Translate my BLOG

sobota, 12 listopada 2022

Genmab AS (GMAB)

Przyszła prośba o rzut okiem na duńską spółkę Genmab, więc dzisiaj na szybko krótka analiza firmy. Genmab AS to firma biotechnologiczna, która założona została w 1999 roku. Sama spółka na wagę rynkową przynosi 195 mld. DDK kapitalizacji (ok. 27 mld. $) i zatrudnia w sumie 1 560 pracowników, czyli jest firmą dużą. Główna działalność firmy obejmuje badania i leczenia nowotworowego i wykorzystuje do tego przeciwciała o wysokim powinowactwie przy użyciu transgenicznych myszy. Wiadomo, że wynalezienie lekarstwa, które skutecznie zwalczy raka, byłoby wynalazkiem tysiąclecia i firma która to dokona, awansowałaby do największych i najbardziej uznanych spółek świata. Dlatego też tego rodzaju spółek jest dużo, bo "potencjalna nagroda" jest niewyobrażalnie wysoka. Wyszukanie wśród tysiącu, a może i nawet dziesiątek tysięcy firm, tej jednej która to lekarstwo odkryje, można na równi postawić obok wygranej w lotku. Chcę przez to powiedzieć, że "sprzedawane w tego rodzaju spółkach story" pobudza wyobraźnię, jednak samo prawdopodobieństwo znalezienia spółki, która to lekarstwo odkryje, jest niezwykle niskie. Dlatego też wszelkiego rodzaju inwestycje w tego rodzaju spółkach kategoryzować należy do spekulacji, a nie do inwestycji.


Przechodząc do części fundamentalnej firmy - jako spółka biotechnologiczna, Genmab niczym się nie wyróżnia, tzn. że trend wyników finansowych wpisuje się w charakterystykę branży. Jeżeli spółka w swoim portfolio nie ma produktów sprzedawanych regularnie (np. aspiryna), to również i wyniki spółki mocno zależne są od koniunktury sektora. W ostatnich latach koniunktura w tego rodzaju firmach była na ogół dobra (koniunktura przez/dzięki COVID przeżywała w ostatnich latach nawet boom). Dzięki temu wyniki finansowe spółki są też w długoterminowym trendzie wzrostowym, a jednoroczne cofnięcie tych wyników w 2021 wynika z kolei powrotu do normalności (z okresu COVID'owego). Schodząc jednak do niższych interwałów, zauważyć można wysoką cykliczność:


Cykliczność wyników widoczna na niższym interwale jest zagrożeniem finansowym, bo kiedy dofinansowania w tego rodzaju spółkach stracą na dynamice, wtedy też i spółki biotechnologiczne pracujące nad wynalezieniem lekarstwa na dotychczas nieuleczalne choroby, mocno spadną. Mimo tego spółce Genmab same prognozy na kolejne lata raczej nie sugerują, żeby w kwestiach zasilania sektora biotechnologicznego gotówką na badania i rozwój coś się zmieniło, bo Genmab w kolejnych latach ma dalej zwiększać przychody oraz zyski.


Podsumowując: same wyniki finansowe sugerują rosnącą wartość firmy - a to jest podstawa jaka każda inwestycja powinna spełniać. Z drugiej strony ryzyko branżowe jest tu znacznie wyższe i nagłe przerwanie wzrostu zysków jest bardziej prawdopodobne niż w innego rodzaju spółkach, które nie są tak mocno zależne od inwestycji w rozwój, gdzie przełomowe odkrycia są stosunkowo rzadkie.

GMAB 12.11.2022 - 2996 DDK

Na koniec dodaję jeszcze długoterminowy wykres spółki, który dobrze obrazuje cykliczność sektora - jeżeli koniunktura, czyli w tym chęci finansowania badań naukowych stracą zainteresowanie, to również i obecnie dobrze zapowiadająca się według dotychczasowych wyników finansowych firma, mocno spadnie na wartości.

Omówiona dzisiaj spółka swój listing domowy ma na giełdzie w Kopenhadze i związku z tym dostępna jest tylko u brokera, który umożliwia handel na tej giełdzie. Takim brokerem jest na przykład: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. Dla osób które nie mają dostęp do duńskiego rynku, akcje tej firmy w formie ADR można również kupić na giełdzie w USA.

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

Zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie polecęjeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


4 komentarze:

 1. "Jeżeli spółka w swoim portfolio nie ma produktów sprzedawanych regularnie (np. aspiryna), to również i wyniki spółki mocno zależne są od koniunktury sektora." - to warto byłoby wspomnieć, że spółka takie produkty ma. Przykładowo tantiemy z Darzalexu ( sprzedawane do Roche, Janssena czy Novartisu ) pozwoliły zwiększyć oczekiwania finansowe na ten rok.

  Dodatkowo - patrząc na konkurentów Genmaba, takich jak Zydus, CSL czy Livzon nie widać specjalnie takiej sezonowości. W Genmabie w okresie 2003-2012 inwestor wychodził w zasadzie na 0. W pozostałych spółkach - nie.
  Z ciekawości spojrzałem na wykresy paru firm Biotechnologicznych z topową wyceną ( https://finviz.com/screener.ashx?v=111&f=ind_biotechnology&o=-marketcap ) i to, co uzasadniłeś cyklicznością w pozostałych firmach już widoczne jako cykliczność nie jest.

  Wg mnie dokonałeś bardzo ogólnikowej oceny spółki. No offence :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informacje.
   Odnośnie Twoich uwag: nic one nie zmieniają w ujęciu tego co napisałem. Dla mnie ważne są wyniki spółki, a nie jakim sposobem są osiągane. Czy firma sprzedaje regularnie produkty, czy przez abonament, czy sezonowo nie jest dla inwestora istotne. Liczy się stabilność sprzedaży i jego trend. Kiedy stabolności nie ma, kategoryzuję to do spekulacji (nie inwestowania).

   Usuń
  2. Trochę nie rozumiem w takim razie. Model sprzedaży nie robi Tobie różnicy w ocenie spółki?

   Spółkę oceniłeś jako spekulacyjną ze względu na to, co uznałeś jako brak stabilnego trendu ( sezonowość ). Ja próbuję powiedzieć, że to nie sezonowość stała za słabymi wynikami a gorszy model sprzedażowy. Teraz model jest inny, trend jest stabilny i to sumarycznie zmienia mocno ocenę spółki w zestawieniu z tym co napisałeś.

   Usuń
  3. Powiem tak: spółka należy do najlepszych jakie w tym sektorze analizowałem, ale charakterystyka branży i długoterminowe wyniki klasyfikują firmę do spekulacyjnych.

   Usuń