Translate my BLOG

czwartek, 23 listopada 2017

3M Company (MMM)

Prawie 60 lat nieprzerwanych podwyżek dywidendy
22.11.2017 - 231,58 (USD)

Kolejna spółka, która ląduje do listy obserwowanych "Najlepszych Akcji Świata" jest 3M Company. Spółka, która w prestiżowym indeksie Dow Jones pod względem udziału ma trzecią najwyższą wagę (6,78%).  Firma klasyfikowana jest w branży chemicznej, wytwarza ponad 50 000 różnych produktów, w tym artykuły biurowe, budowlane i produkty do czyszczenia. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek można wliczyć przede wszystkim kleje wykorzystywane w przemyśle ale również i samoprzylepne karteczki Post-It, artykuły biurowe Scotch jak taśmy klejące, długopisy itp.

Firma założona w 1902 roku, od 1929 roku notowana jest na giełdzie NYSE, a od 1959 roku nieprzerwanie co kwartał zwiększa swoją dywidendę, tym samym należy do pierwszej szóstki tych akcji, które wykazały się tak długą historią podwyżek dywidendy! Payout ratio wynosi 52%, stopa dywidendy na dzień dzisiejszy przekracza lekko 2%.


Średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich 41 lat wynoszą blisko 12%, warto jednak podkreślić, że w ostatnich pięciu latach średnioroczne stopy zwrotu przekraczają 20%, co znaczy że dynamika wzrostowa znacznie przyspieszyła. Dlatego też, w dalszym ujęciu czasowym można oczekiwać powrotu do średniej i jeśli spółka przejdzie w dłuższą fazę korekty, będzie to tylko zdrowy element długoterminowego trendu wzrostowego, który będzie można wykorzystać do zakupów.
 
Fundamentalnie dywersyfikacja oferowanych produktów do ponad 50 000 różnych artykułów zapewnia stabilność - szeroka dywersyfikacja, czyli brak uzależnienia od małej liczby produktów przemawia za spółką. Przychody jakie generuje MMM w różnych kategoriach można podzielić na pięć podstawowych "gałęzi": Wyniki z ostatnich 10 lat wyglądają dobrze - są stabilne. Okres giełdowej bessy w latach 2007-2009 tylko w lekkim stopniu wpłynął na zyski. Możliwe że w małym stopniu do tej wtedy ponad 57% przeceny (zarazem największa przecena na spółce z ostatnich 41 lat), przyczyniła się większa liczba dostępnych na rynku akcji, które jednak już w kolejnych latach spółka skupywała. Obecnie kurs akcji wycenia wyniki spółki ponad 21 lat w przyszłość, przy czym średnia wycena akcji wyprzedza wyniki o 15 lat. Oznacza to, że spółka fundamentalnie wyceniana jest wysoko, a atrakcyjne długoterminowe wejście dla mnie ciekawe dopiero po większej korekcie (min. 30%).

4 komentarze:

 1. Ciekawostka: Amerykański Instytut Zarządzania, firmę 3M Company nazwał „jedną z pięciu najlepiej zarządzanych firm w Stanach Zjednoczonych”

  OdpowiedzUsuń
 2. Po 207 USD za akcję kupiłem dzisiaj do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" MMM. Jest to zakup defensywny, który w długim okresie powinien troszkę ustabilizować portfel (spółka niecykliczna). Przypomnę, że 3M Company nieprzerwanie od prawie 60 lat wypłaca co rok coraz to wyższą dywidendę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w obecnej sytuacji spolki dalej jestes wobec niej przekonany? Dzieki za info

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to jedna z niewielu spółek dywidendowtch jakie posiadam. Do czasu kiedy co rok spółka ta dalej będzie mi wypłacała coraz wyższą dywidendę, nie mam powodów aby ją sprzedawać.

   Usuń