Translate my BLOG

sobota, 21 listopada 2020

DexCom (DXCM)

Promocja nowego wydania mojej książki "Giełda, inwestycje, trading" jeszcze trwa - okazja do zaoszczędzenia 20% dalej jest aktualna - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

Dzisiejszy wpis poświęcę spółce, która dystrybuuje, produkuje i opracowuje systemy do ciągłego monitorowania poziomu glukozy. Zajmuje się więc rozwiązywaniem problemów współczesnego świata w aspektach związanych z cukrzycą (liczba ludzi z cukrzycą stale rośnie) - mowa o firmie DexCom. Kapitalizacja spółki przekracza 30 mld. $, rosną bardzo dynamicznie i od minionego roku po raz pierwszy wypracowali zysk netto.


Jednak jako spółka silnie rozwijająca się powinno się firmę w pierwszej linii analizować w oparciu o dynamikę wzrostową, nie w oparciu o stabilność finansową. DexCom w ostatnich 10 latach powiększał obroty z roku na rok o średnio 47,8%, zdobywając tym dużą część rynku na którym działają. Tym samym naturalne możliwości do dalszej ekspansji maleją i w ostatnich trzech latach dynamika ta zwolniła - spółka rosła średnio z roku na rok o 23% (co nadal jest bardzo wysoką wartością). Oznacza to, że raczej nie można liczyć na kontynuację dotychczasowego tempa wzrostów kursu akcji - ostatnie 10 lat to średnioroczny wzrost ceny równy 38,85% i myślę, że w następnej dekadzie wzrosty te będą dużo niższe (ale dalej pozostanie na drodze wzrostowej). 

DXCM 20.11.2020 - 316,47 $


Firma, która tak dynamicznie rosła (od dołka w 2009 roku wzrosła o ponad 20 000%) oczywiście miała po drodze liczne korekty, które w głębokości spadków przekraczały 40%. Obecnie od historycznego szczytu oddaliła się o ponad 30% i patrząc na poprzednie zejścia należy być przygotowanym na to, że korekta się jeszcze pogłębi. Istotny poziom wsparcia tworzy cena 180 $ - poziom ten stanowi tzw. lukę ucieczki, która może jeszcze zostać przetestowana. Spadek do tych okolic oznacza spadek ceny o ponad 60% od historycznego szczytu i o ok. 40% od aktualnego kursu. Więcej danych do firmy tradycyjnie na końcu artykułu:


Na zakończenie dla osób, które chcą uzyskać dodatkowej wiedzy polecę e-book przygotowany przez LYNX Broker. Przypomnę, że z brokerem tym mam współpracę i osoby powołujące się na mój blog (pamietnikgieldowy), przy zakładaniu konta otrzymają 50 $ zwrotu z prowizji. Wspomniany e-book za darmo można pobrać, klikając na poniższy baner:UWAGA: w wyniku brexitu trwa migracja rachunków do Interactive Brokers, co może spowodować opóźnienia w realizacji zakładania konta. Więcej na ten temat doczytać można pod tym linkiem: Informacje o procesie przenoszenia rachunku.

7 komentarzy:

 1. Kolejna spółka ze świetnym wykresem. Masz jakiś sprawdzony sposób jak je znajdować? Z książki wiem jak oceniać jak już mam wykres, ale czy jest inny sposób niż przejrzenie wszystkich wykresów wszystkich spółek :P ? A, i co sądzisz o MACD? W sumie bazuje na przecięciu dwóch EMA czyli brzmi całkiem jak Ty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można sortować spółki po średniorocznych stopach zwrotu - wyselekcjonuje to akcje trendowe. Odnośnie MACD - nie korzystam, dla mnie ważna jest bezpośrednia reakcja na pochodną ceny :)

   Usuń
 2. Cześć, wybacz że nie na temat, ale jestem bardzo ciekawy Twojej opinii na temat SHLX aktualna stopa dywidendy to 18,46% (!) jej dane finansowe w porównaniu z innymi z branży wyglądają według mnie korzystnie.

  Zdaję to pytanie gdyż kończę właśnie plan zakupowy do portfela dywidendowego na kolejny tydzień, zakup SHLX jako "końcówka" pozwoliłby mi podbić ogólny aktualny % dywidend powyżej 5% co jest bardzo kuszące psychicznie, bardzo cenię Twoją wiedzę więc bardzo będę wdzięczy za krótkie info jak bardzo moja wizja jest krótkowzroczna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytat z mojej książki: Inwestowanie dywidendowe powinno się kategoryzować do strategii długoterminowej, w którą angażujemy się na wiele lat. Uwaga, wysoka dywidenda spółki potrafi zwieść, szczególnie początkujących inwestorów (...) Po drugie, wysoka dywidenda zazwyczaj wynika z niskiego kursu akcji (przy spadającym kursie akcji dywidenda rośnie). Należy jednak pamiętać, że spadek cen akcji zawsze ma jakieś powody. Prawdopodobieństwo kontynuacji trendu zawsze jest większe niż jego odwrócenie... ;)

   Usuń
 3. Dziękuję, książkę oczywiście mam i czekam na następne.. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak Pan w tej chwili zapatruje sie na CCC i Orlen? Obie wydaja sie byc obecnie w trendzie wzrostowym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nie są w trendzie wzrostowym - dla okresu jakie ja handluję spółki te musiałby wybić ponad szczyty z czerwca 2020 roku.

   Usuń