Translate my BLOG

piątek, 1 sierpnia 2014

Bycze spółki po czerwcu oraz lipcu 2014

Dzisiaj krótka aktualizacja portfela z uwzględnieniem dwóch ostatnich miesięcy: w czerwcu portfel stracił 1,62%, a WIG 0,35%, z kolei w lipcu wartość obu "konkurentów" zmalała o 1,72% (Portfel) i 5,01% (WIG) - stopy zwrotu liczone liniowo w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że od stycznia 2012 Portfel zarobił 80,76% a WIG 32,25%. Cała historia wygląda następująco:
Od ostatniej aktualizacji do portfela doszła jedna spółka - jest to Forte (info o jej zakupie w komentarzach z poprzedniej aktualizacji):

Forte 31.07.2014 - 43 zł

Za nabyciem akcji przemówiła do mnie ogólna kondycja finansowa spółki, a na zakup zdecydowałem się w trakcie korekty po utworzeniu tzw. pro-wzrostowej formacji "młota". Ostatni ruch boczny ostrzega przed słabnącą siłą kupujących, dlatego też zlecenie obronne ustawiłem poniżej ostatniego dołka z realizacją na zamknięciu. 


Eurocash 31.07.2014 - 38,55

Drugą spółką w portfelu jest Eurocash - w jej przypadku (tak jak oczekiwałem) kurs w ostatnich dwóch miesiącach wrócił do głównego wsparcia, które jest głównym poziomem chroniącym spółkę przed wejściem w długoterminowy trend spadkowy (w wcześniejszych analizach wyjaśnienie znaczenia tego wsparcia: Eurocash - analiza techniczna). Całościowo: spółka nadal walczy o powrót do długoterminowego trendu wzrostowego.

23 komentarze:

 1. Dzisiaj Forte wybił z swojej krótkiej bocznej konsoli i Eurocash wybroniło wsparcie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel - à propos inwestowania w akcje za granica bo widzialem ze dzialasz tez na innych rynkach - z jakiego banku/biura maklerskiego korzystasz? z tego co sie orientuje instytucje dzialajace w Polsce nie daja zbyt wielu mozliwosci do handlu akcjami z USA czy Niemiec, mozesz zatem zdradzic jak Ty to rozwiazales?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce sporo biur oferuje dostęp również do rynków zagranicznych, niestety ale koszty transakcyjne są nieco wyższe.
   Z tych co ja znam, to w Polsce taką możliwość handlu na rynkach zagranicznych daje mnz.: BOSS, BZWBK, XTB, Nobel Markets (dwa ostatnie chyba głównie CFD) itd. ;)

   Usuń
 3. Czy można liczyć na jakieś objaśnienia dotyczące kontraktów? Jak to wszystko wygląda z praktycznej strony. Bo wszędzie piszą co to są kontrakty, ale nigdzie nie ma portali które skupiają się na handlu kontraktami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mogę objaśnić, ja gram tylko na kontraktach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo bym prosił ponieważ chciałbym znaleźć jakąś alternatywę od akcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pisz, co chcesz wiedzieć konkretnie ;)

   Usuń
 6. To pisz co chcesz wiedzieć konkretnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałbym wiedzieć z notowań jakiego biura maklerskiego obserwujesz kontrakty. Jak zawiera się transakcje. Jak umiejętnie obsługiwać się dźwignią. Na jakiej podstawie podejmuje się decyzje zakupu kontraktów. Od jakiej kwoty można już zacząć grać na kontraktach. W jakim biurze maklerskim najlepiej jest otworzyć rachunek. Jeśli moje pytania wyglądają na infantylne to tylko dlatego iż naprawdę nie mam zielonego pojęcia od czego zacząć z tymi kontraktami. Założyłem sobie konto na stronie demo GPW, ale jakoś ciężko mi to ugryźć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Konto mam w Aliorze i tam też obserwuje notowania kontraktów. Transakcję zawierasz tak samo jak w przypadku każdego innego instrumentu finansowego (np. akcje). Najważniejsze instrumentów, które są lewarowane jest aby nie angażować zbyt dużego udziału portfela. Każdy podejmuje na swój sposób decyzję, ja gram z analizy technicznej, na rynku już jestem od 7 lat, ale dopiero od 2 lat gram z sukcesem (jestem na plusie).

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje gratulacje. Czyli prosto mówiąc można kupić kontrakt i go sprzedać( nie posiadać) zanim dojdzie do rozliczenia kontraktów? Gdybyś miał powiedzieć szczerze to czy można zarobić więcej niż na akcjach i czy łatwiej jest grać na kontraktach czy na rynku akcji? Chodzi mi jaka można uzyskać stopę zwrotu? Czy z kwoty 5tys można zrobić 10tys w ciągu roku jeśli jest sie dobrym? Czy muszę korzystać z dźwigni? Na początek wolałbym nie ryzykować kapitału. Dziękuje za zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że niskim kapitałem lepiej zaczynać na akcjach, jak tam będziesz zarabiał to możesz się przerzucić na rynek lewarowany ;)

   Usuń
 10. Właśnie chodzi o to że na akcjach zarabiam.Mimo słabego ostatnio rynku jestem na plusie oczywiście niewielkim, ale uważam że grając czysto AT i stażem 2 letnim jest to dobry wynik. I przygotowuje się do Bessy.Szukam alternatywy. Nigdy nie podejmowałem tematu kontraktów ponieważ uważałem że jeśli rynek akcji jest w hossie to szkoda czasu na naukę o kontraktach. Więc dlatego moje wypowiedzi brzmią bardzo amatorsko.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wcześniej mi chodziło ze za ten rok jestem na plusie niewielkim. Poprzedni rok dał zarobić 38% z małym groszkiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cze, czy mógłbyś w kolejnej aktualizacji podobnie jak w aktualizacji z marca 2014 dodać porównanie twojego portfela byki na tle innych rynków wraz z porównaniem portfela do funduszu buffetta?

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja mam inne pytanie: jaka jest Twoja najdłuższa seria zyskownych i stratnych transakcji pod rząd na rynku forex?

  OdpowiedzUsuń
 14. Mogę przygotować takie porównanie, później też sprawdzę jaka jest moja max. liczba zyskownych i stratnych transakcji pod rząd. Powiecie mi ale jeszcze po co Wam takie informacje? :P

  Co do portfela "byki": w przyszłym tyg. poszukam miejsca do zamknięcia EUR, ostatnio miałem mało do czynienia z akcjami przez co też nie zauważyłem jak mi zlecenie SL wygasło. Możliwe więc, że będę musiał zaksięgować troszeczkę większą stratę niż zakładałem to na początku. Jak sprzedam to dam znać.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ mnie to interesuje :P
   Porównuje wiele portfeli z różnych blogów/stron, najlepiej właśnie jak są monotematyczne - tak jak u Ciebie portfel składający się tylko z akcji z GPW, co ułatwia analizę do np. benchamrku ;)

   Usuń
  2. Interesują mnie ogólne wyniki osób, które regularnie zarabiają ;) Byłbym jeszcze wdzięczny gdybyś dodatkowo podał swój wskaźnik zysku ;)
   Również pozdrawiam

   Usuń
 15. Ewidentnie brakuje mi KGHMu. Widać odwrócenie trendu i przełamywanie kolejnych oporów - 121, 125, 131. Kolejny na 140-141 zł

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam KGHM ale nie w tym portfelu :P
  Co do EUR dzisiaj sprzedałem spółkę za średnią cenę 36,3 (co stanowi 7,1% straty ze spółki), został tylko FORTE (obecnie 3,1% zysku).
  Odpowiadając na pytania: mój wskaźnik zysku wynosi 1,31
  Najdłuższa seria zyskownych transakcji pod rząd to 63, a najdłuższa seria strat to 18, z tym że zyskowne zamykam często częściowo, przez co mi nalicza każdą zamkniętą pozycję oddzielnie (np. otworzyłem pozycję o 1 locie i zamykam ją 10x po 0,1 locie, przez co mi naliczyło 10 transakcji zyskownych pod rząd).

  OdpowiedzUsuń
 17. Kruk w portfelu - zgodnie z analizą z 27.08 (http://at-trader.blogspot.com/2014/08/kruk-kru-analiza-techniczna.html)

  OdpowiedzUsuń