Translate my BLOG

środa, 3 sierpnia 2022

McKesson Corporation (MCK)

W ostatnim filmie na YouTubie, mój brat - Patrik przedstawił trzy firmy do inwestycji krótkoterminowej (czyli na okres 1-3 lat). Wśród wybranych spółek pojawiła się firma McKesson Corporation i dzisiaj na szybko sprawdzę, czy firma ta również może być do inwestycji długoterminowej interesująca (czyli na więcej niż 5 lat).

Przed dokładniejszym sprawdzeniem tego, najpierw krótki opis czym firma się zajmuje: jest to przedsiębiorstwo farmaceutyczne zajmujące się szeroko pojętym systemem ochrony zdrowia, sprzedaje medyczne suplementy i produkty farmaceutyczne.Na wagę rynkową przynosi ponad 47 mld. $ i zatrudnia w sumie 58 000 pracowników. 

Przechodząc teraz do części fundamentalnej, czyli do dokładniejszego sprawdzenia, czy może to być interesująca firma do inwestycji długoterminowej i zaczynając od przychodów - one są w długoterminowym trendzie wzrostowym, także pierwsze kluczowe kryterium do długoterminowej inwestycji firma spełnia. Przechodząc dalej do zysków - one w długoterminowym ujęciu również są w trendzie wzrostowym, jednak w stosunku do wielkości przychodów, zyski te wypadają bardzo małe, co wynika z marży która od wielu lat oscyluje w okolicach zera. Także kolejne kryteria fundamentalne nie są na tyle "dobre" aby firma ta była dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej.


Spółki rozwinięte (a firmę tą ze względu na stabilną marżę klasyfikuję do rozwiniętych), powinny według moich kryteriów mięć marżę troszeczkę wyższą, podczas gdy McKesson dosłownie rok w rok walczy o to aby wygenerować minimalny zysk netto. Także już na etapie pierwszych pięciu minut, podczas sprawdzania ogólnych wyników, można sobie dalszą analizę firmy odpuścić - główne kryteria jakie spółka do długoterminowej inwestycji powinna spełniać, ta firma nie spełnia. 

Aby dzisiejsza analiza nie wypadła za krótka, poniżej dla osób, które mimo tego może są zainteresowani średnioterminowym ujęciem - w takim przypadku nie wymagane jest, aby była to fundamentalnie pierwszej klasy spółka, a wystarczy, że ogólnie wygląda ok. Pod tym względem firma ta jest dostatecznie "dobra" - spada liczba w wolnym obrocie akcji, zadłużenie jest marginalne, rośnie dywidenda, itd. Oznacza to innymi słowami, że przy inwestycji na więcej niż pięć lat, raczej nie ma tu zagrożenia do tego, że firma ta w tym czasie zbankrutuje. Można więc w kolejnym ujęciu sprawdzić wycenę, aby ocenić jakie jest ryzyko, że spółka doświadczy ponadprzeciętnie głębokie obsunięcie, na które może potrzebować więcej niż pięć lat, aby je odrobić:


Przy wycenianiu posłużę się sprawdzeniem poziomu wyceny w oparciu o przychody (gdyż są w miarę stabilne, podczas gdy zyski w wyniku bardzo niskiej marży są od czasu do czasu ujemne, a to uniemożliwia wycenę w oparciu o zyski). Także wyceniając ją przy pomocy przychodów zauważyć można, że ona od czasu pandemicznego krachu w 2020 roku jest w trendzie wzrostowym i aktualnie jest najwyższa od ponad 6 lat. Innymi słowami oznacza to, że aktualne akcje w tym ujęciu są podatne na wyższe ryzyko korekty i dlatego też w ujęciu średnioterminowym (okres 3-5 lat) akcje te w tej chwili nie są interesujące do inwestycji.

Schodząc do jeszcze niższych interwałów (inwestycja na mniej niż 3 lata) - w takim ujęciu fundamenty schodzą już na drugi plan i najważniejszy pozostaje sam wykres spółki:

MCK 03.08.2022 - 335,09 $


Spółka od pandemicznego krachu jest w trendzie wzrostowym i dodatkowo w stosunku do szerokiego rynku utrzymuje ona przewagę. Także pod tym względem, akcje te są interesujące do zakupu w ujęciu wykorzystania aktualnego trendu. Potwierdzenie, że trend ten jeszcze nie dobiegł końca ostatnio otrzymaliśmy również po tym jak cena wybiła nowy historyczny szczyt (330 $). Angażując się na kilkanaście miesięcy był to więc sygnał do zakupu, gdzie zlecenie obronne ustawiam poniżej ostatniego dołka (300 $). Dokładnie ten setup mój brat - Patrik przedstawił w ostatnim filmie, dlatego nie będę teraz wszystko ponownie powtarzał i po prostu przekieruję do niego: "Spółki do krótkoterminowej inwestycji podczas bessy".


Podsumowując: do długoterminowej inwestycji (ponad 5 lat) McKesson Corporation nie spełnia wszystkich kryteriów. Do średnioterminowej inwestycji (3-5 lat) wycena jest aktualnie za wysoka. Do krótkoterminowej inwestycji (poniżej 3 lat) można z kolei wykorzystać siłę wykresu, który mimo spadków na szerokim rynku jest w trendzie wzrostowym. 

Na zakończenie polecę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:

 

Wiadomo, że najwyższe odsetki przynosi inwestycja w wiedzę i jeśli takowej szukasz, to polecę również książkę "Giełda, inwestycja, trading". Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:
 

2 komentarze:

  1. Przeczytalem Pana ksiazke i bardzo mi sie podobala. Jak Pan sie w tej chwili zapatruje na inwestowanie w Alphabet? Wydaje sie dosc mocno przeceniona patrzac na PE. Czy moglby Pan w jednym z kolejnych wpisow przeanalizowac Arbor Realty albo Medical Properties w kontekscie inwestowania dywidendowego? Jestem ciekaw co Pan uwaza o tych spolkach. Obie sa podstawa mojego IKE.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alphabet jest częścią notowanego na giełdzie portfela za który jestem odpowiedzialny, więc jest ryzyko, że na spółkę patrzę przez różowe okulary - w moich oczach jest to bardzo dobra spółka do inwestycji długoterminowej i to dotychczas prawie zawsze po każdej cenie, czyli również teraz. Pozostałe dwie spółki nigdy dokładniej nie przeanalizowałem, więc na tą chwilę nic na ich temat nie mogę powiedzieć. Może kiedyś dojdą na bloga :)

      Usuń