Translate my BLOG

niedziela, 2 marca 2014

Bycze spółki po krótkim lutym 2014

W minionym miesiącu portfelem akcyjnym właściwie w ogóle się nie zajmowałem, przez co może też wyniki "Byków" nie były podobnie dobre jak w poprzednich miesiącach. Przeliczając stopę zwrotu liniowo WIG zyskał 7,87%, przy tym portfel zarobił tylko 0,45%. Luty był też miesiącem w którym zamknąłem jak dotąd największą stratną pozycję: Action -18,72%. Powodem tej straty była może mała zmiana strategii zarządzania spółkami (więcej na ten temat w wcześniejszej aktualizacji portfela). Całościowo historia wartości obu konkurentów (Portfela oraz WIG'u) wygląda następująco:Przechodząc do wykresów spółek zacznę od sprzedanej pozycji:

Action 28.02.2014 - 47

Z dzisiejszej perspektywy, zmiana strategii nie wychodzi na dobre... Gdybym tak jak wcześniej zamykał pozycje tylko na zamknięciu, spółka ta nadal byłaby w portfelu. Troszeczkę dramaturgii dodaje ostatni prawie 9% wzrost. Jednak z perspektywy średnioterminowej spółka najwyraźniej przeszła w trend spadkowy (nowe niższe dołki oraz szczyty), dlatego lepiej zachować ostrożność...
Amica 28.02.2014 - 109
Drugą omawianą spółką z portfela jest Amica, która od chwili zakupu przyniosła już prawie 60% zysku. Jednak z powodu długiego ruchu horyzontalnego z lekką tendencją zniżkową raczej poszukam miejsca do realizacji wypracowanych zysków. Jak do tego dojdzie to oczywiście poinformuję o tym w komentarzach.
Integerpl 28.02.2014 - 320
Kolejną spółką jest Integerpl - w jej przypadku cena stale porusza się w trendzie bocznym. Mimo tego nie widzę powodów do obawy, całokształt dalej oceniam na byczy. Wybicie ponad wyraźną strefę oporu (na wykresie zaznaczone ciemnym polem) powinno być dosyć dynamiczne. Jak dotąd spółka dla cierpliwych.


Trakcja 28.02.2014 -1,42
Ostatnią omawianą spółką jest Trakcja. W jej przypadku panujący od kwietnia ubiegłego roku trend wzrostowy troszeczkę stracił na dynamice. Ostatni podwójny szczyt ostrzega przed możliwym kolejnym zejściem ceny w okolice 1,2 zł, a po przebiciu 1,55 zł byki raczej powinny odetchnąć i przygotować się na możliwy atak ceny na okrągłe 2 zł.

Podsumowując w kolejnym miesiącu spodziewam się nowych szczytów na moich spółkach. Faza korekty bocznej (ITG, TRK oraz AMC) możliwie, że dobiega końca. W przypadku spółki Amica nie wybicie w górę raczej będzie skutkowało wyjściem akcji z portfela. Mimo tego, że portfel powoli robi się pusty nie planuję też dokupywać nowych spółek - powoli nastawiam się na możliwe zakończenie na rynkach trendów (więcej na ten temat w poprzedniej aktualizacji portfela oraz tam w komentarzach). 

Dla osób zainteresowanych całą historią przebiegu wartości portfela, zapraszam do zakładki: "Portfel Byki (akcyjny)".

24 komentarze:

 1. UWAGA: dzisiaj wszystkie akcje sprzedałem, przez to całkowity zysk z portfela spadł o ponad 6%, do okolic 81%. Nie wiem czy to przypadkiem nie jest już mój zapowiadany początek odwrócenia trendu (troszkę wcześnie)... ale ze względu na wyraźną gotowość rynku do szybkich wyprzedaży (patrz wzrost zmienność w perspektywie tyg.) wolę wyjść bezpiecznie i poczekać na jakieś rozwinięcie. Polskie indeksy nie wyglądają zachęcająco, dlatego też wychodzę teraz z tego rynku i poczekam na wyjaśnienie trendu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do pozostałych rynków zagranicznych (rynki rozwinięte) trend wzrostowy nadal jest aktualny. Jeżeli utrzymają tą kondycję widzę jeszcze nadzieję na powrót do ataku na szczyt z listopada '13 (dla WIG'u), ale jak pisałem wolę teraz poczekać na jakieś potwierdzenia powrotu, gdyż Polski rynek trochę kuleje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też obserwuję ten wzrost zmienność z obawą - pierwsze ostrzeżenie dał WIG20 w czerwcu, następne w sierpniu i teraz w marcu. Podobnie było przed kryzysem w 2007 roku, tyle że wtedy w trendzie wzrostowym, a teraz w trendzie bocznym... zapowiedź do krachu w kolejnych miesiącach?

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozumiem, że po wczorajszym dniu całkowicie wyszedłeś z rynku i już nie grasz? W jakim przypadku wrócisz na rynek, oraz w jakim terminie spodziewasz się tego całkowitego odwrócenia trendu na spadkowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wczorajszym dniu nie gram już tylko na akcjach, na innych instrumentach dalej jestem aktywny. Wczoraj np. hedgowałem portfel, dzięki czem z tego zabezpieczenia straciłem ok 1% (a nie 6%) - ale dla portfela "Byki" stopę zwrotu liczę tylko z akcji. Całkowite odwrócenie na rynkach trendu spodziewam się w ciągu kilku/kilkunastu miesięcy. Ponowne wejście w akcje planuję po tym jak uformuje się sytuacja. Mimo tego, że widzę zagrożenie, na kontraktach futures dalej jestem zaangażowany - od listopada oraz lutego trzymam longi

   Usuń
  2. Czy możesz opisać na blogu działanie kontraktów futures? I jak na nich się poruszać, aby coś dla siebie uczknąć?

   Usuń
  3. Wiedza na temat kontraktów futures powszechnie dostępna jest w internecie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Futures
   Jeżeli po za tym będą dalej jakieś pytania to proszę dać znać, postaram się na nie odpowiedzieć.

   Usuń
 5. Sam się poważnie zastanawiam, czy nie zrobić sobie przerwy od rynku na 3-4 miesiące...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też się pomału wycofuję, od stycznia już tylko 50% swoich środków angażuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak robisz teraz pauzę od akcji, to czy mógłbyś wstawić wykres pokazujący Portfel "Byki" na tle innych rynków (np. DAX, NASDAQ, NIKKEI) i może też funduszy (np. Berkhsire Hathaway Buffett'a)? Wiem, że portfel działał tylko na polskim rynku, ale takie porównanie pokaże rozwinięcie Portfela na tle światowym :). Dasz się namówić, byłbym bardzo wdzięczny za opublikowanie takich danych porównywających, byłoby to ciekawe uzupełnienie analizy w szerszym ujęciu ;).

  OdpowiedzUsuń
 8. Mógłbym też prosić o listę platform do analizy technicznej/notowań instrumentów rynkowych - im więcej tym lepiej :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, czy ma ktoś z Was podobny problem ze stop loss WNZ?


  Mam platformę ING Sidoma. chcę ustawić stop loss z aktywacją na zamknięciu, wpisuję wartość w okienku STOP i napotykam problem, gdy chcę wybrać typ limitu. System przy każdym rodzaju limitu (PKC, limit, PCR, PEG) mówi, że nie można go łączyć z WNZ. Jak w taki razie ustawić stop loss na zamknięciu? Muszę wybrać któryś typ limitu, domyślny jest limit wpisywany z ręki. W przeszłości chyba już korzystałem z WNZ, jednak nie miałem takich problemów ;/ dzięki z góry za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 10. Do zlecenia warunkowego musisz jeszcze ustawić godzinę aktywacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wybieram zlecenie na zakmnięciu, mam do dyspozycji dzień, godzinę system powinien wiedzieć. Nie pyta o nią w formularzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj jutro jak będzie czynna giełda ustawiając godzinę ;)

   Usuń
 12. Cześć Daniel, skoro wyszedłeś całkowicie z akcji i czekasz na rozwój wydarzeń to może spróbuj wykorzystać strategię opcyjną do zarobienia na sytuacji wyczekiwania? Osobiście dopiero raczkuje w temacie opcji dlatego trochę ciebie popuszczam ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Danielu pytanie co dalej z Eurocasch bo ta spolka mnie meczy.Byly kiedys rekomendacje jak spadnie do 37,00 zt to mozna wchodzic.Dzis czytam rekomendacje a tu zonk.Prognozuja spadek do 32 z groszami.Co dalej.Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepraszam wklejam rekomendacje:

  Eurocash: W 2014 spodziewamy się 3% wzrostu sprzedaży, ale niskie marże Tradisu będą odciskać swoje piętno na grupie. Spodziewamy się spadku marży brutto o 0,2 pp r/r i podobnego ubytku na marżach EBITDA i EBIT. Nasz zaktualizowany model DCF pokazał wycenę na poziomie 32,6 PLN na akcję. W związku z 13% potencjałem spadku utrzymujemy rekomendację Sprzedaj.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czesc! Co sadzicie o sytuacji na Wieltonie? Spolka pokazala dobry raport (zreszta wyniki byly rewidowane w gore) a tu od kilkunastu dni jazda w dol ok. 30% od ostatniego szczytu. Wiadomo, ze w duzej mierze spolka opiera swoj biznes na sprzedazy na Wschodzie ale bez przesady...

  OdpowiedzUsuń
 16. Porównanie portfela do innych rynków/funduszy - mogę coś przygotować, ale wiadomo te dane nic do analizy portfela nie wniosą ;)

  Spis platform do analiz - będę miał chwilkę czasu to wstawię posta z listą programów do analizy rynkowych jakie znam.

  Jason - dzięki za ciekawą propozycję, ale przerwa to przerwa, nie muszę być na "każdym weselu". Na razie zostanę przy kontraktach i forexie :).

  EUROCASH - ja zostaję przy swojej analizie sprzed prawie pół roku. Poziom 37 zł to w mojej ocenie dobry zakup - stosunek ryzyka do potencjalnego dochodu jest bardzo atrakcyjny. Jeśli natomiast chodzi o rekomendacje to ja nigdy się nimi nie kieruje, zawsze przygotowuję swoją analizę, której się trzymam, nie ważne co inni piszą ;).

  WIELTON - nie wiem co się tam dzieje, nawet na wykresie. Od akcji wziąłem sobie teraz przerwę, więc na razie nie będę się też w pojedyncze spółki zagłębiał ;). Jak uznam, że rynek zacznie znowu kreślić bardziej klarowne zamiary to wrócę do spółek.


  OdpowiedzUsuń
 17. Cześć Daniel.
  Czy to już odwrócenie trendu na giełdach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej po jednej sesji za dużo się wywnioskować nie da. Myślę, że po kolejnym tygodniu będziemy mądrzejsi, a szczególnie po 3 wiedźmach(zakończeniu kontraktów serii marcowej).

   Usuń
 18. Powiem ci, że ogólnie nie lubię znacznej większości blogerów. To wrogość w stylu świat kontra darmowy program pit . Twój artykuł zrobił jednak na mnie dobre wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 19. UWAGA: mimo, że jestem nastawiony na możliwe odwrócenie na rynkach trendów KUPIŁEM dzisiaj Eurocash - trzymałem się analizy z 28.08 i 15.11 (http://at-trader.blogspot.com/2012/03/eurocash-eur-analiza-techniczna.html). Zlecenie obronne poniżej ostatnich minimów. Kupno to będzie raczej zakupem w którym nie będę śledził notowania, także po czasie zobaczymy czy "złapałem spadający nóż".

  OdpowiedzUsuń