Translate my BLOG

piątek, 30 grudnia 2022

Bycze spółki po jedenastym roku walki z rynkiem

Rok się skończył więc czas podsumować minione 12 miesięcy w portfelu "Byki". Tym razem nie będę miał dużo do pisania, bo w ciągu całego roku zaksięgowałem tylko trzy transakcje (liczone zamknięcia). Bardzo mała aktywność na polskiej giełdzie wynikła z oczekiwanego przejścia rynku do dłuższej bessy. Ponadto w ostatnich kilku latach polski rynek stawał się dla mnie coraz więcej drugorzędny - więcej zarabiam na zagranicznym rynku i stąd nie interesowałem się bliżej rodzimym parkietem. Patrząc jednak po ostatnich kilku tygodniach, nasza giełda wykazywała w stosunku do zagranicznego parkietu przewagę, więc nie wykluczam, że niebawem ponownie troszkę powiększę udział w tym rynku (aczkolwiek planowałem już to zrobić w listopadzie...). 

Całościowo w 2022 roku portfel polskich spółek "Byki" stracił niecałe 11%, podczas gdy WIG w tym samym czasie spadł o ponad 17%. Całościowa stopa zwrotu z portfela po 11 latach sięgnęła 222,07%, co daje 11,22% w skali roku. Benchmark, czyli WIG w tym samym czasie wzrósł o 51,87%, a to daje skromne 4,27% rocznie. Taki wyniki benchmarku daje plus minus wyrównanie inflacyjne, ja mimo tegorocznej straty nadal notuję solidnie ponad oficjalny poziom inflacyjny. Jakie wyniki osiągałem w poszczególnych latach, pokazuje poniższe zestawienie:

 
Na wykresie powyższe dane wyglądają z kolei następująco:
 

Moment wycofania się z rynku i pozostawienie w portfelu tylko jednej spółki jest bardzo wyraźnie zauważalne - od lutego 2022 wartość portfela znajduje się w trendzie bocznym, gdzie w tym samym czasie na indeksie trwały wyraźne spadki i ostatnie trzy miesiące - odbicie. Czysto technicznie WIG po wybiciu ponad 57 500 punktów, mógłby zakończyć bessę, aczkolwiek ponad 10 letnia historia wskazuje, że nasz rodzimy rynek jest w długoterminowym trendzie bocznym i wybicie ponad wspomniany poziom, byłby tylko elementem tego "boczniaka". Do czasu aż nie wyjdziemy ponad 75 000 punktów, czyli ponad dotychczasowy historyczny szczyt, WIG nie jest w hossie, mamy jedynie kilku, do kilkunastu miesięcznie cykle, które na przemiennie się ze sobą zamieniają. Oznacza to, że niestety w długoterminowym ujęciu nie Polska giełda nie jest interesująca dla inwestora długoterminowo i aby wypracować satysfakcjonującą stopę zwrotu, trzeba aktywnie zarządzać portfelem.
 
Przechodząc do transakcji jakie wykonałem w 2022 roku - całość można prześledzić w historii dostępnej w zakładce "Portfel Byki (akcyjny)". Dlatego nie będę się powtarzał i ponownie tylko wrzucę same wykresy z naniesionymi momentami transakcji, aby również po czasie lepiej ocenić czy wybrany moment zamknięcia pozycji był udany. Dodam również, że na wykresach tych nie naniosłem dywidendy, a one troszeczkę poprawiają wyniki z transakcji:
 

Przechodząc do aktualnego stanu portfela - dalej trzymam tylko jedną firmę, która stanowi ledwo 9% wartości portfela. Pozostałe 91% to gotówka i taki stan utrzymuję już odkąd wyprzedałem się z pozycji w lutym 2022. Wysoka inflacja negatywnie więc oddziałuje na mój portfel, ale lepsza sama strata inflacyjna niż strata inflacyjna plus spadek wartości spowodowany bessą na rynku.

AMB 30.12.2022 -  19,60


Wynik w ujęciu wartości akcji jest plus/minus zerowy, ale dzięki dywidendzie całościowo jestem na delikatnym plusie. Akcje w ostatnich dwóch tygodniach nie uczestniczyły w odbiciu rynku i jeżeli giełda dalej będzie rosnąć, a te akcje nie, to będę musiał zgodnie ze strategią spółkę sprzedać. Jeżeli to zrobię, może zainteresuję się polską giełdą bliżej i po tym portfel zasilę nowymi pozycjami. 

Tradycyjnie przy rocznym podsumowaniu pozostała moja prognoza na kolejny rok, jednak najpierw sprawdźmy czy poprzednia się sprawdziła - dwa lata temu trafiłem niemalże w punkt, a jak wypadłem jako wróżbita tym razem?

Rok temu pisałem: "moja prognoza na ostatni dzień notowań indeksu WIG w 2022 roku to poziom 80 000 punktów, czyli mielibyśmy przed sobą 15% wzrostów". Aktualny poziom indeksu to 57 462 punkty, czyli przestrzeliłem o niemal 40%, co wynikło z tego, że nie spodziewałem się tak długo utrzymującego się spadku giełdy. Myślałem, że przed nami maksymalnie półroczna korekta i atak na nowe szczyty... Kiedy ale w lutym widziałem, że na rynku mamy większe zmiany i faktycznie bessa może potrwać dłużej, wyprzedałem się z pozycji. Chcę tym powiedzieć, że przyszłości nikt nie jest w stanie przepowiedzieć i trzeba reagować na bieżące zmiany - ja się do zmian dostosowałem, aczkolwiek na nich nie zarobiłem. Mimo tego jestem z wyniku z 2022 roku zadowolony - w porę wycofałem środki z rynku nie uczestniczyłem w spadkach na giełdzie.

Przechodząc więc do prognozy stanu indeksu WIG na ostatnią sesję w 2023 roku: uważam, że najgorsze już mamy za sobą i po dwunastu miesiącach będziemy stali wyżej niż dzisiaj. Zgaduję, że WIG za rok będzie na poziomie 70 000 punktów.

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


 

Jeśli szukasz brokera, to polecę jeszcze dzisiejszego sponsora wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy baner, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ z prowizji od transakcji:

   Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 € ->

8 komentarzy:

 1. Czekam na podsumowanie najlepszych spółek świata, liczę na mega wnikliwa analizę i pokuszenie się o predykcje na 2023. Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo opublikuję podsumowanie w drugim portfelu :)

   Usuń
 2. Miałem kiedyś Ambrę, ale pozbyłem się gdy raport wykazał bliskie 0 dynamiki przychodów i zysków. Kiedyś chciałbym mieć dużo Ambry, ale obecnie wydaje mi się, że nie czeka jej nic lepszego niż ruch boczny, chyba, że dynamiki się poprawią (również nie wierzę, że poprawią się z następnym raportem). Więc dlaczego AMBRA?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj do portfela polskich spółek doszły akcje XTB - średnia cena zakupu to równe 30 zł. Nie miałem wcześniej czasu dać info, że kupiłem, bo dzisiaj dużo na giełdzie się dzieje, dlatego z małym opóźnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Daniel, czy możesz podać jakieś uzasadnienie?
  XTB miał słabe wyniki, wzrost kosztów, jakoś słabo to wygląda.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicznie rozgrywam - ten portfel jest tradingowy i fundamenty są drugorzędne. Liczy się cena, którą rozgrywam.

   Usuń
 5. Dzień dobry, Livechat dzisiaj chciałby dołączyć do grona byków. Ja zakupiłem już trochę wcześniej, dokładka będzie przy reteście poprzednich maksimów.

  OdpowiedzUsuń