Translate my BLOG

piątek, 15 listopada 2019

NextEra Energy (NEE)

Inwestycja w odnawialne źródła energii
NEE 14.11.2019 - 229,87 $ 

Inwestując długoterminowo warto pomyśleć o spółkach, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na przyszły obraz gospodarczy. Inwestując w ten sposób natrafimy głównie na spółki wykorzystujące tzw. "nowe technologie", czyli sztuczną inteligencję, płatności elektroniczne, autonomiczne środki transportu, wirtualną rzeczywistość itd. 

Jednak na samej technologii się nie kończy - uważam że również odnawialne źródła energii będą stanowiły ważny element w "gospodarce przyszłości". NextEra Energy jest liderem w dostarczaniu energii słonecznej oraz wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Firma zatrudnia 9100 pracowników i na giełdzie "waży" 112,8 mld.  $. Wypłaca dywidendę, którą nieprzerwanie od 2010 roku w każdym kolejnym zwiększała, wynosi ona 2,18% przeznaczając na nią 72,8% zysków. 

Fundamentalnie jak i technicznie radzą sobie wyśmienicie - rosnące zyski, rosnący trend kursu akcji, rosnąca dywidenda itd. Sama wycena jest jednak dosyć "sportowa" - za tanią bym ją nie uznał. Patrząc jednak technicznie (pod względem tradingowym) można przyłączyć do trendu trzymając się średniej kroczącej. Poniżej załączam dodatkowe dane spółki wraz z wynikami finansowymi z ostatnich 10 lat:
3 komentarze:

 1. Co myślicie o inwestowaniu w takie spółki rosyjskie ,które wypłacają dywidendę na poziomie 7%.https://pl.investing.com/equities/sberbank-rossii-oao?cid=942163
  https://pl.investing.com/equities/gazprom?cid=102876

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rynek rosyjski jest niedowartościowany, ale dla mnie nie jest to argument do kupowania. Jeśli dywidenda jest ponadprzeciętnie wysoka to zazwyczaj jest to znak ostrzegawczy, a nie zachęta do kupowania (wyjaśniam to dokładniej w swojej książce - przedsprzedaż ustalona została na luty/marzec 2020). Odnośnie podanych spółek: wycena nie jest wysoka jednak mimo tego dla mnie spółki te nie są interesujące. Nie oznacza to, że są to złe akcje - po prostu nie pasują do mojego portfela. Zależy więc od Twojej strategii i struktury portfela, długoterminowo (ponad 5 lat) myślę, że dadzą one zarobić, ale inne mogą przynieść jeszcze więcej (przy lepszym stosunku ryzyka do dochodu) - moje zdanie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Również nie przemawia do mnie rosyjski rynek, a szczególnie spółki z bardzo wysoką dywidendą. Lepiej skoncentrować się na spółkach z rynków rozwiniętych, a takie jak z Rosji trzymać w małym odsetku w portfelu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń