Translate my BLOG

sobota, 16 maja 2015

Petrolinvest (OIL)

Petrol w końcu znalazł dno? 
15.05.2015 - 0,16Zacznę od podstawy: never fight with the trend! 

Następnie główne fazy rynkowe: trend spadkowy - akumulacja - trend wzrostowy - dystrybucja i zgodnie z tym jesteśmy w fazie akumulacji...

Czysto techniczne spojrzenie: zdaje się, że trend spadkowy znalazł dno - jest to poziom 0,15 zł. Przemawia za tym utrzymanie tego poziomu od połowy 2013 roku. Mimo tego uważam, że nie ma co na siłę szukać poziomów wejścia (zarówno long jak i short), gdyż dynamika wybicia w obie strony może być wyjątkowo gwałtowna, a szanse trafienia kierunku na +/- 50%. Generalnie obecny poziom techniczny uważam na bardzo interesujący - dlatego też, tym razem analiza bez konkretnego wyznaczenia przyszłego kierunku ruchu ceny... chociaż osobiście ze względu na trend obstawiam wybicie w dół ;).

PS. również odradzam od zleceń oczekujących PKC, wybicie może być na tyle gwałtowne, że przeskoczy te najatrakcyjniejsze poziomy, gdzie wzrost zmienności może wywołać duże wahania wartości rachunku, dodatkowo dotarcie do linii trendu nie oznacza, że cena w kolejnych sesjach zdecyduje się na wybicie - papierek jest tylko ciekawy ze względu na obecnym miejscu kursu na wykresie ;)Czas na shorty
 09.10.2012 - 1,91

 Dotarliśmy do długoterminowej linii spadkowej na którą już od ponad roku czekałem - widać że cierpliwość wynagradza (dzisiaj spadek o ponad 13%). Na tej linii proponowałem zająć pozycję krótką na kontraktach (wszystko opisane jest w wcześniejszych analizach tego papierku i w komentarzach (niżej)). Ponieważ nie miałem czasu, żeby dodać wpis i poinformować o sygnale zajęcia pozycji, w shoutboxie o godzinie 11.22 krótko dałem znać, że ten sygnał się teraz pojawił. Zysk już jest bardzo dobry (kurs wtedy wyniósł 2,23 zł). Na chwilę obecną po połączeniu ostatnich dwóch świec mamy tzw. spadającą gwiazdę, która informuje nas o możliwym odwróceniu krótkoterminowego trendu - czyli powrót do głównego trendu (spadków). No i teraz tylko pozostaje pilnować zysków.


Jak wykorzystać spadki na Petrolu?
30.09.2011 - 3,07

W piątek w wyniku informacji o skupie 3,5 mln sztuk akcji po 3,5 zł za sztukę cena wzrosła o ponad 10%, gdzie zatrzymała się na ograniczeniu linii kanału. Technicznie jednak dużo się nie zmieniło. Po przebiciu bardzo ważnego wsparcia doszło do przyspieszenia spadków (wszystko zaznaczone na wykresie). Mimo ostatniego imponującego wzrostu nadal obowiązuje dominujący trend spadkowy. Gra przeciwko trendowi jest bardzo trudna, a miejsca w których może dojść do ewentualnego odbicia bardzo trudno znaleźć. Dużo łatwiej wyznaczyć kluczowe wsparcia, gdzie po przebiciu mogłoby dojść do przyspieszenia/kontynuacji głównego trendu (spadkowego). Od 8 sierpnia istnieje możliwość grania na kontraktach terminowych na tej spółce (nazwa skrócona tych kontraktów to: FOILZ11, FOILH12). Kontrakty dają nam wspaniałą możliwość do wykorzystania trendu spadkowego (o tym jak wykorzystać bessę pisałem tutaj: Jak zarobić na spadkach). Od debiutu do dzisiaj cena jednej akcji spadła o ponad 98%, a ostatni sygnał sprzedaży powstał po przebiciu ostatniego wsparcia (zaznaczone czerwoną strzałką). Od tamtej chwili walor staniał o ponad 35%. Obecnie bardzo trudno jest wyznaczyć kolejny sygnał sprzedaży. Najbliższy może powstać po przebiciu ostatniego dołka, bądź po dotarciu do głównej linii trendu:


Jeżeli dojdzie do tak silnego odbicia to kolejne wzrosty z dużym prawdopodobieństwem zatrzyma właśnie ta linia. Wtedy będzie można śmiało przyjrzeć się kontraktom terminowym. Pozostaje tylko cierpliwie czekać...

Najbliższe opory: 3,15 (ograniczenie kanału), 4,5 (kolejne ograniczenie kanału), 4,95 (opór zaznaczony grubą linią poziomą na pierwszym wykresie)
Najbliższe wsparcia: 2,68 (ostatni dołek) Trend spadkowy nadal obowiązuje 
13.07.2011 - 7,63

Czas odświeżyć wpis na Petrolu....
Po ostatnich ważniejszych informacjach spółka próbowała przerwać trend spadkowy kilku dziesiętnym wzrostem ceny na jednej sesji. Niestety ale przebicie wsparcia okazało się silniejsze i już po paru sesjach cena z powrotem wróciła poniżej tego wsparcia. Aktualnie kurs znajduje się w konsolidacji, gdzie jego przedział między wsparciem i oporem wynosi 16,5%. Można więc spróbować to wykorzystać i w miejscu dotarcia ceny do dolnego ograniczenia zająć pozycję na walorze ustawiając zarazem stop loss'a poniżej ostatniego dołka (na wykresie zaznaczyłem ten przedział czarnymi długimi prostokątami). Można zauważyć, że ograniczenia konsolidacji tworzą zniesienia Fibonacciego, co potwierdziło by jego siłę. Więc wybicie dołem lub górą będzie informacją w którą stronę Petrol dalej będzie podążał. Ponieważ ale obowiązuje trend spadkowy, wybicie w dół jest bardziej prawdopodobne.Powrót nad linią trendu
03.06.2011 - 10,3

Na piątkowej sesji cena spółki wzrosła o 25% w wyniku czego kurs znowu wrócił nad linię trendu spadkowego. Dodatkowo pojawił się sygnał zakupu - wybicie świeczki z chmury. Cena tak ostro wzrosła ponieważ pojawiła się informacja, że Ryszard Krauze znowu ma ponad 10% Petrolinvestu (wcześniej miał 7,5%). Dodatkowo Petrolinvest poinformował, że norweska firma geofizyczna Petroleum Geo-Services potwierdziła budowę i „wysoki potencjał odkrytego złoża ropy odwiertem K-3” na terenie Koncesji Koblandy. Informacje te mają podobną wagę jakie pojawiły się na początku marca, tzn. że można się spodziewać podobnych wzrostów jak wcześniej. Wygląda na to, że Petrolinvest główną działalność oparł na wydobywaniu pieniędzy z naiwniaków, informacja o tym, że być może jednak zaczną zarabiać również na czymś innym wywołuje euforię wśród udręczonych. Gdyby nie ta wiadomość cena prawdopodobnie dalej by nurkowała. Teraz tylko pytanie, czy warto zagrać pod te info? Na zamknięciu akcje kosztowały 10,3 zł, czyli o 25 proc. więcej niż dzień wcześniej. Kapitalizacja Petrolinvestu wzrosła natomiast o ponad 130 mln zł...


Przebicie linii trendu wzrostowego - potwierdzenie powroty do głównego trendu

01.06.2011 - 8,9

Właściwie nic nowego nadzwyczajnego się nie wydarzyło. Chciałem tylko pokazać, że mój scenariusz na razie się sprawdza. Myślę, że będziemy mieli krótkie zatrzymanie na 50% zniesienia Fibonacciego tj. 8,53 zł. Jak przebije ten poziom to cena z pewnością jeszcze więcej zleci. Możliwe też, że się od tego poziomu odbije i nastąpi krótkotrwały wzrost, ale w perspektywie dłuższego czasu prawdopodobnie cena będzie zmierzać z powrotem do min. z końca stycznia. Tym bardziej, że spółka znowu puściła na rynek dość spory pakiecik akcji - to prawdziwa drukarnia papierów wartościowych :P.  


Dopisek:
Petrolinvest - spółka której cena akcji spada a wartość rośnie.
Dlaczego cena akcji od debiutu tak mocno spadała?


Po pierwszym tygodniu po debiucie cena jednej akcji kosztowała ponad 800 zł. Dzisiaj za jedną szt. dostaniemy zaledwie 9,5 zł - tj. spadek o ponad 98%! Głównym powodem (jak większość zapewne myśli) jest spadek dochodów z roku na rok oraz ogólna słaba sytuacja spółki.  Co się nie zgadza! Niżej wypisałem roczne skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów (w tys.):
2006-12-31:  213 709
2007-12-31:  221 387
2008-12-31:  255 261
2009-12-31:  75 740
2010-12-31:  149 957

Jak widać od 2006 roku do 2008 roku przychody te rosły - odpowiednio o 35% ('06-'07) i 15% ('07-'08). Dopiero w 2009 roku mamy spadek o 70% - pewnie wina kryzysu z 2008 roku. Dlaczego więc cena już od debiutu zaczęła spadać, jak nie ma do tego żadnych podstaw fundamentalnych? Odpowiedź jest bardzo prosta. Spółka w celu pozyskania pieniędzy emitowała co roku akcje:
W 2006 roku liczba akcji wynosiła  5 286 tys. szt. w 2007 już 5 873 tys. szt. itd.. W 2010 roku ta liczba wynosiła już 50 518 tys. szt.! Czyli liczba akcji wzrosła od debiutu aż o 855%! Teoretycznie więc przedsiębiorstwo to ciągle rośnie w siłę, mimo że na wykresie tego nie widać...


Powrót do trendu głównego?
25.05.2011 - 9,34

Z powodu wybicia ceny z trendu od góry zainteresowałem się wczoraj spółką Krauzego - Petrolinvest. Tydzień temu podali w komunikacie, że po I kwartale mają 22,5 mln zł straty netto przy 19,2 mln zł sprzedaży. Przed rokiem strata w tym okresie wynosiła 57,6 mln zł, a przychody 25,5 mln zł, ale stan gotówki w kasie się utrzymał - dzięki 35,2 mln zł z działalności finansowej. 


 Kurs po spektakularnych skokach z 1 i 2 lutego przeszedł z ponad 3 letniego trendu spadkowego do krótko terminowego trendu wzrostowego. Patrząc teraz okiem technika widzimy, że mamy poważny opór na poziomie 11,05 zł. Po dotarciu do tego poziomu kurs się odbił i linia trendu wzrostowego została przebita, co może oznaczać początek powrotu do trendu niedźwiedziego. W przypadku kontynuacji spadków pierwsze wsparcie mamy na poziomie 8,55 (potwierdzone zniesieniem Fibo) i kolejne na poziomie  7,2 i 6 zł.

10 komentarzy:

 1. "Po pierwszym tygodniu po debiucie cena jednej akcji kosztowała ponad 800 zł. Dzisiaj za jedną szt. dostaniemy zaledwie 9,5 zł - tj. spadek o ponad 98%!"
  Chodziło chyba o 980%

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, z 800 do 9,5 mamy spadek o 98%
  gdyby cena spadła o ponad 100% to musiałaby być na minusie :P
  Może dla ułatwienia rozpiszę to we wzorze:
  ((9,5-800)/800)*100=-98,81
  9,5 - cena aktualna
  800 - cena początkowa
  100 - zamiana na %

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym bardziej się odniósł do AF. Przychody same w sobie nigdy nie były i nie będą wyznacznikiem AF. Moim zdaniem nie wiesz za wiele na ten temat, to lepiej takie rzeczy pomijać, by nie pisać rzeczy wręcz śmiesznych. Skup się na AT, bo to widać Tobie pasuje o wiele lepiej.

  O AT wypowiadać się nie będę, bo to nie moja działka.

  Pozdrawiam,

  Abramis

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam,
  AF w ogóle mi nie leży, tu mniej więcej powtórzyłem to co kiedyś przeczytałem i wiem też, że same przychody nie są wyznacznikiem fundamentalnym. Chciałem tylko pokazać, że regularnie zmieniała się ilość akcji od debiutu papierku na giełdzie co w pewnym mierze wpływa na cenę akcji.
  aha i przecież to nie jest analiza fund. :P

  Również pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne analizy, czekamy na kolejne ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. czy pojawilo sie cos nowego na tej spolce?tzn nadal spada :D tyle ja widze hehe

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie za duża zmienność, ja nadal czekam aż dojdzie do długoterminowej linii trendu - wtedy będzie ciekawie... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hoho, to już masz kosmiczny zysk, ile 130% bo dźwignia 1:10? Ja niestety nie mam podpisanej umowy umożliwiającej grę na kontraktach - gram tylko na akcjach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobra i kompletna analiza OIL. Szkoda, że nie ma takich więcej w prasie branżowej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mostostal-Export niedawno też zaliczał kompletne dno - 16-6 gr. Teraz żałuję, że nie inwestowałem...

  OdpowiedzUsuń