Translate my BLOG

czwartek, 12 września 2019

FAANG vs. STARS - przyszłe gwiazdy giełdy?

W ostatnich latach giełdę dominowały spółki wchodzące w skład koszyka akcji FAANG, czyli Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google. Rzekomy potencjał tych spółek wydawał się nieograniczony i tak wzrosty w ich wycenie znacząco wpłynęły na wynik indeksu S&P500. Po kilku latach ogromnej przewagi spółki te zwolniły z wzrostami i przychodzi pytanie czy ich miejsce nie zastąpią nowe firmy, które to w przyszłości powtórzą sukces spółek FAANG?

Nowymi kandydatami stały się spółki, które otrzymały nazwę STARS i w jego skład wchodzą Shopify, The Trade Desk, Adobe, Roku i Square. Z wyjątkiem Adobe wszystkie pozostałe mają bardzo krótką historię rynkową, a ich dotychczasowe stopy zwrotu pozostawiają konkurencję FAANG daleko w tyle.

Shopify (można porównać do Amazon'a), która na giełdzie notowana jest od maja 2015 roku zdążyła już wzrosnąć o blisko 1500%. The Trade Desk (jako analogia do Google (przychody czerpie z personalizowania reklam)) swój debiut rynkowy miała we wrześniu 2016 roku, a ich dotychczasowa stopa zwrotu wynosi ok 650%. Adobe (cyfrowe multimedia) jako najstarsza spółka z tego zestawienia również dorównuje i w trwającej hossie (od 2009 roku) ich akcje wzrosły już o ok. 1700%. Roku (konkurent Netflix'a) zadebiutował we wrześniu 2017 i do dzisiaj ich wycena zwiększyła się o 850%. Ostatnia - Square (elektroniczna płatność) na rynku notuje od listopada 2015 roku wzrastając do dzisiaj o ok. 450%. 

Wskaźniki wzrostów tych spółek są bardzo wysokie, ale z wyjątkiem Adobe i The Trade Desk, żadna nie jest jeszcze zyskowna, tzn. na chwilę obecną generują stratę. Mimo tego możliwy potencjał może być duży, a brak aktualnej zyskowności o niczym nie świadczy (Amazon do 2015 roku generował stratę, ale jak już wyszli na plus to z przytupem). Poniżej dodaję wykresy spółek STARS z kursem odniesienia na datę debiutu najmłodszej z nich (wrzesień 2017):


Znaliście te spółki? Myślicie, że sukces spółek FAANG zostanie powtórzony, a może już jesteście akcjonariuszami przynajmniej jednej z nich? Firmy te klasyfikuję do mocno spekulacyjnych, ale może mimo tego jesteście zainteresowani bliższą prezentacją tych firm na blogu - krótko moją oceną, opis działalności, wyniki finansowe i historyczny wykres notowań?

4 komentarze:

 1. Oczywiście, że jesteśmy zainteresowani! :) Ja znałem tylko Adobe, Shopify coś słyszałem, ale pozostałe nie znałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również jestem bardzo zainteresowany!

  OdpowiedzUsuń
 3. Znałem ten zestaw firm. Jest też BANG ;)
  https://thefelderreport.com/2018/05/03/bang-why-the-gold-miners-could-soon-make-fang-look-tame/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BANG odnosi się do spółek surowcowych, a one raczej do rozmiarów FAANG nie mają potencjału. Jest ale też jeszcze Chiński odpowiednik FAANG, tj. Baidu, Alibaba i Tencent czyli BAT. Jednak możliwe, że i one najlepsze już też mają za sobą... z kolei STARS to świeże i nowe spółki, które dopiero zaczynają, potencjał tu może być bardzo duży. Może za 5-10 lat taki Roku będzie równie dobrze znana jak Netflix, albo Shopify jak Amazon... wygląda ciekawie :)

   Usuń