Translate my BLOG

poniedziałek, 27 grudnia 2021

Entegris (ENTG)


Koniec świątecznego urlopu, więc mogę wrócić do codziennych przyjemności i zacznę od przedstawienia interesującej spółki z sektora technologicznego - Entegris. Firma jest dostawcą zaawansowanych materiałów i rozwiązań procesowych dla półprzewodników i innych branż zaawansowanych technologii. Jest głównie dostawcą produktów i systemów, które oczyszczają, chronią i transportują krytyczne materiały wykorzystywane w procesie produkcji urządzeń półprzewodnikowych technologii. Założona została w 1966 roku, na wagę rynkową przynosi ok. 18 mld. $ i zatrudnia w sumie 5800 pracowników.


Spółka w minionych 10 latach powiększała swoje przychody 10,45% rocznie, w 5-letnim ujęciu rosły one 11,45% rocznie i w 3-letnim ujęciu 13,91% rocznie, co innymi słowami oznacza, że dynamika wzrostu przychodów przyspiesza. Przez to też wycena w oparciu o przychody rośnie, gdyż rynek rozwój ten stara się uwzględnić z wyprzedzeniem. Pozytywne wyniki finansowe firma odnotowuje również w pozostałych segmentach finansowych - rosną wolne przepływy pieniężne, zysk netto oraz zysk na akcję i nawet marża.
 

Oznacza to, że z fundamentalnego ujęcia jakości wyników, spółka rozwija się w odpowiednim kierunku. Największym punktem do krytyki pozostaje wysoka wycena, która niesie ze sobą zwiększone ryzyko do ponadprzeciętnie głębokiej korekty przewartościowania. Dlatego w aktualnym ujęciu firma jest interesująca głównie z technicznej perspektywy:
 
ENTG 27.12.2021 - 136,71 $

Akcje po koronawiruspwym krachu (który doprowadził wtedy do 36% przeceny) wróciły do stabilnego trendu wzrostowego, gdzie cena akcji stale odbija od średniej EMA100 (z niecałym 4-procentowym marginesem błędu). Pierwszy sygnał zakupu w strategii opartej o tą średnią otrzymaliśmy po czwartym odbiciu ceny od niej (na wykresie zielona strzałeczka). Kolejne zbliżenia do średniej można wykorzystać do piramidowania pozycji z zabezpieczeniem całości ok. 5% poniżej niej. Takim sposobem można było zbudować sobie pozycję złożoną z pięciu transakcji, w której pierwsza notuje dzisiaj z 28% zyskiem, druga z 20% zyskiem, trzecia z 18% zyskiem itd. Ostatni sygnał zakupu spółka dała w minionym tygodniu i jako, że ta pozycja notuje z ok. 2% zyskiem, można ją jeszcze wykorzystać do zakupu, zabezpieczając całość poniżej ostatniego dołka, czyli niecałe 7% niżej. Strategię tą dokładniej opisałem w książce: "Giełda, inwestycje, trading" - klikając na tytuł przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić.


Podsumowując: Entegris jest zdrową fundamentalnie spółką z obiecującą przyszłością, która działa w silnie rozwijającym się sektorze. Aktualnie ze względu na ponadprzeciętnie wysoką wycenę, akcje te jeszcze nie są interesujące do inwestycji długoterminowej, jednak w przypadku aktywnego zarządzania pozycją, obecny poziom można wykorzystać do zakupu, zabezpieczając pozycję niecałe 7% niżej.

Na koniec dla zainteresowanych osób analizami do polskich spółek - od stycznia Portal Analiz podwyższa cenę (która również po podwyżce moim zdaniem nadal jest za niska), ale rejestrując się do końca bieżącego roku, czyli w kolejnych czterech dniach, można zapewnić sobie dotychczasową cenę, która wynosi 149 zł (za cały rok). Po nowym roku cena ta wzrośnie do 199 zł.

 
Dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ prowizji od transakcji:

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam prostotę Twojej analizy :-) Jak portfel po 2021 vs SPY ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Keep it simple :) Będzie podsumowanie roku - jak co roku. Podsumuję wynimi zarówno portfela polskich akcji jak i portfela długoterminowego :)

   Usuń
 2. hejo Danielu, może głupie pytanie ale mnie trochę męczy - co zrobisz jeśli kurs USD/PLN spadnie o 50% w stosunku do aktualnego kursu w momencie kiedy będziesz chciał zacząć sprzedawac jakieś akcje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak USD/PLN spadnie o 50% to oznaczałoby to inaczej, że w USD mamy inflację, a w PLN deflację, tym samym sytuacja gospodarcza by się mocno u nas pogorszyła... Ponadto ja akcje raczej nie będę chciał sprzedawać, może za 20-30 lat i jaki będzie wtedy kurs, będzie mi obojętne.

   Usuń
  2. Czemu będzie Ci obojętne? Jesli to spowoduje że Twoje inwestycje skurczą się o x% to nie przeszkadza Ci to w momencie wyjęcia?

   Usuń
  3. Po pierwsze taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny, ale oczywiście nie wykluczam go. Po drugie przy spadku wartości dolara, wartość amerykańskich akcji wzrasta - wynika to z inflacji. Po trzecie, przy deflacji w Polsce, sytuacja gospodarcza byłaby u nas zupełnie inna i w takim przypadku lepiej mieć w portfelu akcje zagraniczne (przykład deflacji w Japonii, gdzie akcje od kilku dekad nie bardzo chcą rosnąć). Po czwarte, pieniądze nie są dla mnie takie ważne i na jaką kwotę za te 20-30 lat będę patrzył jest mi obojętne - mi zależy tylko na stałym i bezstresowej możliwości pokrywania stałych kosztów plus aby mnie było stać na przyjemności na jakie mi przyjdzie ochota :)

   Usuń
 3. Za 20-30 lat zmienia sie zupelnie realia i raczej szansa, ze kurs dolara bedzie dla inwestora z Polski niekorzystny sa bardzo, bardzo male.

  OdpowiedzUsuń