Translate my BLOG

niedziela, 1 stycznia 2023

Hermès International (RMS)

Giełda na 2023 stara się uwzględnić nadchodzącą recesję. Okres recesji charakteryzuje się tym, że spadają zyski przedsiębiorstw. Jednak nie wszystkie firmy cierpią w tym czasie równie mocno. Dzisiaj analiza jednej takiej spółki: Hermès International.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Luksus z najwyższej półki
07.04.2020 - 617,2 €

Hermès International jest francuskim domem mody założonym w 1837 roku. Wśród marek luksusowych można ją wliczać do tych "najbardziej luksusowych". Najtańsze torebki zaczynają się od 10 000 zł, te już troszkę bardziej luksusowe kosztują 30 tysięcy wzwyż, a najdroższe potrafią kosztować kilkaset tysięcy złotych! Zwykły szalik marki kosztuje 1 000 zł, a klapki do chodzenia nawet 10 000 zł... 

Jako ciekawostkę przytoczę historię węgierskiego spekulanta André Kostolany, który w okresie drugiej wojny światowej uciekając z Europy stał przed ogromnym problemem w którym nie wiedział jak swój majątek zdobyty na giełdzie legalnie i przede wszystkim bezpiecznie przenieść do Ameryki - przelewy jakie znamy dzisiaj w tamtym okresie nie istniały. Podróż do innego kontynentu była prawdziwą przygodą, trwała ona wiele tygodni i nawet jeśli należało się do wyższej klasy społecznej była ona bardzo niebezpieczna. Przeniesienie dużej ilości pieniędzy w formie fizycznej oczywiście było niemożliwe. Innym rozwiązaniem mógł być zakup złota, jednak przy tak dużym majątku również i to rozwiązanie nie wchodziło w grę - André musiał zachować dyskrecje, aby nie narazić się na dodatkowe niebezpieczeństwo, a przy tej ilości jaką by musiał kupić, było to po prostu niemożliwe. Rozwiązanie jakie przyszło mu do głowy to zakup walizek, akcesoriów mody itp. firmy Hermès. Kiedy jedna walizka kosztować potrafi kilka milionów złotych (po przeliczeniu dawnej ceny na dzisiejszą wartość), takim sposobem mógł bardziej dyskretnie odbyć podróż do Ameryki przenosząc kapitał w produktach które nosił na sobie oraz w walizkach, tym bardziej, że osoby nie posiadające takiego zasobnego portfela markę raczej nie znały, co zmniejszało ryzyko stania się ofiarą złodzei. Kiedy André dotarł na miejsce, produkty firmy po prostu odsprzedał.


Hermès International notowana jest na giełdzie w Paryżu, jednak jako ADR również dostępna w Ameryce. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 63 mld. € (ok. 71 mld. $). Załączony wykres obrazuje historię wartości kursu od początku lat 90 XX wieku. Zauważyć można, że mimo licznych kryzysów gospodarczych w minionych trzydziestu latach, akcje firmy nieustannie wspinały się do góry. Oczywiście korekty w wycenie również ona doświadcza, jednak nie są one skorelowane z trwającym w tym okresie stanem gospodarczym. Oznacza to, że spółka zdaje się być odporna na kryzysy, a przyszłe obsunięcia są okazją do długoterminowej inwestycji. 


Firma również fundamentalnie dobrze sobie radzi: mamy rosnące obroty, rosnące zyski netto, rosnącą dywidendę itd. Sama wycena, mimo głębokich spadków na szerokim rynku jest jednak na ponadprzeciętnie wysokich poziomach, co oznacza, że preferowałbym zakup w większej korekcie. Więcej danych finansowych umieszczam w poniższej tabeli:


Na zakończenie dla osób, które chciałyby nauczyć się inwestowania i/lub tradowania mogę polecić swoją książkę. Gorąco zachęcam do czytania i wykorzystania tej wyjątkowej sytuacji, jaką jest kwarantanna z powodu koronawirusa. Rynki finansowe są w tym czasie trudne, dlatego zanim na poważniej się do nich zbliżymy należy wcześniej zdobyć wiedzę:

9 komentarzy:

 1. Czy moglbys napisac w jakiej cenie spolka bedzie na tyle interesujaca abys rozwazyl jej zakup do portfela bsw oraz czy jest jakas znaczaca roznica czy nabywamy spolke notowana na parkiecie francuskim, czy tez na amerykanskim

  OdpowiedzUsuń
 2. Portfel BSW zamierzam w kolejnych transzach bardziej "agresywnymi" akcjami zasilić, tzn. z większym potencjałem wzrostowym. Hermes kwalifikuję jako spółkę konserwatywną. Gdybym ją miał kupować, to wejście szukałbym w momencie kiedy firma wyceniona będzie poniżej swojej średniej wyceny z ostatnich 10 lat. Przy ostatnich wynikach jakie osiągnęła byłoby to poniżej 500 € za akcję, jeśli wyniki dalej będą rosnąć do poziom ten oczywiście będzie się przesuwał do góry.
  Na którym parkiecie spółka będzie nabywana nie ma dużej różnicy. ADR'y jednak nie są objęte tymi samymi prawami co akcje, to znaczy że np. nie dają te same prawa głosu. Jeśli jest wybór pomiędzy kupnem ADR'a a akcją to lepiej wybrać akcję. Kiedy ale nie ma takiej możliwości, ADR jest na to dobrym rozwiązaniem (sam posiadam ADR na Tencent). Przy zakupie/sprzedaży warto pamiętać aby transakcje dokonywać w godzinach otwarcia giełdy macierzystej - w tych godzinach jest zazwyczaj niższy spread pomiędzy ofertami obydwóch stron oraz po prosu wyższa płynność.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomimo tak kosmicznych cen, mają 'tylko' 25% rentowności sprzedaży. Rozumiem że masa idzie w marketing, handlowców, luksusowe salony i obsługę klienta. Ciekaw jestem ile mają marży na samym produkcie. Ile może kosztować wyprodukowanie klapka, który sprzedają za 10k?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie produkty marki niemalże w całości wykonywane są we Francji. Co więcej – najczęściej zdarza się tak, że daną rzecz od początku do końca wykonuje ta sama osoba, a to mocno na marżę wpływa. Marketingu w markach luksusowych z tego co wiem nie ma, przynajmniej nie taki jak w powszechnych produktach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest świetna! Mój najlepszy zakup od długiego czasu! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Oby książka ułatwiła przyszłe decyzje na giełdzie i oby one były bardzo udane ;)

   Usuń
 6. 1. Podobna spółka z giełdy francuskiej to LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy PARYŻ Euronext: MC Marża Operating margin TTM 21%
  https://www.investing.com/equities/l.v.m.h.-financial-summary
  Wzrost kursu nie tak spektakularny jak Hermes "tylko" kilkanaście razy od 2000 roku. W czerwcu 2020 LVMH ma sfinalizować przejęcie amerykańskiej legendy spółki Tiffany NYSE: TIF
  Inni producenci dóbr luksusowych:
  Kering EURONEXT PARYŻ: KER artykuły luksusowe m.in. Gucci, Yves Saint Laurent, Puma (60% akcji )
  Christian Dior SE Euronext PARYŻ: CDI
  TOD'S MEDIOLAN: TOD luksusowe buty, torebki
  CAPRI NYSE: CPRI dawniej Michael Kors Holdings NYSE: KORS luksusowa odzież itp. dla kobiet
  Richemont SA ZURYCH: CFR artykuły luksusowe
  Hugo Boss AG FRANKFURT: BOSS ekskluzywna odzież i perfumy

  producenci samochodów luksusowych notowani na giełdach: Ferrari, Porsche, Aston Martin, Volkswagen jako udziałowiec większościowy takich firm jak: Bentley, Bugatti, Lamborghini; BMW udziałowiec w Rolls- Royce
  2. Mam prośbę o większy rozmiar cyfr na publikowanych wykresach, podobnie w książce trzeba odrywać się od lektury i sprawdzać na kompie. Może w następnym wydaniu książki jak nie większe wykresy to jakieś kody QR przy wykresach lub coś w tym stylu.
  3. Książka generalnie super jedyny mankament to ww. wykresy. Jedyny błąd jaki znalazłem to na str. 194 podrozdział 4.10 czwarta linijka: arytmetyczna? średnia krocząca (EMA) >> powinno być wykładnicza
  4. Czekam na kolejne wydanie książki gdzie będzie jeszcze więcej koncepcji inwestycyjnych i przykładów
  ps. uwagi odnośnie książki zamieszczam przy okazji tego wpisu bo na stronie książki nie ma możliwości komentarzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za kolejne przykłady spółek z sektora :)
   Uwagi do wykresów sobie zapisałem - w drugim wydaniu będzie kilka drobnych poprawek oraz kilka uzupełnień, tzn. dojdzie parę stron :)

   Usuń
  2. Według mnie wykresy w książce są w dobrych rozmiarach - mają pokazywać trend i szczegółów nie potrzeba :)

   Usuń