Translate my BLOG

czwartek, 25 sierpnia 2022

Trex Company (TREX)

Podejrzanie niska wycena okazją do inwestycji?
TREX 25.08.2022 - 49,32 $

Dwa lata temu na blogu przedstawiłem spółkę, która wykazuje bardzo dobre wyniki finansowe i tym samym może być interesującą spółką do inwestycji długoterminowej. Cena akcji od dołka kryzysu finansowego do zeszłorocznego szczytu wzrosła o ponad 22 000%, jednak w tym roku kurs spółki razem z szerokim rynkiem zna tylko jeden kierunek - spadkowy. Spadki te dotychczas doprowadziły do ponad 65% przeceny akcji, co jest dużo więcej niż spadek szerokiego rynku. Z drugiej strony takie obsunięcie nie powinno dziwić - bo w końcu wcześniej spółka wzrosła o kilkadziesiąt tysięcy procent.

Mimo wszystko - 65% korekta jest dosyć dużą korektą, co też widać w wycenie, bo ona spadła do najniższych poziomów od wielu lat. Dlatego dzisiaj na szybko sprawdzę, czy w firmie nie doszło do jakichś zmian, które mogłyby tak głęboki spadek wytłumaczyć.


Zysk netto w stosunku do roku kiedy przedstawiłem firmę po raz pierwszy (10.2020 - po rozwinięciu posta przejdziesz do tego wpisu) wzrósł o 18,75%, przychody z kolei wzrosły o 35,8%, a to oznacza, że spadła marża. Mimo tego wyniki te są bardzo dobre. Według oczekiwań, w bieżącym roku spółka doświadczy jednak delikatnego cofnięcia, o czym poinformowali niedawno swoich akcjonariuszy w ten sposób: "uważamy, że popyt konsumencki na produkty tarasowe i balustradowe Trex pozostaje na dobrym poziomie, pod koniec czerwca doświadczyliśmy nagłego spadku popytu pro-kanałowego, ponieważ nasi partnerzy zaczęli dostosowywać poziom zapasów, aby dostosować się do oczekiwań dotyczących spowolnienia gospodarczego. W związku z tym przewidujemy znaczne zmniejszenie przychodów w drugiej połowie 2022 roku, ponieważ popyt konsumencki zostanie wypełniony przez istniejące zapasy kanałów".

Trzeba pamiętać, że spółki zawsze porównują się do poprzedniego roku, a w 2021 roku mocno wzrosły ceny drewna, na czym firma dzięki posiadaniu zapasów zyskała (dla przypomnienia - firma zajmuje się produkcją drewnianych tarasów, balustrad i innych elementów zewnętrznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu). Także spowolnienie wzrostu wyników finansowych jest zrozumiałe i ponad 65% spadek ceny akcji nie wynika ze słabych wyników oraz z oczekiwanego spadku zysków, w następnych latach - 2023 i 2024 firma ma odnotować nowe rekordowe zyski.

Także na tą chwilę wygląda na to, że trwająca w spółce ponadprzeciętnie surowa bessa związana jest z korektą dużego przewartościowania z okresu po-pandemicznego:

Wycena w oparciu o zyski oraz przychody w latach 2015-2022

Wycena spółki po krachu pandemicznym wzrosła w stosunku do poprzednich lat o ponad 50% i obecnie najwyraźniej obserwujemy zwykłą korektę tego przewartościowania. Jak daleko ta korekta sięgnie, tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale podobnie jak wcześniej wycena wzrosła o ponad 50%, tak samo wycena ta może w następnych latach w stosunku do okresu przed-pandemicznego spaść o ponad 50%. Samo otoczenie rynkowe taki mocny spadek "usprawiedliwia" - bo przy wzroście stóp procentowych, spada ogólna wycena rynku akcyjnego.

Co robić jeśli posiadam akcje i kiedy firma ponownie może być atrakcyjna do inwestycji?

Jeśli posiadasz spółkę w swoim portfelu i jest to inwestycja długoterminowa (na minimum pięć lat), to ja osobiście pozycję tą bym nie ruszał - ogólny trend wyników finansowych się nie zmienił i firma nadal generuje dla inwestora dodatkową wartość, a to oznacza, że prędzej czy później akcje powinny wrócić do głównego trendu wzrostowego (pod warunkiem, że nie zobaczymy jakiegoś załamania wyników finansowych). W odpowiedzi na to kiedy z kolei akcje ponownie staną się atrakcyjne do inwestycji, powiem że firma już w tej chwili jest bardzo atrakcyjnie wyceniona. Jednak zważywszy na to, że przyszła wycena w wyniku podwyżek stóp procentowych może nadal jeszcze spaść, dodałbym większy margines bezpieczeństwa. Osoby mniej cierpliwe mogą aktualną korektę wykorzystać do zakupu, otwierając pierwszą "kontrolną" pozycję. Jeśli po tym cena będzie kontynuowała trend spadkowy, pozycję tą bym stopniowo powiększał do maksymalnie pięciu procentowego udziału w portfelu. Technicznie patrząc, wiele wskazuje na to, że spadki mogą się jeszcze pogłębić:

TREX 25.08.2022 - 49,32 $

Kurs akcji w stosunku do szerokiego rynku radzi sobie znacznie gorzej - spółka niedawno wyznaczyła nowy niższy dołek bessy, a szeroki rynek do swojego dołka ma jeszcze dosyć daleko. Dlatego też w ujęciu tradingowym firma w tej chwili nie jest atrakcyjna do zakupu, w ujęciu inwestycyjnym z kolei można przecenę wykorzystać do anty-cyklicznego wejścia, aczkolwiek powtórzę, że firmę w portfelu bym nie doważał i zostawiłbym sobie miejsce do kolejnych zakupów na przypadek kontynuacji spadków. Możliwy pierwszy sygnał potwierdzający koniec spadków otrzymamy po wybiciu poprzedniego wierzchołka - czyli ponad 67 $ (z aktualnego poziomu, kurs spółki musiałby wzrosnąć o ponad 40%). 

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->
Newsletter bloga + darmowy excel ->
Moja książka "Giełda, inwestycja, trading" ->

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Czasami najlepsze modele biznesowe to te najprostsze...
TREX 21.10.2020 - 76,53 $

Nie tylko spółki technologiczne przyniosły w ostatnich latach wyższe czterocyfrowe stopy zwrotu, również te "zwykłe" firmy umożliwiły osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokie zyski. Trex Company jest jedną z tych firm, która od dołka poprzedniego kryzysu finansowego (2008) w kursie akcji wzrosła o blisko 12 000%, przy  troszeczkę bardziej realnych założeniach (tj. nie od idealnego dołka), w minionej dekadzie można było zarobić ponad 3200%. Wysokie wzrosty nie zawdzięcza innowacyjnym rozwiązaniom biznesowym - zajmuje się produkcją drewnianych tarasów, balustrad i innych elementów zewnętrznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Założona w 1996 roku spółka na wagę rynkową przynosi dzisiaj ok. 8,9 mld. $, co czyni ją największą tego rodzaju firmą na świecie (według informacji ze strony firmy). 


Przechodząc do wyników finansowych - po 2010 roku firma przeszła na drogę spółek rozwijających się, o czym świadczy trend rosnących obrotów, który od tamtego czasu utrzymuje się do dzisiaj. Na chwilę obecną również nic nie wskazuje na to, aby on dobiegał końca - obroty z 745 mln. $ w 2019 roku mają według prognoz wzrosnąć do 1056 mln $ w 2022. Kolejnym obiecującym punktem jest rosnąca marża netto, która utrzymuje się już od kilku lat i w 2022 roku przekroczyć ma 21% (dzisiaj wynosi ona 19,4%). Również warty przytoczenia jest fakt, że spółka się w ogóle nie zadłuża, co przy przyszłych zawirowaniach rynkowych może wyjść firmie na dobre.

Punktem do krytyki, może być z kolei relatywnie wysoka zmienność kursu akcji, która ale po tak silnych wzrostach jest nieodłącznym elementem trendu. Następnym punktem do krytyki jest bardzo wysoka wycena firmy co zwiększa ryzyko do powtórzenia ponadprzeciętnie głębokiej przeceny, która w obsunięciu kursu akcji przekroczyć może 40% i kiedy taka korekta wystąpi, uważam że otrzymamy interesującą okazję na przyłączenie do długoterminowego trendu wzrostowego. Podsumowanie wraz z pozostałymi danymi do firmy jak zwykle na końcu wpisu:

Podsumowując Trex Company jest w mojej opinii interesującą firmą do inwestycji długoterminowej dla osób, które chciałby zdywersyfikować swój portfel o bardzo "pospolity" model biznesowy, który jak pokazała historia, również przynosi przyzwoite zyski. 

Na koniec osobom zainteresowanym szczegółowymi analizami polskich firm, polecę Portal Analiz. Osobom chętnych do nauki inwestowania i tradowania na giełdzie moją książkę "Giełda, inwestycje, trading" i osobom, które jeszcze szukają wiarygodnego brokera w dobrej cenie: LYNX Broker - przy zakładaniu konta i powołaniu się przy tym na mój blog (pamietnikgieldowy), broker ten zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Klikając na poniższe linki przejdziesz do odpowiednich stron:

Rejestracja w Portalu Analiz ->
Moja książka "Giełda, inwestycja, trading" ->
Polecany broker, LYNX Broker->

Newsletter bloga + darmowy excel ->

2 komentarze: