Translate my BLOG

sobota, 2 listopada 2019

Lista filmów o giełdzie i finansach

Czas na kolejną aktualizację listy filmów w których została poruszona tematyka giełdowa. W międzyczasie poznałem kilka nowych tytułów, którymi podzielę się tu na blogu. Niektóre z tych filmów "kręcą się" głównie wokół tego tematu (np. "Wall Street"), w innych (np. "Metro Strachu") giełda jest na drugim planie. Listę tą co kilka lat aktualizuję, tak aby wszystkie filmy były widoczne w jednym miejscu, brakować na niej będzie filmów dokumentalnych oraz seriali. Informacje na ich temat zaczerpnąłem ze strony Filmweb oraz IMDB. Opisy specjalnie są krótkie aby jak najmniej zdradzić z fabuły, czyli brak spoilerów.


"The Hummingbird Projekt"

W świecie finansów gdzie każda milisekunda przewagi warta jest miliony dolarów dwoje młodych informatyków rzuca wyzwanie Wall Street.


"The Laudromant"

Film o kulisach przyczyn wprowadzenia reformy podatkowej w USA.


"Welcome to New York"
 
Wpływowy finansista oraz kandydat na prezyndeta Francji zostaje oskarżony o dokonanie gwałtu w Nowym Jorku.


"Money Monster"Prezenter telewizyjny dający rady inwestycyjne zostaje wzięty za zakładnika przez osobę, która słuchała jego porad inwestycyjnych i przez to straciła oszczędności swojego życia.

"The Crash"
W niedalekiej przyszłości zostaje zarejestrowany zespół, który ma udaremnić ataki cybernetyczne na USA.
"The Deal"
  
Konsultatn z Wall Street odkrywa, że nowe powierzone mu zadanie otrzymał w wyniku morderstwa osoby, która wcześniej nad nim pracowała."Arcyoszust"

Historia jednej z największych piramid finansowych USA.  
"Billionaire Boys Club" 

Grupa młodych osób organizuje piramidę finansową.


"The Big short"


Historia, która pokazuje przyczyny powstania kryzysu finansowego w 2008 roku z punktu widzenia drobnej garstki ludzi, która rozpoznała znaki przyszłego załamania rynkowego.

  "La Banquiere" 
  


Historia Emmy Eckhert (Romy Schneider), która stała się wielką sensacją w latach 1914-1938 jako bankier i szef papieru finansowego specjalizującego się w oszczędnościach publicznych.

  "Equity"


Bankierka Naomi Bishop (Anna Gunn) odpowiedzialna za IPO firmy na Wall Street musi stawić czoła trudnościom związanych z tym zadaniem.

"Gold"Kenny (Matthew McConaughe) wraz z geologiem Michaelem (Edgar Ramirez) wyruszają na podróż w poszukiwaniu złota. Firma Kenny'ego finansuje poszukiwania ofertą publiczną na giełdzie, jednak wszystko zdaje się być trudniejsze w realizacji niż początkowo można to było przypuszczać..."Cosmopolis"Historia 24h życia młodego multimilionera, który siedząc w limuzynie podejmuje decyzje inwestycyjne. Film oparty na podstawie książki Dona DeLillo."Too Big to Fail"


Historia działań podjętych do uratowania upadających banków inwestycyjnych. Film koncentruje się na zmieniających się strategiach zespołu Henry Paulsona (W. Hurt) oraz negocjacjach z prezesami banków, w których w grę wchodzą najbogatsi i najbardziej wpływowi ludzie świata.
"Jack Ryan: Shadow Recruit"
Analityk CIA Jack Ryan (Chris Pine), wyrusza do Moskwy, gdzie odkrywa spisek rosyjskiego oligarchy, który planuje atak na amerykański system finansowy zamachem na Wall Street.

"The Wolf of Wall Street"


Film biograficzny oparty na faktach - Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) jest amerykańskim brokerem, który pod koniec lat 80 zarobił fortunę handlując na giełdzie. Jego błyskawiczna droga na szczyt wzbudziły zainteresowanie FBI.
"The Bet"


Młody makler giełdowy zakłada się z swoim bogatym przyjacielem o to, który z nich w ciągu trzech miesięcy z 50 000 $ rozmnoży na więcej...

"Wall Street"
 
  
Młody makler giełdowy Bud Fox (Charlie Sheen) chce za wszelką cenę osiągnąć sukces na Wall Street. Jego idolem jest Gordon Gekko (Michael Doulgas) - rekin giełdowy, który wywiera na niego ogromny wpływ. Przy Gekko kariera Buda rozkwita, jednak młody finansista orientuje się, że jego wzór  w celu osiągnięcia korzyści jest w stanie wyzbyć się wszelkich norm moralnych i etycznych wartości. Gdy Gekko decyduje się przeprowadzić transakcję z firmą, w której pracuje ojciec Budy i przez to pozbawić go pracy, ten staje przed trudnym wyborem - lojalność wobec idola czy rodziny?
"Wall Street: Money Never Sleeps"
  

Kiedy po odsiedzeniu długiego wyroku Gordon Gekko (Michael Douglas) wychodzi na wolność stara się z powrotem odnaleźć w świecie próbując naprawić stosunek do swojej córki Winnie (Carey Mulligan). W tym celu nawiązuje przyjaźń z jej narzeczonym Jakem (Shia LaBeouf). Jednak poznając Gekko na nowo, odkrywają że on się nic nie zmienił - nadal jest mistrzem manipulacji, którego nic nie powstrzyma, by osiągnąć swój cel.
"Other's People Money"


Lawrance Garfield (Danny DeVito) jest giełdowym rekinem kupujący podupadające firmy. Film przeciwstawia tradycjom rodzinnym, zasadom lojalności wobec pracowników oraz szacunkowi dla pracy. Larry (Lawrance) wykupuje akcje firmy na prowincji, której właścicielami jest stare małżeństwo. Wiedzą oni, że wykup przyczyni się do upadku przedsiębiorstwa, więc  robią wszystko co w ich mocy by temu zapobiec. "Trading Places"

  
Dwóch giełdowych rekinów zakładają się, czy sukces jest rezultatem indywidualnych predyspozycji, czy warunków społecznych. W wyniku tego "pozbywają się" młodszego wspólnika, Louisa Winthorpe'a III (Dan Aykroyd) - zdolnego i ambitnego biznesmena, umożliwiając jednocześnie awans i miejsce w zarządzie firmy biednemu włóczędze i złodziejaszkowi - Billy'emu (Eddie Murphy). Jednak młodzi szybko się orientują, że zostali przez bogaczy wykorzystani do zakładu, więc postanawiają zjednoczyć swoje siły przygotowując zemstę doskonałą."Dealers"


Po serii nieudanych transakcji Londyński oddział amerykańskiego banku Whitney Paine jest na krawędzi kryzysu. Po stracie 100 milionów dolarów jeden z głównych handlowców firmy popełnia samobójstwo, co tworzy długą kolejkę osób chętnych na jego miejsce. Daniel Pascoe (Paul McGann) - jeden z kandydatów, jest przekonany, że to jemu uda się zająć miejsce samobójcy. Jednak firma zatrudnia innego handlowca - Annę Schuman (Rebecca De Mornay). Daniel stara się podkopać pozycję Anny stosując nieczystą grę, później nieoczekiwane sprawy przybierają zupełnie inny wydźwięk. "August"


Bracia Tom (Josh Harnett) i Josh Sterling (Adam Scott) zakładają wspólnie firmę. Tom jest utalentowanym biznesmenem a Josh geniuszem technicznym. Firma po wejściu na giełdę okazuje się wielkim sukcesem, której akcje rosną w oczach. Kiedy w końcu dzieli ich tylko miesiąc od dnia, w którym będę mogli wyzbyć się swoich akcji i zostać bogaczami, przychodzi kryzys. Firma wchodzi w tarapaty - główny klient opóźnia się z płatnościami, pojawiają się problemy finansowe. Mając w głowie wcześniejszy szybki sukces, pewny siebie Tom stara się za wszelką cenę uratować firmę. Jednak czy ta cena nie okaże się zbyt wysoka?"Boiler Room"
  

Bohater filmu, Seth Davids (Giovanni Ribisi) szukając pracę podejmuje współpracę z małą i szeroko nie znaną, ale niezwykle dynamiczną firmą inwestycyjną JT Marlin. Firma zatrudnia młodych i niedoświadczonych ludzi obiecując im zarobki rzędu miliona dolarów w ciągu pierwszych trzech lat. Ich praca polega na sprzedaży akcji klientom stosując różne sztuczki manipulacji, którą po nie długim czasie Seth opanowuje do perfekcji. W tym samym czasie FBI podejmuje tajne śledztwo wobec firmy."Rogue Trader"


Historia filmu oparta na prawdziwych wydarzeniach z lat 90, najstarszego angielskiego banku inwestycyjnego - Barings Bank, który nagle 1995 roku ogłosił upadłość. Winien temu był jeden człowiek - Nick Leeson (Ewan McGregor). Nick jest maklerem handlujący instrumentami pochodnymi, miał się zajmować bezpiecznym handlem arbritażowym na kontrakty futures. Jednak chęć do dużych i szybkich pieniędzy była zbyt duża, co doprowadziło go do wdrażania serii niebezpiecznych strategii..."Trader Games"

Główny bohater Erwan (Gilles Lellouche) pracuje w dużym renomowanym nowojorskim banku. Pewnego razu czytając artykuł o klimatologii, zauważa związek między zmianami cen akcji na światowych giełdach a pomiarami fizycznymi pogody. Przekonany o odkryciu tzw. "świętego finansowego Grala", kontaktuje się z autorką publikacji - Sybille (Vahina Giocante). Po odejściu z jego dotychczasowej pracy Erwan razem z nią zakładają fundusz, który odnosi gigantyczny sukces. Opracowana metoda przewidywania zmian kursów na rynkach finansowych wydaje się sprawdzać. W wyniku tego wiele wpływowych instytucji zaczyna się interesować owym odkryciem. Oprócz sławy i pieniędzy ściąga ono na Erwana także gniew jego byłego przełożonego Williama (Michael Madsen)."Pi"


Genialny matematyk - Max Cohen (Sean Gullette), szuka prawidłowości w liczbie pi. Praca ta staje się dla niego obsesją, zaczyna  wszędzie dostrzegać matematykę i wszędzie próbuje znaleźć liczbę pi. Nad pracą tą pracował również jego stary przyjaciel  - profesor, z którym stara się utrzymywać kontakt by ten mógł mu pomóc. Niestety ale badania w końcu doprowadzają profesora do zawału i śmierci, w wyniku czego Max musi kontynuować samemu. Prawidłowość w liczbie pi znajduje również w świętej księdze Żydów, która - jak wyjaśnia jeden z bohaterów, zapisana została liczbami. Postępy w pracy matematyka oprócz sekty religijnej śledzi również dociekliwa organizacja finansowa, zamierzając wykorzystać wyniki badań Maxa do sterowania giełdą. To powszechne zainteresowanie prowadzi do tego, że główny bohater zamyka się w sobie i żyje we własnym świecie, nie wpuszczając nikogo do mieszkania.
"Margin Call"


Analityk Peter Sullivan (Zachary Quinto) po zwolnieniu współpracownika - Erica Dale (Stanley Tucci) zastępuje jego miejsce i odkrywa pewne finansowe błędy w polityce handlowej firmy nad którymi pracował Eric. Dane te mogą pogrążyć nie tylko firmę, ale również i cały Wall Street. Zarząd staje teraz przed trudnym wyborem - narazić na straty własny majątek w imię większego dobra, czy twardo walczyć o swoje i możliwie przyczynić się do kryzysu całej reszty?
"The Taking of Pelham 1 2 3"


Walter Garber (Denzel Washington) pracuje jako kontroler linii nowojorskiego metra. Niespodziewanie przestępca wraz z trzema wspólnikami uprowadza metro z dziewiętnastoma pasażerami. Przedstawia się jako Ryder (John Travolta) i żąda dziesięciu milionów dolarów w przeciągu godziny, po tym czasie co minutę będzie zabijać zakładnika. Nikt nie wie, że Ryder swoje stanowisko wykorzystuje dodatkowo by zarobić na giełdzie. Rozpoczyna się psychologiczna walka o czas.
"Le Surce"


Adrien Courtois (J. Carmet), były inspektor podatkowy, inwestuje fortunę swojej żony w handel kontraktami na cukier. Pewnego dnia jednak ceny cukru raptownie spadają, doprowadzając Adriena i jego żonę do ruiny finansowej. Raoul (Gerard Depardieu) - jego doradca próbuje naprawić tą trudną sytuację..."Arbitrage"


Robert Miller (Richard Gere)  należący do elity nowojorksiej finansjery, jest  wyrafinowanym miliarderem. Ma wszystko by być szczęśliwym - beztroskie życie, pieniądze, wspaniałą i lojalną żonę Ellen oraz piękną i inteligentną córkę Brooke, która w przyszłości ma zająć jego miejsce. Bogactwo wykorzystuje by żyć według własnych zasad. Jednak tak na prawdę nikt nie zna Robeta Miller. Żyje w dwóch światach, aż do momentu kiedy owe dwa świata w wyniku tragicznego wydarzenia grożą się połączyć i zdradzić prawdziwe życie Roberta. Aby temu zapobiec podejmuje ryzykowną grę, gdzie każdy fałszywy ruch niesie za sobą poważne konsekwencje.
"Empire"

 
Główny bohater - Victor Rosa (John Leguizamo) dorobił się majątku na bazie własnego wymyślonego koktajlu zwany "Empire", jednak koktajl ten jest wytworzony na bazie heroiny. Ma o sobie dobre zdanie, uważa się za kogoś więcej niż tylko zwykłego dealera narkotyków. Vic jednak chce zmienić swoje główne źródło utrzymania i postanawia przenieść swe interesy na Wall Street i legalnie pomnażać swój kapitał. Pomaga mu w tym pewien sprytny inwestor giełdowy - Vic powierza mu swoje pieniądze i z entuzjazmem obserwuje szybki i łatwy zysk jaki mu one przyniosły. Aby jeszcze szybciej pomnożyć swój kapitał Vic pożycza kasę od znajomej narko-dealerki o dużych wpływach. Niestety szybko przekonuje się zaciągnięty u niej dług może przyprawić sporych problemów. Okazuje się, że cena jaką musi zapłacić za swój nowy styl życia jest wyższa niż przypuszczał.
"Working Girl"


Tess McGill (Melanie Griffith) pracuje jako sekretarka dla Katharine Parker (Sigourney Weaver), która prowadzi firmę maklerskiej na Wall Street. Aby zdobyć jej uznanie Tess podsuwa przłożonej pomysł kupna stacji radiowej. Gdy Katharine łamie nogę na nartach, ambitna Tess dostrzega swoją szansę i zastępuje ją na stanowisku. Wtedy przypadkiem odkrywa, że Katherine zamierzała wykorzystać jej pomysł jako własny. Podszywając się pod własną szefową, postanawia rozpocząć negocjacje z grubymi rybami biznesu. W ten sposób spotyka jednego z  partnerów, którym jest przystojny Jack Trainer (Harrison Ford).
"Le Capital" 

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh) zostaje mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego. Początkowo domaga się większych zarobków, gdyż jego zdaniem dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają do niego szacunku. Jednak później sprawa się komplikuje, gdyż jedna z amerykańskich spółek próbuje wykupić udziały banku - dyrektor rozpaczliwie szuka wyjścia, w której uchroni bank przed amerykańską spółką."Primer"Historia rozpoczyna się w garażu, gdzie czterech mężczyzn konstruuje nowatorski technologicznie mechanizm, częściowo przypadkowo odkryty wynalazek pozwala bohaterom przenieść się w czasie. Ich życie obraca się o 360 stopni - mając dostęp do przyszłych notowań zaczynają grać na giełdzie, jednak wraz z dostępem do przyszłych kursów przychodzą problemy...
"The Bank"

Film opowiada o genialnym i błyskotliwym matematyku Jimie pracującym nad formułą matematyczną, która pozwolić ma prognozować zmiany notowań na rynku akcji. W tym celu przyjął pracę w banku, która umożliwia mu przeprowadzenie odpowiednich testów na jednym z najbardziej zaawansowanych komputerach świata. Jednocześnie pewna rodzinka, która w wyniku uzależnienia się od banku została doprowadzona do bankructwa postanawia pozwać bank do sądu o nie odpowiednie poinformowanie o ryzyku związanego z zaciągnięciem przez nich kredytu..."The Associate"


Laurel Wyres (W. Goldberg) jest ambitną, inteligentną  i odważną pracującą na Wall Street kobietą. W wyniku swoich osiągnięć spodziewa się awansu w pracy, jednak awans ten dostał jej asystent. Laurel jest przekonana, że awans ominął ją ze względu na kolor skóry oraz płeć. W wyniku tego postanawia odejść z firmy i stanąć na własne nogi, jednak aby  przyciągnąć klientów wymyśla sobie białego odnoszącego wielkie sukcesy szefa - Roberta S. Cutty'ego.
"Amok"


Młody dziennikarz dostaje zlecenie na przygotowanie reportażu na temat rynków finansowych. W tym celu spotyka się z graczem, który odnosi spektakularne sukcesy. Dziennikarzowi szybko spodobało się środowisko maklerskie i postanawia zostać uczniem inwestora. Nowa droga dziennikarza zmienia jego życie oraz osobowość, ale czy zmiana profesji okazała się dobrą decyzją?
"Limitless" 


Wyobraź sobie narkotyk, który czyni Twój mózg niezwykle wydajnym i sprawia, że chłoniesz ogromną wiedzę. Umiejętność tą można wykorzystać w niemalże każdej dziedzinie: na giełdzie, jako autor książek, w rozmowach biznesowych, na randce, w sporcie itd. Jednak zdobyta umiejętność ma też swoje ciemne strony..."The Pursuit of Happyness" 


Film oparty na faktach opowiada o trudnej drodze Chris'a Garden (Will Smith), o posadę w biurze maklerskim. Mimo przeciwności losu samotnie wychowujący syna ojciec nie poddaje się i walczy o wymarzone stanowisko pracy. 
"The Hudsucker Proxy"


Norville Barnes (Tim Robbins) przyjeżdża do Nowego Jorku i podejmuje pracę w wielkiej firmie. W tym samym czasie Waring Hudsucker (Charles Durning) - założyciel i prezes firmy, popełnia samobójstwo. Tym samym firma jest zagrożona, gdyż większościowy pakiet akcji który posiadał prezes zostanie sprzedany na giełdzie i ktoś z zewnątrz może przejąć kontrolę. Jedynie Sidney Mussburger (Paul Newman) ma plan, jak przejąć udziały Waringa i możliwie ocalić firmę przed zagrożeniem.
"Barbarians at the Gate"


Film przedstawia prawdziwe wydarzenia z 1988, kiedy to na Wall Street doszło do jednej z największych transakcji giełdowej. Film o graczach giełdowych, w którym dowiadujemy się jak wielkie pieniądze przechodzą przez nowojorską giełdę i kto rozdaje w niej karty.
"Quicksilver"


Jakc Casey (Kevin Bacon) jest genialnym maklerem giełdowym, jednak po fatalnej decyzji zawodowej jego kariera się załamuje. Z dnia na dzień traci wszystko i aby utrzymać się nad "powierzchnią wody" zatrudnia się w firmie kurierskiej, która rozwozi paczki na rowerach. Spotyka koleżankę z pracy, Terri (Jami Gertz) i zaprzyjaźnia się z obiecującym przedsiębiorcą - Hectorem (Paul Rodriguez). Czy mimo upadku, Jack zdoła się podnieść i zbudować życie na nowych silniejszych fundamentach?
"Pierwszy Milion"


Trojga przyjaciół dorabiają się na początku lat 90 majątku grając na giełdzie. Jednocześnie sukces niesie ze sobą niebezpieczeństwo, czy zdołają się przed nim zabezpieczyć?
"The Bonfire of the Vanities"

Wpływowy makler giełdowy Sherman McCoy (Tom Hanks) jest u szczytu kariery zawodowej. Ustabilizowane życie rodzinne nie wystarcza mu jednak i szuka dodatkowych doznań u boku atrakcyjnej kochanki - Marii Ruskin (Melanie Griffith). Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy to makler jadąc po kochankę potrąca dziecko, które po nie udzielonej pomocy umiera...Lista zawiera  45 filmów i według moich poszukiwań jest największym zbiorem filmów o tej tematyce w internecie. Które z nich warto obejrzeć to zależy od własnych upodobań. Dla "wyjadacza filmowego", który interesuje się tematyką giełdową z pewnością wszystkie tytuły mogą być interesujące. Osobiście widziałem tylko kilka, co też oznacza że nie mogę dać gwarancji czy temat świata finansów w filmie na tyle występuje aby w jakiś znaczący sposób można było "skategoryzować" je do filmów o giełdzie - zaufałem po prostu opisom ;)

Może znasz też inne ciekawe tytuły, które warto dodać do listy. Jaki film "giełdowy" szczególnie polecasz, a jaki Ci się nie podobał? Zapraszam do dyskusji w komentarzach ;).

37 komentarzy:

 1. Z wielką niecierpliwością czekam na "The Wolf of Wall Street" :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. The Hudsucker Proxy powiedziałbym, że to film dla fundamentalistów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałem dużo filmów, z wymienionych tutaj polecam "Nieoczekiwana zmiana miejsc" za to nie podobał mi się film "Pi" - ten to taki pseudointeligenty...

  OdpowiedzUsuń
 4. Tenis stołowy fajny sport, ja w kosza gram, po za tym na gitarze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W stołowego mógłbym grać codziennie, też gram na instrumencie - troszkę na perkusji :)

   Usuń
 5. Długo szukałem listę filmów o giełdzie, w końcu jakiś dobry spis na jednym miejscu. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam serial "Capital City"

  OdpowiedzUsuń
 7. kiedyś oglądałem coś takiego... fajne są te widoki początków gpw ;)

  http://stopklatka.pl/-/15561748,pierwszy-milion

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłem na "Wilku" i powiem, że film genialny. Niestety ale daje zbyt negatywny obraz branży finansowej i z pewnością przeciętny Kowalski widzi ten film inaczej niż osoba zajmująca się giełdą zawodowo. Ogólnie film z pewnością można poleci, choć będzie on bardzo różnie odbierany (przez różne osoby).

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tych co tu widziałem to mój ranking:
  1) Wilk z Wall Street - genialny
  2) Nieoczekiwana zmiana miejsc - bardzo dobry
  3) W pogoni za szczęściem - pokazuje, że warto walczyć, nigdy się nie poddawaj!
  4) Metro Strachu - świetny, ale trochę końcówka mi się nie podobała, lepiej gdyby (spoiler) Ryder uciekł
  5) Margin Call - film dla osób z branży, przeciętny widz który nie zajmuje się giełd a może wszystkiego nie zrozumieć

  OdpowiedzUsuń
 10. Filmy z poruszonymi motywami giełdowymi, które ja jeszcze znam to "The Dark Knight Rises" i "Jack Ryan: Shadow Recruit". Oczywiście w tych filmach giełda jest na dalszym planie, chociaż w przypadku Jack'a Ryan rynek spełnia tam bardzo ważną rolę :)
  Oba polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "odgrywa" miało być, nie "spełnia" :P

   Usuń
 11. Jeszcze inny film gdzie jest trochę giełdy to "A Good Year" z Russell Crowe z 2006 roku

  OdpowiedzUsuń
 12. Assault on Wall Street - tam też troche gieldy, ale film kreuje negatywny obraz bankierów, generalnie dla film "głupiego" widza, który nie wie co jak funkcjonuje i zna tylko medialną stronę kryzysu finansowego :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś nie przepadam za "wilkami z wall street niby dużo zwrotów akcji a ja wciąż mam wrażenie że oglądam odgrzewany kotlet . Natomiast świetny jest dla mnie film "Wall Street" i taki mniej wymagający Limitless ale to raczej film typu "nie wnoszę nic"

  OdpowiedzUsuń
 14. Zbyt wielcy by upaść - polecam !

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze inny film o giełdzie to Bankierka z 1980 roku, po za tym w The Great Gatsby z DiCaprio też jest trochę giełdy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A Family Man z 2000 roku z Nicolas Cage :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Blackhat z 2015 jeszcze ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. W 25th Hour z 2002 roku scenka z giełdą też jest ale ogólnie to nie "rasowy" film o giełdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Gwiazdorsko grubo obsadzony "The Big Short" z 2015 roku :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jungle 2 Jungle 1997 - główny bohater pracuje na giełdzie

  OdpowiedzUsuń
 21. American Psycho (2000) ?

  OdpowiedzUsuń
 22. Cosmopolis (2012) - bardzo słaby film ale jest, tak samo Welcome to New York (2014) - też beznadziejny ale jest

  OdpowiedzUsuń
 23. Szczerze mówiąc, jestem trochę zaskoczony obecnością w zestawieniu "Pi","Wynalazku" i "Limitless". Ten ostatni w sumie nie aż tak bardzo, ale te dwa pierwsze... raz, że ktoś je w ogóle kojarzy (szczególnie "Wynalazek"), a dwa, że w tym kontekście. Żeby nie było, to ma sens, ale nie pomyślałbym o nich, gdybym miał wymienić filmy o giełdzie. Podoba mi się to zestawienie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Tak obejrzałem sporo, ale uważam że ta piątka najlepsza http://biznesowa24.pl/5-filmow-biznesowych/

  OdpowiedzUsuń
 25. Wszystkie te filmy, czy książki o giełdzie to okołobiznesowe gadżety. Ich wartość jest taka jak balonika kupionego na odpuście. Jest kolorowo, coś się dzieje, jednak to tylko fikcja, namiastka giełdy. Można obejrzeć "Wilka z ...", zamiast n-ty raz Szreka, można poczytać książki o inwestowaniu zamiast poradnika jak się odchudzić w 5 dni, jednak to tylko tyle. Na żadne (ukryte) efekty w realnym inwestowaniu nie ma co liczyć. Wchłanianie wiedzy płynącej z takich źródeł jest zaśmiecaniem umysłu. Niestety w czasach nagromadzenia wielu danych i informacji liczy się również umiejętność ostrej ich selekcji, wręcz ignorancji. Coś na zasadzie: miej wyjebane, a będzie ci dane. Co do poszukiwania wiedzy, nie należy zapominać o podstawowej metodzie nauki jaką jest obserwacja i samodzielne wyciąganie wniosków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celem filmu jest zabawa widza. Nie są to filmy z których powinno się czerpać naukę, aczkolwiek z niektórych na pewno można coś edukującego wyciągnąć. Poszukując wiedzy najlepiej sięgnąć po książki ;)

   Usuń
 26. The Other Guys 2010

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 28. Ten wpis mi dosłownie z nieba spadł. Ostatnimi czasy na Netflixie nie ma czego oglądać, a tematyka finansowa w filmach mnie jak najbardziej cieszy, także dziś wieczorem rozpoczynam seans :) Szczere dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 29. Film "CCrypto" z 2019 roku :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

  OdpowiedzUsuń