Translate my BLOG

wtorek, 14 grudnia 2021

Jakie akcje w 2022 roku kupować?

Aktualnie rynek na nowy rok wycenia w USA minimum dwie podwyżki stóp procentowych oraz spadek inflacji od drugiego kwartału 2022 roku - to można odczytać z krzywej rentowności obligacji. Oznacza to, że wzrośnie koszt obsługi długu i to powoduje spadek wyceny spółek, które rozwój swój finansowały tanim kredytem. Innymi słowami oznacza to, że powoli będziemy wracać do normalności (bo to właśnie aktualne otoczenie rynkowe jest "nienormalne"). 

Rynek oczywiście stan ten wycenia z wyprzedzeniem - spółki które najwięcej zyskały na realnej stopie procentowej, która znajdowała się poniżej zera, już wcześniej spadają w wycenie do poziomów sprzed koronawirusowego krachu. Tym samym spółki szybko rozwijające się, będą musiały dostosować się do nowych warunków i dlatego uważam, że nowy rok, może przynieść "come back" spółek rozwiniętych. Mimo tego ogólny podział sił growth do value się nie zmieni - tzn. że wychodzę z założenia, że growth w dłuższym ujęciu dalej będzie utrzymywać przewagę nad spółkami typu value, z tym że nożyce pomiędzy tymi dwiema klasami akcji wolniej będą się od siebie oddalać. Dla osób, które chcą się tematem tym dokładniej zaznajomić - odsyłam do naszego filmu z marca 2021: "Czy inwestowanie w wartość przestało działać?". 

VUG/VTV 14.12.2021 - 2,16

Hipotezę tą można śledzić obserwując podział sił spółek growth do value - powyższy wykres już kilka razy na blogu się pojawił (link1, link2) i on pokazuje, przewagę jednej klasy spółek nad drugą. Kiedy wykres rośnie, spółki typu growth rosną więcej od spółek typu value, kiedy wykres spada na odwrót, a kiedy idzie bokiem - growth i value przynoszą te same wyniki. 

Myślę, że od nowego roku powyższy wykres będzie rósł w dużo niższym tempie niż rósł po koronawiruoswym krachu - czyli wrócimy do dawnych wzorców. Wynikać to będzie właśnie z podwyżek stóp procentowych oraz spadku poziomu inflacyjnego. Dla rynku oznaczałoby to, że obserwować będziemy korektę na akcjach silnie rozwijających się (już dzisiaj to obserwujemy) i wraz z dotarciem do poziomów wyceny spółek growth do z okresu pre-pandemicznego, może będzie to okazja do zakupu spółek w korekcie. Jedną taką firmę, niedawno na blogu już przedstawiłem: MercadoLibre.

Dzisiejszy wpis to, tylko krótkie zapisanie obserwacji i moja interpretacja tego, jakie powiązania w przyszłości mogą z tego wyniknąć. Jestem ciekawy Waszej opinii - czy zgadzacie się z moimi, jeśli nie dlaczego? Które akcje w nowym roku będą w przewadze? Czy "big tech" dalej będzie trzymać rynek wysoko?

2 komentarze:

  1. Myślę, że do Big Tech przyłączą nowe spółki - już przyłączają. Takie jak Nvidia i Tesla. Dzięki temu szerokość rynku wzrośnie, a to będzie stabilizować rynek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z autorem artykułu co do przewagi spółek growth nad value. Duże, wysoko marżowe spółki nie potrzebują kredytu do dalszego rozwoju.

    OdpowiedzUsuń