Translate my BLOG

piątek, 2 grudnia 2022

Fox Factory Holding Corporation (FOXF)

Czas na przedstawienie nowej spółki: Fox Factory Holding Corporation. Firma najbardziej znana z marki Fox Racing Shox, która obejmuje elementy zawieszenia do wyścigów terenowych. Na giełdzie spółka notowana jest od stosunkowo niedawna, bo od 2013 roku, sama firma powstała z kolei w 2007 roku. Na wagę rynkową przynosi ok. 4,6 mld. $ i zatrudnia w sumie 4200 pracowników. Oznacza to, że na amerykańskie standardy firmę zaliczyć można do małych, ale to tylko w ujęciu ogólnym, gdyż działa na niszowym rynku i na tym rynku należy do liderów w swojej kategorii.


Patrząc na wyniki firmy, można zauważyć, że spółka jest bardzo dobrze zarządzana - marża jest stabilna i przychody rosną średnio niecałe 21% rocznie (ostatnie 10 lat). Tym samym również akcjonariusze w długim terminie nie mieli dotychczas wiele do narzekania - średnioroczna stopa zwrotu wynosi 21,3%, co licząc od debiutu oznacza, że akcje wzrosły o ponad 500%. Przy tym, tak dobry wynik firma osiągnęła mimo, że aktualnie od szczytu oddalona jest o ponad 40% i to ponadprzeciętnie głębokie obsunięcie doprowadziło do równie ponadprzeciętnie niskiego spadku poziomu wyceny - bo aktualny spadek kursu akcji nie wynika ze spadku zysku firmy, a z ogólnej słabiej koniunktury rynku kapitałowego. 

Oczywiście wiadomo, że cena akcji stara się uwzględnić przyszłe zmiany gospodarcze i przy aktualnej sytuacji problemem z jakim rynek się mierzy to wzrost kosztu obsługi długu i wysoka inflacja, która zwiększa koszty produkcji. Fox Factory Holding w tym ujęciu zdaje się jednak być tylko ofiarą ogólnej kondycji rynkowej, bo same prognozy nie zakładają, aby w firmie miało się coś znacząco pogorszyć - tzn. tempo wzrostu zysków ma się w następnych kilku latach utrzymać i również poziom zadłużenia nie jest w tej firmie zagrożeniem, bo zadłużenie to jest na akceptowalnym poziomie.

Przechodząc więc do wyceny - związku z powyższym nie widzę konieczności rewidowania uczciwego poziomu wyceny do niższych wartości, ale będą bardziej ostrożnym, oczywiście można mimo tego dodać większy margines bezpieczeństwa. 

FOXF - historyczny poziom wyceny w oparciu o zyski i przychody

Aktualna wycena, zarówno z ujęcia zysków jak i przychodów jest na poziomach, które można uznać za niedowartościowanie. Dodając więc do tego większy margines bezpieczeństwa, długoterminowy inwestory obecne poziomy interpretowałby jako "uczciwe". Mówiąc więc w skrócie - ponadprzeciętny spadek kursu akcji, jaki obserwujemy od listopada 2021 roku, jest w mojej ocenie jedynie korektą wcześniejszego przewartościowania i dla mnie akcje z fundamentalnego ujęcia mogą być w tej chwili interesujące do pierwszej transzy zakupowej. Kolejne transze rozplanowałbym w momencie kiedy podstawowe wskaźniki wyceny sięgną najniższe poziomy w dotychczasowej historii - bo wtedy również bardziej ostrożny długoterminowy inwestor będzie mógł powiedzieć, że akcje są "niedowartościowane" (pod warunkiem, że dotychczasowe tempo wzrostu zysków nie zwolni).

FOXF 02.12.2022 - 113,48 $

Przechodząc do technicznego obrazu spółki - fundamentalnie firma zdaje się być uczciwie wyceniona, ale mimo tego inwestor powinien się nastawić na utrzymanie wysokiej zmienności ceny akcji. Patrząc od pandemicznego krachu, zmienność akcji wzrosła - spółka w ostatnich niecałych trzech latach, dwukrotnie doświadczyła spadku o ponad 60% i nawet mimo tego, że aktualnie również się w takim ponadprzeciętnie głębokim obsunięciu znajdujemy, myślę że w przypadku kontynuacji bessy na szerokim rynku, również i Fox Factory Holding jeszcze bardziej pogłębi swoją przecenę - ale tak jak wyżej, jeśli przy tym wyniki finansowe nie ucierpią, to będzie to w mojej ocenie świetna okazja do inwestycji długoterminowej (na minim pięć lat). Więcej danych do spółki wraz z wynikami i prognozami na kolejne lata, poniżej:

Na zakończenie dla osób, które szukają prezentu na nadchodzące święta, polecę książkę "Giełda, Inwestycje, Trading" - inwestycja w wiedzę przynosi najwyższe odsetki. Do sklepu gdzie ją można zamówić przejdziesz, klikając w poniższe zdjęcie:


Osoby, które śledzą moje social media (facebook i twitter) wiedzą, że w ostatnich tygodniach zacząłem przenosić część swoich długoterminowych inwestycji do nowego brokera. Nie komunikowałem do którego dokładnie, ale dużo osób to interesowało - więc już śpieszę z odpowiedzią: przeniosłem się do LYNX Broker. Wybrałem tego brokera z kilku względów - jednym z nich jest, że na polskim rynku bardzo trudno znaleźć brokera, który w swojej ofercie ma tak dużą ilość dostępnych do handlu rynków. Drugim powodem jest moja już kilku letnia współpraca brokera z blogiem, gdzie regularnie LYNX obejmuje sponsoring niektórych wpisów. Dzięki temu też, czytelnicy którzy założą konto z mojego linka, otrzymają 50 € zwrotu z prowizji za transakcje. Ponadto broker nie pobiera dodatkowych opłat za trzymanie pozycji i same koszty transakcyjne również są atrakcyjne - więcej na jego temat można przeczytać w recenzji, którą przygotowałem dwa lata temu, link: "Recenzja brokera LYNX".

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 € ->

2 komentarze:

  1. Hej, dzięki za analizę. Patrzyłeś na NYSE:SWK (Narzędzia Stanley, Black+Decker, Dewalt, Lenox, IRWIN, i wiele innych marek). Handlowiec z tej grupy powiedział mi w ub roku, że kupili właśnie MTD (kosiarki). Kurs poleciał w dół, chyba wypadli z jakiegoś indeksu. W kraju DeWalt robi się z roku na rok coraz bardziej popularny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fundamentalnie tej spółki nie analizowałem dotychczas w ogóle jeszcze. Ale firmę znam, może przyglądnę się jej dokładniej w późniejszym czasie ;)

      Usuń