Translate my BLOG

sobota, 26 listopada 2022

Medical Properties Trust (MPW)

Zanim przejdę do dzisiejszego tematu wpisu jeszcze krótkie przypomnienie, że trwa promocja BLACK WEEK w której nowe - trzecie wydanie książki "Giełda, Inwestycje, Trading" zamówić można z niższą o koszt wysyłki ceną oraz z autografem autora. Liczba podpisanych książek jest ograniczona, więc radzę nie zwlekać z decyzją - do sklepu, gdzie można zamówić książkę przejdziesz klikając w poniższy link:

Zamów książkę z autografem i niższą o koszt wysyłki ceną -> 

Przechodząc do głównego tematu wpisu - dzisiaj szybkie spojrzenie na kolejną spółkę zaproponowaną przez czytelnika -  Medical Properties Trust. Firma ta funkcjonuje jako REIT, co oznacza że zobowiązana jest do wypłacania znaczącej części zysków w formie dywidendy, za to z drugiej strony firma ma prawa do pewnych ulg podatkowych. Spółka działa jako fundusz inwestycyjny na rynku nieruchomości, który inwestuje w placówki opieki zdrowotnej objęte umowami najmu.


REIT'y powinno się analizować w oparciu o cash flow i w tym przypadku nie ma rewelacji, ale wygląda to ok. Jako REIT dla inwestora najważniejsza kwestia to dywidenda i ona aktualnie notuje na najwyższych poziomach od ponad 10 lat (8,86%), co innymi słowami oznacza, że w tym ujęciu akcje są dużo bardziej atrakcyjne niż były w minionej dekadzie. Dywidenda mimo, że wypłacana jest już od ponad 15 lat, to mimo tego nie jest ona na wzór wielu innych amerykańskich spółek tak stabilna - nieprzerwany wzrost podwyższania dywidendy trwa w tej chwili już osiem lat i w tym czasie rosła ona średnio niecałe 4% rocznie. Zysk jaki firma na tą dywidendę przeznacza nie przekracza corocznej wypłaty i same zyski są w długoterminowym trendzie wzrostowym. Patrząc więc powierzchownie, spółka może być interesująca dla dywidendowego inwestora do długoterminowego portfela, bo podstawowe kryteria jakie tego rodzaju spółka powinna spełniać, ta firma spełnia.

MPW 26.11.2022 - 13,09 $


Największy minus jaki można spółce zarzucić to stosunkowa wysoka zmienność kursu akcji. W minionej hossie, akcje te kilkukrotnie spadały o ponad 30% i kiedy pojawiły się większe okresy kryzysowe, obsunięcie wartości sięgało nawet 50%. Z drugiej strony ta zmienność umożliwia też wykorzystanie przeceny do zakupu akcji po zaniżonej cenie i aktualnie dokładnie w takiej sytuacji się znajdujemy - cena akcji jest według klasycznych mierników wyceny niedowartościowana i tym samym atrakcyjna do inwestycji długoterminowej (pod warunkiem, że długoterminowy trend wyników finansowych pozostanie wzrostowy). Więcej danych wraz z oczekiwaniami analityków na kolejne lata, poniżej:


Na zakończenie polecę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 € prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:


5 komentarzy:

 1. Dlaczego spółka tak mocno spada teraz i przy covid? O wiele bardziej niż szeroki rynek czy inne REITy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać po historii, że spółka bardziej zmienna, to i podczas kryzysów więcej cofa.

   Usuń
  2. Jeden z najemców mógł okazać się niewypłacalny, więc inwestorzy stwierdzili, że zyski w przyszłości będą mniejszy. Stąd m. in. spadek

   Usuń
 2. Dziekuje za analize tej spolki :) jesli moge zasugerowac kolejna to moze Arbor Realty? Rowniez spolka dywidendowa od paru lat co kwartal (!) Zwiejsza dywidende

  OdpowiedzUsuń