Translate my BLOG

piątek, 14 października 2022

Arthur J. Gallagher & Co. (AJG)

Bessa? Jaka bessa?! Ta spółka przeciwstawia się trendom na globalnych rynkach i mimo dekoniunktury bardzo stabilnie rośnie, mowa o spółce: Arthur J. Gallagher & Co. Firma ta to amerykańska globalna firma brokerska ubezpieczeniowa i świadcząca usługi zarządzania ryzykiem z siedzibą w Rolling Meadows w stanie Illinois. Firma powstała w 1927 roku i jest jednym z największych brokerów ubezpieczeniowych na świecie, ale nie działa według tradycyjnego modelu sprzedając polisy ubezpieczeniowe, tylko pomaga swoim klientom znaleźć właściwie sposoby na pokrycie ryzyka. Aktualna kapitalizacja spółka przekracza 38 mld. $ i zatrudnia w sumie 39 000 pracowników. 


Utrzymanie siły w kursie akcji, często jest dobrym znakiem na przyszłe notowania (temat ten dokładniej opisałem w artykule przygotowanym dla księgarni maklerska, link: "Jakie spółki kupować podczas bessy?"). Spółka najwięcej pieniędzy zarabia na swoim segmencie pośrednictwa ubezpieczeniowego, gdzie otrzymuje prowizje od towarzystw ubezpieczeniowych, do których kieruje swoich klientów. Ponad 75% środków pochodzi z prowizji, a kolejne dwadzieścia-kilka procent z opłat za doradztwo w zakresie zarządzania ryzykiem. Broker ubezpieczeniowy w ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększał sprzedaż o ponad 14% rocznie,  a rozwodniony zysk na akcję rósł średnio 12% rocznie. Ten wzrost firma osiągnęła dzięki inteligentnym przejęciom, które płynnie zintegrował z własnym biznesem. Jeśli chodzi o przejęcia, kierownictwo zawsze dba o to, aby pasowały one do działalności firmy i pomagały poszerzyć jej sprzedaż oraz bazę klientów.
 
Arthur J. Gallagher & Co mimo, że może to zabrzmieć dziwnie - jest jednym z beneficjentów trwającego kryzysu inflacyjnego. Sama inflacja nie ma większego wpływu na stronę kosztową brokera, a utrzymująca się presja inflacyjna skłaniają ubezpieczycieli do podniesienia składek dla swoich klientów, a to przekłada się na wyższe prowizje dla spółki. Za tą przewagę inwestor musi oczywiście odpowiednio zapłacić, bo jej aktualna wycena fundamentalna z historycznego ujęcia wyceny jest obecnie ponadprzeciętnie wysoka.  
 
AJG - wycena w oparciu o zyski

Według klasycznych mierników wyceny w oparciu o zyski, akcje spółki są w tej chwili przewartościowane i w tym ujęciu mogą nie wydawać się atrakcyjne do inwestycji długoterminowej. Jednak jak już wcześniej wspomniałem - przewaga spółki nad rynkiem w okresie większych zawirowań, zwykle jest dobrym prognostykiem na przyszłe notowania. Dlatego uważam, że akcje tej firmy mogą mimo wysokiej wyceny fundamentalnej być interesujące do inwestycji - ale w transzach, gdzie obecnie otwieramy tylko małą pozycję, którą w przypadku spadków wyceny w rejony niedowartościowania powiększamy.

AJG 14.10.2022 - 178,66 $

Długoterminowy trend kursu akcji prezentuje się bardzo pozytywnie i nawet w ujęciu minionej hossy (12 lat), akcje spółki tylko trzy razy spadły o więcej niż 20%. Przy tym właściwie w tej spółce hossa się jeszcze nie zakończyła, bo mimo bessy na indeksach, firma ta nie uległa presji rynku i rośnie. Technicznie najbliższe wsparcie mamy przy cenie 168 $ i kolejne dopiero przy 148 $. Po przeciwnej stronie opór mamy właściwie tylko jeden - historyczny szczyt na poziomie 192 $ i jak ten poziom pęknie, mamy techniczny sygnał do kontynuacji wzrostów. Więcej danych do spółki załączam niżej:
 

Na zakończenie dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ z prowizji od transakcji:

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

Dla osób, które z kolei szukając więcej analiz i w tym głównie do polskich spółek, to polecam Portal Analiz, na którym trójka niezależnych inwestorów dzieli się swoim doświadczeniem jakie zdobyli w ostatnich kilkunastu latach:

7 komentarzy:

 1. Hej,
  masz link afiliacyjny do IB? Pewnie niedługo będę zakładał konto u nich.
  AC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LYNX jest nakładką IB na europejski rynek i mam tylko link afiliacyjny do LYNX. Do IB nie mam.

   Usuń
  2. Co to znaczy, że jest nakładką na europejski rynek? Czy nie mogę założyć bezpośrednio w IB tylko jako europejczyk muszę Lynx? Jeśli mogę w IB to czy Lynx jest lepsze niż IB?
   Moim celem jest używanie opcji na akcje (amerykańskie szczególnie).

   Usuń
  3. W LYNX jest wszystko co w IB i nawet więcej. Dla większej liczby szczegółów odsyłam do tej strony ;) https://www.lynxbroker.pl/online-broker/interactive-brokers/

   Usuń
  4. Anonimowy, dzięki za link ;)

   Usuń
 2. Hej Danielu,

  którą marżę bierzesz pod uwagę przy rozpatrywaniu spółki? Zwłaszcza patrząc na to czy rośnie. Ma znaczenie która, czy każda z nich powinna?

  OdpowiedzUsuń