Translate my BLOG

wtorek, 9 sierpnia 2022

Zebra Technologies Corporation (ZBRA)

Dzisiaj przedstawię spółkę dla inwestorów, którzy do portfela szukają jakąś wyspecjalizowaną firmę: Zebra Technologies Corporation. Firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży systemów technologii automatycznej identyfikacji i przechwytywania danych. Produkty przeznaczone są głównie dla sektorów dystrybucji, e-commerce, transportu, logistyki i ochrony zdrowia.


Dzięki temu, że rozwiązania firmy swoje zastosowanie mają w niemal każdym sektorze, rynek w którym firma działa jest bardzo duży. Gdzie i w jaki sposób może ona pomóc, znaleźć można na jej głównej stronie, poniżej dodaję fragment z przykładowymi rozwiązaniami jakie spółka przedstawiła na swojej stronie internetowej (dla powiększenia tekstu, wystarczy kliknąć poniższą grafikę):


Przechodząc finansowej strony przedsiębiorstwa i zacznę od zysków: one są w silnym trendzie wzrostowym. W 2017 roku zysk firmy wynosił jeszcze 17 mln. $, dzisiaj sięga już z kolei 837 mln $ i według oczekiwań do 2024, zysk przekroczyć ma okrągłe 1 mld. $. Również pozostałe dane finansowe są w długoterminowym trendzie wzrostowym: rosną przychody, rośnie zysk na jedną akcję, spada zadłużenie, marża potrafi być dosyć zmienna, ale zmienna jest na stosunkowo wysokim poziomie (w latach 2018-2022 trzymała się w przedziale 9-15%).  


Pozytywne fundamenty swoje odzwierciedlenie ma również w przyroście kursu akcji: w ostatnich 10 latach, cena akcji rosła średnio 25% rocznie i przypomnę, że w tym okresie uwzględnione jest parę kryzysów. Jednak mimo dużej liczby pozytywów, oczywiście również i ta firma ma parę negatywów: w pierwszej kolejności można wymienić ponadprzeciętnie wysoką wycenę i tym samym podwyższone ryzyko do głębszej korekty. Przy tym podkreślę, że firma właśnie w ok. 50% przecenie się znajduje i mimo tego dalej jest moim zdaniem dosyć drogo wyceniona. Drugim negatywem jest ponadprzeciętnie wysoka zmienność kursu akcji, która w okresach większej zmienności rynkowej doprowadza na spółce do znacznie głębszych zejść. Pandemiczny krach w 2020 roku zakończył się ponad 42% spadkiem ceny akcji, aktualna bessa doprowadziła z kolei już do ponad 50% spadków. W dalszej przeszłości nie było inaczej - kiedy pojawiło się większe ryzyko do spadku tempa wzrostu wyników finansowych, akcje spółki w 2015 roku spadły o ponad 60%:

ZBRA 09.08.2022 - 330,32 $

Dla inwestora długoterminowego tak głębokie obsunięcia do zaakceptowania są tylko w przypadku kiedy wierzy, że firma dalej będzie w stanie z roku na rok zwiększać swoje zyski. Z drugiej strony obsunięcia te mogą być wykorzystywane do zakupów, ale przypomnę, że zmienność marży powoduje, że przez nią wycena ta jest często skokowa. W oparciu o przychody akcje w tej chwili również są dosyć drogie i dopiero przy zejściu kursu akcji w okolice 200 $, uznałbym że mamy tu "okazję inwestycyjną". Aktualnie akcje spółki notują przy cenie 330 $, a to innymi słowami oznacza, że do ceny 200 $ mamy 40% miejsca do dalszych spadków. Więcej danych do firmy wraz z wynikami i prognozami na kolejne lata, dodaję jak zwykle na końcu:

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:

 

Na zakończenie dla osób, które chcą się nauczyć w jaki sposób wyszukiwać spółki do inwestycji długoterminowej, jak poprawić swoje średnioroczne stopy zwrotu, przy jednoczesnym wygładzeniu przyrostu wartości portfela - o tym i wiele więcej pisałem w swojej książce. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu. Jeśli chcesz dodatkowo zostać na bieżąco z nowymi wpisami, to zachęcam również do zapisu na newslettera, pozostawiając niżej swój mail.
 

 

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz