Translate my BLOG

środa, 11 października 2023

3M Company (MMM)

65-letnia dywidenda zagrożona?
11.10.2023 - 90,50 $

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawie 60 lat nieprzerwanych podwyżek dywidendy
22.11.2017 - 231,58 (USD)

Kolejna spółka, która ląduje do listy obserwowanych "Najlepszych Akcji Świata" jest 3M Company. Spółka, która w prestiżowym indeksie Dow Jones pod względem udziału ma trzecią najwyższą wagę (6,78%).  Firma klasyfikowana jest w branży chemicznej, wytwarza ponad 50 000 różnych produktów, w tym artykuły biurowe, budowlane i produkty do czyszczenia. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek można wliczyć przede wszystkim kleje wykorzystywane w przemyśle ale również i samoprzylepne karteczki Post-It, artykuły biurowe Scotch jak taśmy klejące, długopisy itp.

Firma założona w 1902 roku, od 1929 roku notowana jest na giełdzie NYSE, a od 1959 roku nieprzerwanie co kwartał zwiększa swoją dywidendę, tym samym należy do pierwszej szóstki tych akcji, które wykazały się tak długą historią podwyżek dywidendy! Payout ratio wynosi 52%, stopa dywidendy na dzień dzisiejszy przekracza lekko 2%.


Średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich 41 lat wynoszą blisko 12%, warto jednak podkreślić, że w ostatnich pięciu latach średnioroczne stopy zwrotu przekraczają 20%, co znaczy że dynamika wzrostowa znacznie przyspieszyła. Dlatego też, w dalszym ujęciu czasowym można oczekiwać powrotu do średniej i jeśli spółka przejdzie w dłuższą fazę korekty, będzie to tylko zdrowy element długoterminowego trendu wzrostowego, który będzie można wykorzystać do zakupów.
 
Fundamentalnie dywersyfikacja oferowanych produktów do ponad 50 000 różnych artykułów zapewnia stabilność - szeroka dywersyfikacja, czyli brak uzależnienia od małej liczby produktów przemawia za spółką. Przychody jakie generuje MMM w różnych kategoriach można podzielić na pięć podstawowych "gałęzi": Wyniki z ostatnich 10 lat wyglądają dobrze - są stabilne. Okres giełdowej bessy w latach 2007-2009 tylko w lekkim stopniu wpłynął na zyski. Możliwe że w małym stopniu do tej wtedy ponad 57% przeceny (zarazem największa przecena na spółce z ostatnich 41 lat), przyczyniła się większa liczba dostępnych na rynku akcji, które jednak już w kolejnych latach spółka skupywała. Obecnie kurs akcji wycenia wyniki spółki ponad 21 lat w przyszłość, przy czym średnia wycena akcji wyprzedza wyniki o 15 lat. Oznacza to, że spółka fundamentalnie wyceniana jest wysoko, a atrakcyjne długoterminowe wejście dla mnie ciekawe dopiero po większej korekcie (min. 30%).

6 komentarzy:

 1. Ciekawostka: Amerykański Instytut Zarządzania, firmę 3M Company nazwał „jedną z pięciu najlepiej zarządzanych firm w Stanach Zjednoczonych”

  OdpowiedzUsuń
 2. Po 207 USD za akcję kupiłem dzisiaj do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" MMM. Jest to zakup defensywny, który w długim okresie powinien troszkę ustabilizować portfel (spółka niecykliczna). Przypomnę, że 3M Company nieprzerwanie od prawie 60 lat wypłaca co rok coraz to wyższą dywidendę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w obecnej sytuacji spolki dalej jestes wobec niej przekonany? Dzieki za info

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to jedna z niewielu spółek dywidendowtch jakie posiadam. Do czasu kiedy co rok spółka ta dalej będzie mi wypłacała coraz wyższą dywidendę, nie mam powodów aby ją sprzedawać.

   Usuń
 4. No to może już teraz masz okazje na sprzedaż ? Od 10 lat trąbie że to gówno wywali się i to robi właśnie... kwestia 5 lat i zobaczysz 30 $ za akcje

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, Twoja książka jest jedną lepszych które czytałem na temat inwestowania. Opierając się o jej treść 3M jest ewidentnie w trendzie spadkowym. Dodatkowo wobec spółki zbiera się poważne ryzyko związane z ogromnymi odszkodowaniami za wojskowe zatyczki do uszu. Jaki jest Twój sentyment obecnie wobec tej spółki?

  OdpowiedzUsuń