Translate my BLOG

czwartek, 18 sierpnia 2022

Republic Services (RSG)

Pora na przeanalizowanie kolejnej firmy i dzisiaj pod lupę trafia Republic Services. Firma ta, to amerykańska firma zajmująca się odpadami z siedzibą w Phoenix w Arizonie. Spółka świadczy usługi utylizacji odpadów stałych i innych, które mogą być niebezpieczne dla klientów mieszkaniowych i komercyjnych oraz prowadzi składowiska i zakłady recyklingu. Republic Services została założona w 1996 roku, na wagę rynkową przynosi ok. 46 mld. $ i zatrudnia w sumie 35 000 pracowników. 


Firma pochodzi więc z defensywnego sektora niecyklicznego i tym samym powinno się ją wyceniać w oparciu o stabilność osiąganych wyników finansowych. Stabilność tych wyników jest "średnio-wysoka", tzn. że one nie rosną w jednostajnym tempie, ale pojawią się pojedyncze lata w których mamy cofnięcie. Mimo tego w długoterminowym ujęciu, ogólny trend wyników jest wzrostowy i pod tym względem spełnia ona podstawowe kryteria jakie powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja. 


W przyszłości, według oczekiwań pod tym względem też nic się nie powinno zmienić i dzięki charakterystyce sektora w którym spółka działa, model ten jest odporny na wahania koniunkturalne, co innymi słowami oznacza, że  Republic Services może być dobrą defensywną spółką na okres recesji.

RSG 18.08.2022 - wycena na tle historycznym

Wycena spółki z historycznego ujęcia jest obecnie ponadprzeciętnie wysoka i mimo rosnących stóp procentowych (która obniża wycenę), wycena ta pozostaje w trendzie wzrostowym. Mówiąc inaczej: akcje tej spółki w tej chwili nie są pod tym względem atrakcyjne do długoterminowej inwestycji, bo ryzyko do spadku wyceny (w tym również spadku ceny akcji) jest ponadprzeciętnie wysokie.

RSG 18.08.2022 - 147,94 $

Przechodząc do wykresu spółki - długoterminowy kurs akcji jest w trendzie wzrostowym i okresowe kryzysy gospodarcze nie wiele mają wspólnego z wynikami tej spółki. Mimo tego w okresach paniki, również i te akcje spadają, ale dotychczas, każde większe cofnięcie zawsze było okazją do zakupu. Aktualnie mimo troszkę bardziej nerwowego rynku (w ujęciu ostatniego półrocza), spółka ta nie podążała za szerokim rynkiem i udanie utrzymywała się wysoko. W ostatnich tygodniach cena akcji nawet wyznaczyła nowy historyczny szczyt, a to dla technika (który wykorzystuje krótsze zakresy czasowe do handlu) jest sygnałem zakupu.

 
Podsumowując: Republic Services może być interesującą firmą do inwestycji w momencie kiedy wycena firmy skrygowana zostanie do mniejszych wartości. Aktualnie mamy za wysokie ryzyko, że dojdzie do większych spadków. Technicznie z kolei mieliśmy ostatnio wybicie nowego historycznego szczytu, więc w tym ujęciu z trendem się nie dyskutuje i przy aktywnym zarządzaniu pozycją ewentualne cofnięcie w okolice poprzednich szczytów (zmiana biegunów) może być okazją do zajęcia pozycji pod trading. Osobiście akcje nie posiadam i na tą chwilę też nie planuję firmę nabywać do aktywnie zarządzanego portfela tradingowego.

Na zakończenie jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:


4 komentarze:

 1. Daniel, wróć proszę do analizy TREX'a. IMO warto się przyjrzeć temu bliżej, szczególnie teraz bo biznes im fajnie hula, mocno przecenieniu 'w cenie', ostatnie 'złe' wiadomości o guidance na q3/q4 mocno źle odebrane przez rynek, wygląda solidnie, ale chciałbym poznać Twoją opinię :>

  OdpowiedzUsuń
 2. Trex wegląda ujęciu fundamentalnym i wyceny interesująco - może zaktualizuję analizę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, wygląda mega atrakcyjnie w ujęciu fundamentalnym, jeśli Q3/Q4 wyniki okażą się sporo powyżej guidance (które zostało obniżone) to mamy do czynienia z sytuacją, gdzie ich produkty naprawdę są mocno atrakcyjne przy spowalniającej gospodarce USA, pozdro

   Usuń
  2. Dzięki za tipa, faktycznie ciekawa spółka :)

   Usuń