Translate my BLOG

wtorek, 3 lipca 2012

PKN Orlen (PKN)

Tania Ropa = drogi Orlen?
03.07.2012 - 37,8


Wydawało by się, że spadek wartości ropy negatywnie wpłynie na spółkę. Jednak w czerwcu mieliśmy dokładnie na odwrót - wartość akcji PKN Orlen od pierwszego czerwca do dzisiaj wzrosła o 19,47%, gdzie w tym samym czasie cena ropy spadła o 2,15%.
W chwili obecnej na rynku surowcowym możemy obserwować silne odbicie. Czy to więc oznacza, że spółka znowu pójdzie w przeciwną stronę co ropa? Sam wykres waloru wygląda bardzo ciekawie i potwierdzała by tą hipotezę:


Cena spółki zatrzymała się na bardzo interesującym poziomie - możemy tu zaobserwować ciekawą zależność zarówno w czasie jak i w cenie. Spółka zatrzymała się na poziomie w którym spotykają się długości boków trójkąta oraz długoterminowa linia trendu. Można dostrzec pewną analogię do "wilczych fal" co by też oznaczało, że osiągnęliśmy poziom docelowy. 
Krótko podsumowując: uważam że osiągnęliśmy szczyt i wartość spółki w najbliższym czasie spadnie. Przemawiają za tym obecny nieprzypadkowy poziom, w którym spotykają się aż trzy bardzo ważne linie  + dodatkowo wzrost notowań ropy (która obecnie odwrotnie wpływa na kurs spółki). W przypadku odwrotnym (tj. przebicia linii) otrzymamy dosyć ważny sygnał kupna.

 Wszystkie wsparcia padają...
11.05.2012 - 34,81


Uzupełniając wcześniejszą analizę (z 17.04) - kurs spółki nie przebił 40 zł, ale pokonał 36 zł i widać, że pknorlen słucha rynku i idzie za nim - wsparcia jakie tworzą ostatnie dołki padają jedna po drugiej. Wybicie dołem może sugerować znaczne pogłębienie tych spadków, gdzie kolejne punkty obrony powinny tworzyć właśnie wcześniejsze dołki - ale jak tak dalej będziemy szli to pewnie równie szybko padną jak te poprzednie. Reasumując - spółka kontynuuje trend rozpoczęty w lipcu (pisałem o tym w pierwszej analizie tej spółki - na samym dole).
 


 Lekka przewaga byków
17.04.2012 - 38,02 (godz. 16.00)


 Dzisiaj kurs przebija zgrupowanie średnich, może to dać informację na próbę przebicia oporu. Pokonanie poziomu 40 zł da silny sygnał na zakup akcji. Kluczowe wsparcie tworzyć będzie przy tym ostatni dołek - poziom 36 zł. Wybicie z jednej albo drugiej strony powinno dać rozwiązanie co do przyszłego trendu. Walor z pewnością warty uwagi.Przy ważnym wsparciu potwierdzone zniesieniem Fibo
15.07.2011 - 49,31 (godz. 15.45)

Spółka w dniu wybicia z kanału trendu wzrostowego dotarła do ważnego wsparcia potwierdzone zniesieniem Fibonacciego. Na wykresie dodatkowo można zauważyć, że w dniu wybicia ceny z kanału nastąpił sygnał sprzedaży na oscylatorze MACD. Więc obrona bardzo ważnego wsparcia będzie sygnałem do zajęcia pozycji, gdyż kurs z powrotem powinien wrócić do kanału kontynuując trend. Aktualnie Kinjun i Tenakan przebiegają blisko siebie, tzn. że na sesji wzrostowej może nastąpić przecięcie się tych linii - będzie to wtedy potwierdzenie do zajęcia pozycji. Dla osób szukających dołki aktualna cena może być dobrym momentem do zajęcia pozycji. Należy ale pamiętać o dosyć ciasnym Stop Lossie, gdyż przebicie wsparcia będzie raczej sygnałem na zmianę trendu. Osobą które wolą pewniej zagrać proponowałbym zaczekać na potwierdzenie zmiany kierunku ruchu. Jeżeli dzisiejsza świeczka zamknie się powyżej wsparcia można uznać, że obrona zakończyła się sukcesem. Na razie ale widać wyraźnie, że kurs znajduje się pod tym wsparciem...

Komentarz dodany po sesji:
Dzisiaj jednak wyraźna gra poniżej wsparcia, możliwe więc, że spółka przejdzie teraz w trend spadkowy.

4 komentarze:

 1. sygnał s to sygnał s zalecam opuszczenie okrętu :(

  OdpowiedzUsuń
 2. też proponowałbym sprzedać walor, kilka sygnałów na opuszczenie było: wybicie z kanału, sygnał sprzedaży na MACD, przebicie zniesienia fibo i przebicie wsparcia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy widzicie jakieś inne, poza AT, powody dla których należy sprzedać PKN?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wybaczcie Panowie - nie spojrzałem na daty Waszych komentarzy.

  OdpowiedzUsuń