Translate my BLOG

piątek, 10 grudnia 2021

Paycom Software (PAYC)

Paycom Software jest dostawcą opartego na chmurze rozwiązania do zarządzania kapitałem ludzkim (HCM) dostarczanego jako oprogramowanie jako usługa (SaaS). Firma zapewnia funkcje i analitykę danych, których firmy potrzebują do zarządzania całym cyklem zatrudnienia od rekrutacji do emerytury. Aplikacje spółki usprawniają procesy klientów i zapewniają klientom i ich pracownikom możliwość bezpośredniego dostępu i zarządzania procesami administracyjnymi, w tym aplikacjami do identyfikacji kandydatów, pracowników zatrudnionych na pokładzie, zarządzania czasem i pracą, administrowania potrąceniami z wynagrodzeń i świadczeniami, zarządzania wydajnością, zwalniania pracowników i administrować świadczeniami zdrowotnymi po zakończeniu leczenia. Rozwiązanie firmy pozwala klientom analizować informacje o pracownikach w celu podejmowania decyzji biznesowych. 


Firma należy do spółek szybko rozwijających się ze średniorocznym wzrostem przychodów przekraczającym 30% (w ostatnich pięciu latach). Mimo tego, firmę wyceniać można również w oparciu o zyski - gdyż również one w podobnym tempie rosną. Aktualnie wycena ta w wyniku korekty w spółce powoli zbliża się do średniej wyceny z ostatnich 7 lat i co ciekawe - w tym ujęciu akcje spółki są znacznie tańsze niż były w 2015, kiedy kurs stał 90% niżej (czyli od tamtego czasu akcje wzrosły o ok. 1000%). Dokładniejszą historię wyceny na tle kursu akcji można zobaczyć na poniższym wykresie, ale najpierw jeszcze sprawdzimy jak kształtują się prognozy:


Według oczekiwań przychody oraz zysk netto mają się do 2023 roku podwoić. Trend ten oczywiście również w zysku na akcję będzie kontynuowany - on wzrosnąć ma ponad dwukrotnie i ze względu na tą wysoką dynamikę wzrostową, ogólna wycena wskaźnika będzie w tej spółce wyższa, ale po historycznym porównaniu zauważyć można, że akcje już dzisiaj nie są tak drogie:

PAYC 10.12.2021 - 425,90 $

Firma jak już wcześniej wspomniałem jest dzisiaj znacznie tańsza niż była po pierwszym roku od rynkowego debiutu w 2015 roku, co innymi słowami pokazuje, że zyski spółki wzrosły znacznie szybciej niż kurs akcji. Paycom może w tym przypadku służyć jako przykład do innych bardzo wysoko wycenionych spółek, które jeszcze nie są rentowne - jeśli firma osiągnie dostateczną wielkość i zacznie wypracowywać zyski, to one dzięki skali szybko nadrabiają do kursu giełdowego, co zarazem przyczynia się do spadku wyceny (mimo rosnącej ceny akcji). 


Podsumowując: Paycom Software jest szybko rozwijającą się firmą z bardzo dobrymi wynikami finansowymi, które utrzymują rosnący trend od wielu lat. Dlatego też uważam, że każde większe cofnięcie ceny, jest okazją do inwestycji długoterminowej. 

Jeśli jesteś zainteresowany/na dodatkowymi informacjami w jaki sposób inwestować na giełdzie - polecić mogę darmowy e-book przygotowany przez partnera dzisiejszego wpisu: LYNX Broker. Klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie można go gratis pobrać. Przypomnę również, że czytelnicy którzy powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) przy zakładaniu konta w LYNX mają możliwość otrzymania 50 $ zwrotu z prowizji:
 

13 komentarzy:

 1. Czy dywidendy z brytyjskich akcji dla polskich inwestorów są pomniejszane o podatek i ewentualnie jaki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są pomniejszane, za to samemu trzeba na koniec roku w PIT-cie policzyć.

   Usuń
 2. Dzięki za info. W takim razie chyba czas się przerzucić na tamten Rynek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Chciałbym poprosić o analizę i ocenę duńskiej spółki A.P. Møller - Mærsk A (MAERSK A). Myślę o zakupie do portfela długoterminowego. Zwraca uwagę relatywnie wysoka cena pojedyńczej akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego akurat ta spółka - czym się wyróżnia?

   Usuń
  2. Jeżeli chodzi o samą firmę, to „od zawsze” pozytywnie kojarzę ją z transportem morskim:) Patrząc na akcje, to ich cena w ostatnim roku znacząco wzrosła. W dłuższej perspektywie wydaje się wahać, ale raczej stabilnie wzrastać. Można się spodziewać, że trend ten będzie się utrzymywał w ciągu najbliższych 10-15 lat? No i nie ukrywam, że moją uwagę zwróciła obecna, stosunkowo wysoka cena akcji.

   Usuń
  3. Krótko zaglądnąłem do wyników spółki - firma jest silnie cykliczna i przez regularne okresy w których zyski i przychody spadają nie spełnia ona moich kryteriów do inwestycji długoterminowej. Także pozostaje tylko do handlu w ujęciu cyklicznym. Może kiedyś spółkę na blogu dokładniej przedstawię, na razie jednak pozostanę przy spółkach, które uważam za lepsze do inwestycji. Ale dzięki za wskazanie interesującej firmy :)

   Usuń
  4. Ok, dziękuję za odpowiedź:)

   Usuń
 4. Do portfela "Najlepszych Spółek Świata" przyłączyła dzisiaj nowa firma: PAYCOM SOFTWARE. Średnia cena zakupu to 358,09 $ przy kursie USD/PLN 4,0346.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiększyłem dzisiaj pozycję w spółce $PAYC. Średnia cena zakupu to 306,91 $, przy kursie USDPLN równym 4,155.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiększyłem dzisiaj pozycję na spółce $PAYC po średniej cenie równej 302,08 $ przy kursie USDPLN 4,0658.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam serdecznie.

  Paycom spadł wczoraj o 38 proc. Co robi Pan z pozycją?  OdpowiedzUsuń
 8. Servus.czy przy obecnej cenie akcji możliwa byłaby analiza tej spółki. Co jest przyczyną tych spadków? Czy spółka Workday nie jest lepszą alternatywą ? Byłoby super gdybyś pokusił się o analizę. Z góry dzięki Piotr.

  OdpowiedzUsuń