Translate my BLOG

niedziela, 19 czerwca 2022

NextEra Energy (NEE)

Dzisiaj analizuję spółkę Nextera Energy - spółka działająca w defensywnym sektorze dostawców energii. Wypłaca od ponad 25 lat rosnącą dywidendę oraz mimo bessy na akcjach, ta spółka trzyma się ponadprzeciętnie dobrze. Inwestuje w fotowoltaikę, energię wiatrową, ale też w energię atomową... Więcej na temat firmy - w tym odcinku.
 
 19.06.2022 - 70,81 $

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inwestycja w odnawialne źródła energii
NEE 14.11.2019 - 229,87 $ 

Inwestując długoterminowo warto pomyśleć o spółkach, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na przyszły obraz gospodarczy. Inwestując w ten sposób natrafimy głównie na spółki wykorzystujące tzw. "nowe technologie", czyli sztuczną inteligencję, płatności elektroniczne, autonomiczne środki transportu, wirtualną rzeczywistość itd. 

Jednak na samej technologii się nie kończy - uważam że również odnawialne źródła energii będą stanowiły ważny element w "gospodarce przyszłości". NextEra Energy jest liderem w dostarczaniu energii słonecznej oraz wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Firma zatrudnia 9100 pracowników i na giełdzie "waży" 112,8 mld.  $. Wypłaca dywidendę, którą nieprzerwanie od 2010 roku w każdym kolejnym zwiększała, wynosi ona 2,18% przeznaczając na nią 72,8% zysków. 

Fundamentalnie jak i technicznie radzą sobie wyśmienicie - rosnące zyski, rosnący trend kursu akcji, rosnąca dywidenda itd. Sama wycena jest jednak dosyć "sportowa" - za tanią bym ją nie uznał. Patrząc jednak technicznie (pod względem tradingowym) można przyłączyć do trendu trzymając się średniej kroczącej. Poniżej załączam dodatkowe dane spółki wraz z wynikami finansowymi z ostatnich 10 lat:
9 komentarzy:

 1. Co myślicie o inwestowaniu w takie spółki rosyjskie ,które wypłacają dywidendę na poziomie 7%.https://pl.investing.com/equities/sberbank-rossii-oao?cid=942163
  https://pl.investing.com/equities/gazprom?cid=102876

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rynek rosyjski jest niedowartościowany, ale dla mnie nie jest to argument do kupowania. Jeśli dywidenda jest ponadprzeciętnie wysoka to zazwyczaj jest to znak ostrzegawczy, a nie zachęta do kupowania (wyjaśniam to dokładniej w swojej książce - przedsprzedaż ustalona została na luty/marzec 2020). Odnośnie podanych spółek: wycena nie jest wysoka jednak mimo tego dla mnie spółki te nie są interesujące. Nie oznacza to, że są to złe akcje - po prostu nie pasują do mojego portfela. Zależy więc od Twojej strategii i struktury portfela, długoterminowo (ponad 5 lat) myślę, że dadzą one zarobić, ale inne mogą przynieść jeszcze więcej (przy lepszym stosunku ryzyka do dochodu) - moje zdanie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Również nie przemawia do mnie rosyjski rynek, a szczególnie spółki z bardzo wysoką dywidendą. Lepiej skoncentrować się na spółkach z rynków rozwiniętych, a takie jak z Rosji trzymać w małym odsetku w portfelu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o spółki uranowe to niestety wszystkie zaliczają solidne spadki,nie zmieni się to do czasu jak nie odwróci się kierunek na głównych indeksach na wzrostowy,a do tego jeszcze daleko.Teraz można zainteresować się rynkiem Chińskim ,który zaczyna odbijać,

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis, można tutaj się dowiedzieć masy potrzebnych informacji. Na pewno będę zaglądać częściej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Twój wpis jest niezwykle intrygujący, pobudza ciekawość i skłania do refleksji. Świetnie, że dzielisz się tak interesującymi treściami! Czekam na więcej inspirujących tekstów od Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Twój wpis jest niezwykle intrygujący, pobudza ciekawość i skłania do refleksji. Świetnie, że dzielisz się tak fascynującymi myślami lub informacjami.

  Dźwięki natury dla relaksu

  OdpowiedzUsuń
 7. To naprawdę interesujący wpis, pełen przydatnych informacji, które na pewno mi się przydadzą. Planuję regularnie odwiedzać to miejsce, aby pozyskiwać jeszcze więcej ciekawych treści.

  OdpowiedzUsuń