Translate my BLOG

czwartek, 17 listopada 2022

The Progressive Corporation (PGR)

Progressive Corporation to amerykańska firma ubezpieczeniowa, trzeci co do wielkości przewoźnik ubezpieczeniowy i lider ubezpieczyciela samochodowego w Stanach Zjednoczonych. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 75 mld. $ i zatrudnia w sumie 49 000 pracowników. Spółka dla mnie interesująca jest przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką stabilność wyników finansowych jak i kursu akcji - mimo, że na rynku mamy bessę, akcje Progressive są w tym roku na solidnym, bo ponad 25% zysku i to przy jednocześnie maksymalnym obsunięciu, które sięgało ok. 10%.

W długoterminowym ujęciu cena akcji od stycznia 1975 roku do listopada 2022 wzrosła o 5,3 mln. %, co innymi słowami oznacza, że zainwestowane wtedy 1000 $, warte dzisiaj jest ponad 53 mln. $. W krótszym ujęciu w cale nie wygląda to słabiej - w ostatnich 10 latach cena akcji rosła średnio ponad 20% rocznie i to przy jednocześnie maksymalnym obsunięciu, które bardzo rzadko sięgało 20% (największe: podczas pandemicznego krachu z ok. 27% spadkiem ceny akcji). Bardzo wysoka stabilność wzrostowa kursu akcji idzie w parze z równie wysoką stabilnością wzrostu wyników finansowych.

PGR 17.11.2022 - 127,72 $

Dzięki temu, że akcje te tak stabilnie rosną i ja w swoim portfelu nie mam spółki, która mogłaby zastąpić jej miejsce, firma jest poważnym kandydatem do tego aby przyłączyła do "Portfela Najlepszych Spółek Świata". Jedyne co mi w tej chwili w firmie "nie pasuje", to jej ponadprzeciętnie wysoka wycena. Jednak jeżeli dotychczasowy charakter trendu ceny akcji oraz wyników finansowych się utrzyma, raczej nie można założyć, że wycena w następnych tygodniach spadnie - w tej spółce wycena korygowana jest konsolidacją, gdzie wyniki nadrabiają to, co cena akcji z wyprzedzeniem wcześniej uwzględniła. Więcej danych do firmy niżej:
 

 Na konice zainteresowanym dokształceniem się, aby dobrze móc wykorzystać przecenę na rynku, polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Może tak zacząć zarabiać na ubezpieczeniach samochodowych?
PGR 03.09.2020 - 94,72 $

Dzisiaj do inwestycji długoterminowej przedstawię kandydata, który jest jednym z największych ubezpieczycieli majątkowych w Stanach Zjednoczonych - Progressive Corporation. Firma założona w 1937 roku zatrudnia dzisiaj 41 571 pracowników i na wagę przynosi ok. 55,4 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Spółkę zaliczać można do grona akcji typu "value" - działa w "tradycyjnym sektorze", tempo wzrostów wyników finansowych jest umiarkowane, za to bardzo stabilne i płaci dywidendę, która ale jest na wzór polskich spółek bardzo zmienna. Mimo tego, gdyby dywidendy te nie były wypłacane, tylko reinwestowane np. w skup akcji własnych to dzisiejsza cena akcji nie wynosiłaby blisko 100 $, tylko ok. 8000 $ (liczone od 1985 roku). Dzisiaj ta dywidenda wynosi skromne 0,42%, spółka przeznacza na nią 35% wypracowanych zysków.


Fundamentalny obraz jest zdrowy: nie ma wysokiego zadłużenia, rośnie w umiarkowanym tempie, ale za to stabilnie, rośnie również free cash flow oraz (w długim terminie) spada liczba akcji, tzn. że udziały akcjonariusza w firmie rosną. Wzrost kursu akcji w długim terminie również bardzo imponujący: zainwestowane 1000 $ w 1980 roku warte jest dzisiaj 1 610 170 $, a w ujęciu dziesięciu letnim średnioroczny wzrost wniósł 17,7%! Więcej danych do firmy jak zwykle na końcu artykułu:
Reasumując Progressive jest interesującą inwestycją długoterminową dla osób, które chciałby się zdywersyfikować o sektor ubezpieczeniowy. Jeśli interesują Cię analizy do polskich spółek to zachęcam do rejestracji w Portalu Analiz - tam na forum regularnie piszę o moich ruchach na rynku oraz o spółkach, które uważam za interesujące. Jeszcze do końca tego miesiąca przy powoływaniu się na mój blog (Pamiętnik Giełdowy) dostęp do pełnej treści jest wydłużony (roczny abonament kosztuje zaledwie 149 zł, trzynasty miesiąc będzie gratis):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz