Translate my BLOG

środa, 21 października 2020

Trex Company (TREX)

Czasami najlepsze modele biznesowe to te najprostsze...
TREX 21.10.2020 - 76,53 $


Nie tylko spółki technologiczne przyniosły w ostatnich latach wyższe czterocyfrowe stopy zwrotu, również te "zwykłe" firmy umożliwiły osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokie zyski. Trex Company jest jedną z tych firm, która od dołka poprzedniego kryzysu finansowego (2008) w kursie akcji wzrosła o blisko 12 000%, przy  troszeczkę bardziej realnych założeniach (tj. nie od idealnego dołka), w minionej dekadzie można było zarobić ponad 3200%. Wysokie wzrosty nie zawdzięcza innowacyjnym rozwiązaniom biznesowym - zajmuje się produkcją drewnianych tarasów, balustrad i innych elementów zewnętrznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Założona w 1996 roku spółka na wagę rynkową przynosi dzisiaj ok. 8,9 mld. $, co czyni ją największą tego rodzaju firmą na świecie (według informacji ze strony firmy). 


Przechodząc do wyników finansowych - po 2010 roku firma przeszła na drogę spółek rozwijających się, o czym świadczy trend rosnących obrotów, który od tamtego czasu utrzymuje się do dzisiaj. Na chwilę obecną również nic nie wskazuje na to, aby on dobiegał końca - obroty z 745 mln. $ w 2019 roku mają według prognoz wzrosnąć do 1056 mln $ w 2022. Kolejnym obiecującym punktem jest rosnąca marża netto, która utrzymuje się już od kilku lat i w 2022 roku przekroczyć ma 21% (dzisiaj wynosi ona 19,4%). Również warty przytoczenia jest fakt, że spółka się w ogóle nie zadłuża, co przy przyszłych zawirowaniach rynkowych może wyjść firmie na dobre.

Punktem do krytyki, może być z kolei relatywnie wysoka zmienność kursu akcji, która ale po tak silnych wzrostach jest nieodłącznym elementem trendu. Następnym punktem do krytyki jest bardzo wysoka wycena firmy co zwiększa ryzyko do powtórzenia ponadprzeciętnie głębokiej przeceny, która w obsunięciu kursu akcji przekroczyć może 40% i kiedy taka korekta wystąpi, uważam że otrzymamy interesującą okazję na przyłączenie do długoterminowego trendu wzrostowego. Podsumowanie wraz z pozostałymi danymi do firmy jak zwykle na końcu wpisu:

Podsumowując Trex Company jest w mojej opinii interesującą firmą do inwestycji długoterminowej dla osób, które chciałby zdywersyfikować swój portfel o bardzo "pospolity" model biznesowy, który jak pokazała historia, również przynosi przyzwoite zyski. 

Na koniec osobom zainteresowanym szczegółowymi analizami polskich firm, polecę Portal Analiz. Osobom chętnych do nauki inwestowania i tradowania na giełdzie moją książkę "Giełda, inwestycje, trading" i osobom, które jeszcze szukają wiarygodnego brokera w dobrej cenie: LYNX Broker - przy zakładaniu konta i powołaniu się przy tym na mój blog (pamietnikgieldowy), broker ten zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Klikając na poniższe linki przejdziesz do odpowiednich stron:

Rejestracja w Portalu Analiz ->
Moja książka "Giełda, inwestycja, trading" ->
Polecany broker, LYNX Broker->

Newsletter bloga + darmowy excel ->

1 komentarz:

  1. U nas mamy Dino jak wino czym starsze tym droższe ale forever young:)

    OdpowiedzUsuń