Translate my BLOG

niedziela, 2 sierpnia 2015

Bycze spółki po lipcu 2015

Lipiec zakończył się dla portfela na zielono zwyżkując do swoich nowych historycznych szczytów (114,6%), WIG natomiast w tym samym czasie wzrósł do 39,4% (całkowita stopa zwrotu z okresu 01.2012-07.2015). W minionym miesiącu do spółki Ciech doszły dwie nowe akcje, są to: Graal oraz Euca (informacja o zakupie PKC na otwarciu pojawiła się już dzień wcześniej na FB oraz w ostatniej aktualizacji portfela: "czerwiec 2015"). Jeśli chodzi o historię portfela na tle konkurenta, wykres przedstawia się następująco:
Przechodząc do analizy spółek z portfela, zacznę od akcji Ciech:

Ciech 31.07.2015 - 70,5

W zeszłym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Jana Kulczyka, który kontrolował między innymi spółkę Ciech. Wiadomość ta wstrząsnęła wyceną akcji, jednak pod koniec dnia cena zdołała prawie wszystko odrobić. Jeśli spojrzeć na wykres czysto technicznie mamy potwierdzenie kontynuacji trendu - udane wybicie górą z konsolidacji, oraz ostatnio długie dolne cienie zdradzające aktywność byków, którzy każdą korektę wykorzystują do zakupów. 


Euco 31.07.2015 - 53,01

Druga spółka przyłączyła do portfela dopiero kilka dni temu. Obecnie cena porusza się w stronę swoich historycznych szczytów, które spółka ustanowiła w maju tego roku. Wybicie tego poziomu (59 zł) powinno potwierdzić dalszą chęć zwyżek.


Graal 31.07.2015 - 28,61

Kolejną nową akcją w portfelu jest Graal. Kupno nastąpiło w tzw. formacji flagi (którą przyznam zauważyłem dopiero po zakupie :P), jej potencjalny zasięg wskazuje na zwyżkę do okolic 31 zł. Długookresowy potencjał zwyżkowy szacuję natomiast do min. 45 zł. Po drodze do tych poziomów można oczywiście spodziewać się lokalnych korekt i żeby na niej nie wypaść warto dostosować się do korekt wcześniejszych z tego trendu. 

Podsumowując lipiec był bardzo udanym miesiącem dla portfela, z kolei WIG troszeczkę gorzej przeżył ten czas. Myślę, że w kolejnym miesiącu nasz rynek troszkę odreaguje i zakończy go na plusie, tym samym mam nadzieję, że portfel ponownie zdoła zwiększyć swoją przewagę nad benchmarkiem.

9 komentarzy:

 1. Co dalej z greckim indeksem akcji?

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/08/co-dalej-z-greckim-indeksem-akcji.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel,a jaki zasięg widzisz na Ciechu i Euco?
  Jak widzisz Duon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie analizowałem te spółki pod względem potencjalnego zasięgu, trzymam te spółki do momentu pojawienia się jakichś sygnałów słabości.
   Duon podobnie, obecnie jest trend, więc powinno się go trzymać, jeśli pojawią się pierwsze oznaki słabnięcia trendu można myśleć o sprzedaży.
   Aby takie słabnięcie trendu zidentyfikować ja patrzę na zachowanie się kursu, wolumenu i same świece (np. długie cienie na tygodniówkach, jeśli do wejścia w ujęciu kilkunasto/dziesięcio tygodniowym).

   Usuń
 3. Ciech pochwalam, ale Graal widzę tak sobie. Obawiam się, że to może być koniec wzrostów na tym walorze, choć określony poziom docelowy jako TP może osiągnąć

  OdpowiedzUsuń
 4. Po dwóch tyg. od zakupu juz tak grube zyski liczyć to niezle. Przyznam, ze jestem pod wrażeniem i gratuluję wynikom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widać jak Twoje zlecenia PKC na otwarciu wpłynęły na wycenę spółek - w obydwóch przypadkach otwarcie nastąpiło z luką do góry :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć Daniel, jak widzisz spółkę vivid z nc? Niedługo mają przejść na parkiet główny, za kilkadziesiąt dni premiera gry i chyba pod to są ostatnie wzrosty. Trend jest ale bardzo szarpany, dlatego jestem ciekaw twojego zdania.

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet nie patrzyłem na wykres, ale jak spółką szarpie to zalecam ostrożność. Osobiście uważam, że łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej jest koncertować się na stabilnych trendach ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń