Translate my BLOG

niedziela, 6 marca 2022

Intel Corporation (INTC)


Obiecująca inwestycja czy kasa wyrzucona w błoto?
06.03.2022 - 48,07 $

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tania, dywidendowa spółka z sektora technologicznego
INTC 24.07.2020 - 50,56 $ 

Spółki technologiczne w minionych trzech miesiącach wzrosły do wyjątkowo wysokich poziomów, jednak nie wszystkie. Również w tym sektorze znajdą się firmy, które przy dobrych fundamentach wycenione są "tanio". Jedną z tych spółek jest Intel Corporation - największy na świecie producent układów scalonych, jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 252 mld. $ i zatrudniają w sumie 110 800 pracowników. 

Fundamentalnie, szczególnie w ujęciu ostatnich pięciu lat wygląda wszystko bardzo dobrze i mimo tego cena akcji jakby stała w miejscu - w pięcioletnim horyzoncie czasowym kurs wzrósł o zaledwie 100%, "zaledwie" gdyż konkurencja ten czas wykorzystała znacznie lepiej (AMD zyskała prawie 4000%, a NVDA 2000%). Tym samym wycena spółki INTC w stosunku do konkurencji jest wręcz śmiesznie niska - czy jest to więc okazja do zakupów?


Jeśli regularnie czytasz mój blog to pewnie już wiesz, że kiedy wycena danej spółki jest niska to nie koniecznie musi to być okazja do inwestycji. Przy spółce Intel sytuacja jest dlatego gorsza, iż niedawno straciła bardzo ważnego klienta (Apple) i w dodatku wraz z ogłoszeniem ostatnich wyników kwartalnych poinformowała, że produkcja mikroprocesorów opóźni się o pół roku. Wiadomość ta, mimo bardzo dobrych wyników finansowych (opublikowanych w ostatnim raporcie) doprowadziła do ponad 15% przeceny. Tym samym wycena spółki spadła do najniższych poziomów od ponad pięciu lat (w okresie kiedy pozostałe firmy technologiczne biją rekordy w wycenach). Oznacza to, że w ujęciu kilku miesięcznym Intel prawdopodobnie dalej pozostanie w tyle. 

Długookresowo, niska wycena fundamentalna wynika z dużo niższego wskaźnika wzrostów wyników finansowych. Obroty z roku na rok firmy INTC w ostatnich trzech latach rosły średnio o 3,7%, z kolei konkurencja odnotowała wzrost obrotów o ok. 20% (AMD oraz NVDA). Intel jest więc klasyczną spółką typu "value" - rośnie powoli ale stabilnie, nie ma dużych wahań i płaci znacznie wyższą dywidendę (2,2%) niż spółki konkurencyjne.

Oznacza to, że Intel jest spółką dla osoby, której zależy na stabilności i regularnym przypływie pieniężnym. Potencjał wzrostowy tej firmy oceniam na znacznie niższy niż wymienionych wcześniej dwóch spółek konkurencyjnych (AMD oraz NVDA). Jednak za to i ryzyko do głębszego obsunięcia jest w przypadku Intel dużo mniejsze. Więcej danych jak zwykle dodaję na końcu wpisu:

Dla głodnych dalszej wiedzy wskażę swoją książkę w której dokładniej opisałem w jaki sposób inwestuję na giełdzie. Zachęcam również do zapisu na newslettera, który regularnie będzie Cię informował o nowych wpisach na blogu. Przypomnę też o Portalu Analiz - jeśli się zarejestrujesz i zaznaczysz, że trafiłeś/aś tam z mojego bloga (Pamiętnik Giełdowy) to trzynasty miesiąc otrzymasz gratis (roczny dostęp do analiz kosztuje zaledwie 149 zł). Klikając na poniższe linki przejdziesz do odpowiednich stron:


1 komentarz:

  1. Intel bardzo dobre wyniki, ale słabe perspektywy. W wycenie te słabe perspektywy mamy właśnie odzwierciedlenie. Długoterminowo mimo wszystko Intel jest ciekawą inwestycją do stabilizacji portfela :)

    OdpowiedzUsuń