Translate my BLOG

piątek, 3 czerwca 2022

Equifax (EFX)

Equifax jest amerykańską międzynarodową agencją sprawozdawczą dotyczącą kredytów konsumenckich i jest jedną z największych tego rodzaju firm na świecie. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 24 mld. $ i zatrudnia w sumie 12 700 pracowników. Firma zbiera i agreguje informacje o ponad 800 milionach indywidualnych konsumentów i ponad 88 milionach firm na całym świecie. Oprócz danych kredytowych i demograficznych oraz usług dla przedsiębiorstw, Equifax sprzedaje usługi monitorowania kredytów i zapobiegania oszustwom bezpośrednio konsumentom. Historia firmy sięga 1899 roku, czyli założona została ponad 120 lat temu.


Jako firma z tak długą historią, również od wielu dekad notowana jest na giełdzie - inwestorzy którzy w 1980 roku zainwestowali w spółkę 1000 $, dzisiaj mogą się cieszyć całkowitą wartością inwestycji, która wynosi ok. 380 000 $ (nie uwzględniając w tym dywidendy). Ostatnie 10 lat to średnioroczny wzrost kursu akcji, który wynosi 16,7% (rocznie). Ten sukces potwierdzają również wyniki finansowe spółki - one od wielu lat stabilnie pną się do góry. Tempo tych wzrostów nie jest oszałamiająco wysokie, ale za to są one dosyć stabilne. 
 

Nie oczekuje się też, że w tej kwestii coś się zmieni, więc krótko podsumowując: najważniejsze kryterium jakie do inwestycji powinno być spełnione jest spełnione - przychody oraz zyski jak i zysk na jedną akcję są w trendzie wzrostowym i firma generuje dla inwestora wartość. Nie oznacza to jednak, że spółka w każdej chwili jest okazją do inwestycji - to zależy od wyceny i ona w oparciu o zyski wskazuje uczciwe poziomy wyceny:
 

Oznacza to, że pod tym względem spółka w tej chwili jeszcze nie jest atrakcyjna do inwestycji - w innym otoczeniu taki poziom mógłby być atrakcyjny, ale kiedy rynek rozgrywa możliwe przejście do recesji, mamy większe prawdopodobieństwo, że wycena tej firmy spadnie jeszcze niżej.
 
EFX 03.06.2022 -  200,35 $

Przechodząc do technicznego obrazu spółki - długoterminowy trend kursu akcji jest wzrostowy, ale on stosunkowo często przerywany jest bardzo gwałtownymi spadkami. Dlatego przy inwestowaniu długoterminowym warto się przygotować na kontynuację takiego charakteru trendu, który ale przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostu wyników finansowych może być dobrą okazją do powiększenia pozycji (lub pierwszego wejścia). Aktualny kurs z kolei może być wykorzystany do krótkoterminowego tradingu, ale ze względu na negatywne otoczenie rynkowe (bo znajdujemy się w bessie) myślę, że prawdopodobieństwo do pogłębienia spadków jest wysokie. Następne wsparcie widzę przy cenie 150 $ za akcję. Więcej danych do spółki poniżej:
 

Dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom część z prowizji od transakcji:

Dla osób chcących się dokształcić w zakresie pochodnych instrumentów finansowych (w tym przypadku kontraktów terminowych) polecę jeszcze kurs, który broker dla czytelników bloga przygotował na swojej stronie: LINK

Jeśli szukasz wiedzy polecę również książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


2 komentarze:

  1. Hejo, a Ty bez zakupow na long term w ostatnim czasie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym roku już sześć razy do blogowego portfela "Najlepszych Akcji Świata" kupowałem. W ostatnim miesiącu z kolei nic nowego nie doszło - jak dojdzie, to tradycyjnie o tym poinformuję :)

      Usuń