Translate my BLOG

środa, 22 listopada 2023

General Mills (GIS)

 General Mills spadło o ponad 30%, pierwsza taka okazja od 6 lat
22.11.2023 - 64,8 $

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł najstabilniejszej spółki zagrożony? Jak postępować gdy jedna z inwestycji długoterminowych przez dłuższy czas notuje gorzej od rynku?
23.03.2018 - 44,21 (USD)General Mills to jeden z dziesięciu największych producentów żywności na świecie i w swojej ponad 30 letniej historii kurs akcji nigdy nie przekroczył 36% korekty, co zarazem daje jej tytuł jednej z "Najbardziej Stabilnych Spółek Świata". Jednak w minionym tygodniu GIS przebijając cenę 45 $ za akcję ustanowił nowy największy spadek od 1984 roku - korekta (liczona od szczytu 07.2016) sięgnęła  36,2%. Nasuwa się więc pytanie czy tytuł "Najstabilniejszej Spółki Świata" został zagrożony i czy przypadkiem nie interweniować celem zmniejszenia sobie obecnej straty?

Zanim pochopnie zaczniemy podejmować jakieś decyzje należy spojrzeć na rynek neutralnym okiem: obecne otoczenie rynkowe jest napięte więc po części spadki na General Mills związane są z szerokim rynkiem. Jednak mimo tego w większym ujęciu (od 07.2016) GIS radzi sobie zdecydowanie gorzej, warto więc spojrzeć czy ta słaba kondycja dotyczy tylko spółki czy całego sektora w którym spółka działa? W takim przypadku warto więc porównać stopy zwrotu GIS do stóp zwrotu konkurentów:

1. Procter & Gamble od szczytów spadł o 18,7%
2. Nestlé od szczytów spadł o 15,12%
3. Unilever od szczytów spadł 14,91%
4. Kellogg's od szczytów spadł o 30,13%
5. PepsiCo od szczytów spadł o 12,88%

Wszystkie pięć największych producentów dóbr konsumpcyjnych na świecie znajduje się w korekcie i w każdej spółce korekta ta jest większa niż z S&P500, który od szczytów spadł o 11,84%. Można więc założyć, że obecna przecena na spółkach żywnościowych związana jest z ogólną słabą kondycją tego sektora. Dla inwestora długoterminowego, który powinien inwestować antycyklicznie (gdyż wtedy ma największe okazje inwestycyjne) jest to więc okazja do zakupów. W tym miejscu podkreślę, żeby nie mylić inwestora z traderem - inwestor  kupuje na wiele lat, a trader (w zależności od strategii) na maksymalnie kilka/naście miesięcy. Dlatego też obecna sytuacja rynkowa tego sektora nie sprzyja do zawierania transakcji tradingowych, tylko długoterminowych. Fundamentalnie przecena GIS tłumaczona jest głównie spadkiem marży oraz wygórowanymi oczekiwaniami zarządu z przeszłości, które nie zostały zrealizowane.

Na koniec dodam, że gdybym nie miał małego pakietu akcji GIS już w swoim portfelu spółkę tą bym kupował, ale nie spostrzegam też tych akcji jako okazję, którą można koncentrować w swoim portfelu większym udziałem. Przy obecnej cenie GIS wypłaca 4,43% dywidendy, więc również dla inwestora dywidendowego aktualna cena może być atrakcyjna, tym bardziej że nieprzerwanie od 14 lat General Mills tą dywidendę zwiększa.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Najstabilniejsza spółka świata?
28.08.2017 - 54,28 (USD)

Tym razem przedstawię spółkę, która może nosić tytuł "Najbardziej Stabilnej Akcji Świata" - General Mills, jednego z największych producentów żywności w Stanach Zjednoczonych. Powyższy wykres nie wygląda może tak stabilnie jak np. Ross Stores, jednak jest to mylące, a wynika to z średniorocznych stóp zwrotu które w przypadku tej spółki są dużo niższe. Największe korekty na GIS w 34 letniej giełdowej historii spółki nigdy nie przekroczyły 36% (a przypomnę w tym czasie mieliśmy załamanie rynku w 1987 roku, bańkę internetową 2000 roku oraz kryzys finansowy w 2008 roku). Obecnie akcje notują ok 25% poniżej historycznych szczytów, możliwe więc że mamy ciekawą okazję do zakupów na dłuższy czas... 

Dla statystyk poniżej wykaz średniorocznych stóp zwrotu oraz w tym okresie największych korekt i ile one trwały:
 • ostatnie 34 lata: średnioroczna stopa zwrotu +11,17% (w całym okresie 3558%), max. drawdown -35,6%, okres trwania obsunięcia: 1 rok i 5 msc.
 • ostatnie 10 lat:  średnioroczna stopa zwrotu +9,6% (w całym okresie 138%), max. drawdown -35,6%, okres trwania obsunięcia: 1 rok i 5 msc.
 •  ostatnie 5 lat:  średnioroczna stopa zwrotu +10,75% (w całym okresie 66%), max. drawdown -24%, okres trwania obsunięcia: do dzisiaj
 • ostatni rok: -21,9% max drawdown -24%, okres trwania obsunięcia: w trakcie
Jeśli chodzi o dywidendę (dla długoterminowego zakupu do dodatkowego pasywnego dochodu istotna) od 2004 roku spółka rok w rok ją podwyższa. Obecna stopa dywidendy wynosi 3,63%, Payout Ratio 62,6%, wypłata kwartalna.

13 komentarzy:

 1. Ostatnie 10 lat czyli od 2007 roku, a to w okolicach szczytu sprzed kryzysu 2008, mimo tego srednioroczna stopa zwrotu blisko 11%! Obecnie w dużej (statystycznie jak dla spółki) korekcie może więc tu z obecnej ceny za te 5 lat średnioroczzna stopa zwrotu sięgnie 15%...

  OdpowiedzUsuń
 2. 35 lat notowań na giełdzie i to bez korekty powyżej 40%, szok!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to istny fenomen. Stopa zwrotu całkiem dobra, więc ci którzy zainwestowali kiedyś są dziś szczęściarzami

   Usuń
 3. Szczegółowe zagadnienia. Przeanalizuję je jeszcze raz

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzetelny wpis, oby takich więcej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem o tej spółce całkiem niedawno, rzeczywiście jest to fenomen. Twoja analiza świetnie dopełnia moją wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa spółka, niepokoi mnie jedynie poziom zadłużenia, który wzrastał w ostatnich latach. Cash/Debt na poziomie 0,03! przy średniej dla branży 0,5. Czy to nie zagraża płynności przy wzroście stóp procentowych?

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo tutaj fajnie u Cb na tym blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super wpis gratuluje pomysłowości!

  OdpowiedzUsuń
 10. Miło się czyta takie wpisy !

  OdpowiedzUsuń
 11. mnóstwo ciekawych inspiracji!


  OdpowiedzUsuń