Translate my BLOG

poniedziałek, 14 marca 2022

Kone (KC4)

Dzisiaj pod lupę wezmę firmę, których produktów korzysta niemalże każdy i mimo tego zdecydowana większość osób raczej nigdy nic o tej firmie nie słyszała, tym bardziej że jest to fińska spółka - Kone. Zanim dokładniej przedstawię czym się spółka zajmuje, zacznę tym razem od wykresu, bo wykres zdradza bardzo dużo na temat firmy:

KC4 14.03.2022 - 50,04 €

Trend kursu akcji w długim terminie rośnie jak po sznurku. Maksymalne obsunięcia kursu akcji, w blisko dwudziestoletniej historii tylko trzy razy przekroczyły spadek o 30% i właśnie aktualnie znajdujemy się w takiej korekcie. Możliwe więc, że mamy teraz okazję do inwestycji jaka przychodzi średnio raz na prawie siedem lat. Jednak zanim dokładniej przeanalizuję, czy aktualna przecena może być interesująca do inwestycji długoterminowej, najpierw warto w ogóle przedstawić spółkę i opisać czym się ta "perełka" zajmuje.


Kone to jeden z wiodących światowych producentów wind, schodów ruchomych i drzwi automatycznych. Grupa oferuje również usługi instalacji, aktualizacji i konserwacji sprzętu. Sektor w którym działa jest więc sektorem niecyklicznym i związku z tym spółka powinna być odporna na wszelkiego rodzaju kryzysy gospodarcze. Kapitalizacja firmy w przeliczeniu na dolary wynosi ok. 28 mld. $ (ok. 25,5 mld. €) i zatrudnia w sumie 62 720 pracowników. Działalność spółki rozproszona jest po całym świecie z czego największy udział w przychodach pochodzi z Chin:


Firma należy do klasycznych reprezentantów spółek typu value i tym samym również interesująca jest dla inwestora dywidendowego, któremu zależy na stałym przypływie pieniężnym - aktualna stopa dywidendy wynosi 3,54%. Dywidenda ta od 35 lat jest wypłacana i na jego wypłatę spółka przeznacza ok. 90% wypracowanych zysków. Przychody firmy w dziesięciu letnim ujęciu rosną średnio 7,24% rocznie i jak na firmę z tak defensywnego sektora, jest to dosyć wysokie tempo wzrostu. 

Już we wstępie wspomniałem, że aktualnie na akcjach doświadczamy ponad 30% obsunięcie kursu akcji, a tak głębokie korekty w tej firmie zdarzają się średnio raz na ok. 7 lat. Dlatego sprawdzę w kolejnym kroku, czy ta przecena doprowadziła również do spadku wyceny akcji (bo jeśli w tym samym czasie zyski spadły, to wycena niekoniecznie musi być teraz niższa):


Wycenę tą przeprowadzam w oparciu o wskaźnik ceny do zysku, w oparciu o EV do EBITDA oraz przypływy pieniężne. Dla dokładniejszego oszacowania aktualnego poziomu do historycznej wyceny dodałem dodatkowo przerywane linie i jak widać - wycena sięgnęła okolic koronawirusowego dołka. Oznacza to, że w tym ujęciu mamy ok. taką okazję jak podczas pandemicznego dołka, a od tamtego czasu cena akcji zdążyła wzrosnąć o ponad 30%. 


Czyli obecna fundamentalna wycena spółki zdaje się już być atrakcyjna, ale jeśli wyniki spółki w przyszłości mają spaść, to firma może okazać się tzw. "value-trap". Jednak w tym przypadku tak nie jest - według prognoz spółki i oczekiwań analityków, dotychczasowy wzrostowy trend wyników finansowych ma się utrzymać.

Podsumowując: Kone jest atrakcyjnie wycenioną spółką dywidendową, która interesująca jest przede wszystkim dla defensywnych inwestorów, lub inwestorów poszukujących firmy do zmniejszenia zmienności portfela. Mimo ponadprzeciętnie dużej korekty jaką spółka w tym momencie doświadcza, w przypadku utrzymania się negatywnego sentymentu na rynku akcji, trzeba być przygotowanym do dalszych spadków. Jednak z historycznego ujęcia wyceny znaczące pogłębienie się obsunięcia jest bardzo mało prawdopodobne. Więcej danych do firmy i informacji gdzie tą spółkę można kupić, niżej:


Kone jest fińską firmą, a to oznacza, że jej giełdą domową jest OMX Helsinki. Jednak spółka w formie ADR'ów i GDR'ów (co to są ADR'y i GDR'y wyjaśniliśmy w tym filmie (od minuty 2:41): "Czy powinieneś teraz wykorzystać przecenę na chińskich akcjach?") dostępna jest również do zakupu na giełdzie w Niemczech i Szwajcarii oraz na rynku OTC w Ameryce. Jeśli więc nie masz dostępu do tych parkietów, to w tym punkcie polecić mogę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker gdzie do wyboru są aż trzy parkiety na których akcje te są notowane. Przypomnę również, że jeszcze trwa promocja w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, LYNX zwróci do 500 € z prowizji od transakcji dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:

 
Osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Zapraszam również do zapisu na newsletter - zapisując się dostaniesz darmowy fragment mojej książki w prezencie oraz w przyszłości nie pominiesz już żadnej nowej analizy na blogu:

3 komentarze:

 1. Ostatnio zacząłem przeglądać Norwegię - stosunkowo spokojny region w niepewnych czasach. W oko mi wpadł Grieg Seafood NO, ale ta Kone wygląda stabilniej... i mam dzięki Tobie dylemat :) PS. Jestem w trakcie lektury Twojej książki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znałem tej spółki (Grieg Seafood), dodam ją do kolejki, żeby dokładniej się jej przyglądnąć :)
   Życzę owocnych wniosków z książki :)

   Usuń
 2. Bardzo fajna spółka z mocnym bilansem. Jednak mocno narażona na koniukture w Chinach i wydaje się że to przez to te spadki. Szkoda również że podatek od dywidendy u źródła to 30%,jesli się nie mylę,co byłoby średnio akceptowalne w dłuższym terminie

  OdpowiedzUsuń