Translate my BLOG

czwartek, 3 września 2020

The Progressive Corporation (PGR)

Może tak zacząć zarabiać na ubezpieczeniach samochodowych?
PGR 03.09.2020 - 94,72 $

Dzisiaj do inwestycji długoterminowej przedstawię kandydata, który jest jednym z największych ubezpieczycieli majątkowych w Stanach Zjednoczonych - Progressive Corporation. Firma założona w 1937 roku zatrudnia dzisiaj 41 571 pracowników i na wagę przynosi ok. 55,4 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Spółkę zaliczać można do grona akcji typu "value" - działa w "tradycyjnym sektorze", tempo wzrostów wyników finansowych jest umiarkowane, za to bardzo stabilne i płaci dywidendę, która ale jest na wzór polskich spółek bardzo zmienna. Mimo tego, gdyby dywidendy te nie były wypłacane, tylko reinwestowane np. w skup akcji własnych to dzisiejsza cena akcji nie wynosiłaby blisko 100 $, tylko ok. 8000 $ (liczone od 1985 roku). Dzisiaj ta dywidenda wynosi skromne 0,42%, spółka przeznacza na nią 35% wypracowanych zysków.


Fundamentalny obraz jest zdrowy: nie ma wysokiego zadłużenia, rośnie w umiarkowanym tempie, ale za to stabilnie, rośnie również free cash flow oraz (w długim terminie) spada liczba akcji, tzn. że udziały akcjonariusza w firmie rosną. Wzrost kursu akcji w długim terminie również bardzo imponujący: zainwestowane 1000 $ w 1980 roku warte jest dzisiaj 1 610 170 $, a w ujęciu dziesięciu letnim średnioroczny wzrost wniósł 17,7%! Więcej danych do firmy jak zwykle na końcu artykułu:
Reasumując Progressive jest interesującą inwestycją długoterminową dla osób, które chciałby się zdywersyfikować o sektor ubezpieczeniowy. Jeśli interesują Cię analizy do polskich spółek to zachęcam do rejestracji w Portalu Analiz - tam na forum regularnie piszę o moich ruchach na rynku oraz o spółkach, które uważam za interesujące. Jeszcze do końca tego miesiąca przy powoływaniu się na mój blog (Pamiętnik Giełdowy) dostęp do pełnej treści jest wydłużony (roczny abonament kosztuje zaledwie 149 zł, trzynasty miesiąc będzie gratis):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz