Translate my BLOG

sobota, 29 czerwca 2024

Bycze spółki po drugim kwartale 2024

Zakończyliśmy drugi kwartał 2024 roku, a to oznacza, że czas podsumować minione trzy miesiące w portfelu polskich spółek "Byki". Portfel ten z tradingowego przekształcił się do średnioterminowego, co wynika z tego, że na zagranicznych rynkach zarabiam po prostu bardziej stabilnie. Przez to ten portfel stał się już dla mnie tylko takim projektem, gdzie dla utrzymania tradycji dalej publikuję swoje "zagrania". Jeśli się nie mylę, jest to najstarszy prowadzony w tej formie portfel w polskim internecie - jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

W minionym kwartale na rynkach dominowały wzrosty i tym samym również i mój portfel na tym skorzystał, mimo że ponad 50% jego wartości to gotówka, która ten wzrost wartości portfela hamuje. Licząc od 2012 roku, mój portfel wzrósł o 256,73%, podczas gdy benchmark, czyli indeks z którym się porównuję - WIG, wzrósł o 118,69%.

Zważywszy na to, że moja poświęcona praca temu portfelowi to może jedna godzina w miesiącu (najwięcej czasu zajmuje mi pisanie tego wpisu), wynik ten jest dla mnie bardzo satysfakcjonujący. Nie wiem, czy gdybym ponownie zaczął się nim aktywnie zajmować, czy nie udałoby mi się przewagę nad rynkiem dalej powiększać - bo odkąd pasywnie zarządzam tym portfelem, moja przewaga w stosunku do rynku przestała rosnąć (na wykresie jest to ta pół transparentna szara linia).

Jeśli chodzi o moje transakcje z minionego kwartału - przeprowadziłem tylko jedną transakcję, kupiłem Budimex, o czym oczywiście na swoich social mediach jak i tutaj na blogu też informowałem:


Pozostali goście tego portfela bez zmian, tzn. że dalej trzymam spółki jakie wcześniej w tym portfelu miałem, czyli nie sprzedałem żadnej firmy. Czyli aktualny skład portfela to Budimex, X-Trade Brokers, Ambra i PlayWay, reszta to gotówka.

Spółki w jakie inwestuję dobieram w oparciu o jedno kryterium i jest to trend kursu akcji, którym zarządzam wykorzystując do tego price action, czyli w oparciu o wierzchołki. Jest to najprostsza możliwa metoda w jaki sposób można zarządzać swoim portfelem i jaki ona przyniosła efekt, to widzicie po moich wynikach. Aczkolwiek trzeba też dodać, że czasami (rzadko, ale jednak), troszkę naginam własne reguły, przez co ocena osiągnięć portfela być może nie jest w stu procentach poprawna - chodzi o dopuszczenie zejście poniżej wsparcia i przetrzymanie tej straty na dłużej niż powinienem. Przykładem jest tu PlayWay, który w styczniu według moich reguł zarządzania pozycją, powinien opuścić portfel, ale nie opuścił...

PlayWay 29.06.2024 - 337 zł


Spółka właściwie już dawno powinna opuścić portfel, a jej miejsce powinna zastąpić inna, lepsza spółka. Jednak nie zrobiłem tego, co wynikło z tego, że po prostu przestałem na bieżąco monitorować rozwój poszczególnych spółek w tym portfelu, przekształcając go do pasywnego portfela średnioterminowego. Udział PlayWay w całościowym kapitale zebranym po pozostałych portfelach jakimi zarządzam jest tak znikomy, że wynik na tej pozycji stał się dla mnie praktycznie w ogóle nieznaczący. Przez to troszkę cierpi moja długoterminowa stopa zwrotu z tego portfela, ale z drugiej strony całościowo i tak wychodzi plus, a plus ten osiągam zmniejszeniem mojego nakładu pracy. Teoretycznie jest to bardzo złe podejście, które być może kosztuje mnie parę punktów procentowych w skali roku, ale jak już wspomniałem - w tym momencie nie jest to dla mnie istotne.

X-Trade Brokers 29.06.2024 - 71,64 złPrzykład PlayWay ma jednak być wyjątkiem, a nie regułą i dlatego mimo tego wszystkiego, portfel dalej będę pilnować przynajmniej w małym stopniu tak, aby nie dopuścić do tego, że wypracowane zyski na pozostałych spółkach jakie posiadam, zbyt łatwo oddać. Druga firma w jaką zainwestowałem to XTB, który od października 2023 rośnie jak po sznurku. Jeśli tempo wzrostu się utrzyma, to firma już niebawem powinna przyłączyć do indeksu WIG20 i słusznie - bo jest to w zasadzie jedyny przykład polskiego brokera, który o swojego klienta walczy. Jak te starania wypadają widać po bardzo dobrych wynikach spółki i mam nadzieję, że pozostali polscy brokerzy w końcu się obudzą i również wykażą zainteresowanie w tym temacie. My inwestorzy wtedy na tym najwięcej zyskamy.

Ambra 29.06.2024 - 26,90 zł


Najdłuższym gościem mojego portfela jest spółka Ambra, którą kupiłem w kwietniu 2021. Spółka od chwili mojego zakupu wzrosła o 28,1% i jeśli do tego doliczę też dywidendę, to wzrosty te sięgną nawet prawie 44%. Aktualnie firma jest w korekcie i notuje blisko wsparcia przy cenie 26 zł. Jeśli to wsparcie puści chyba sprzedam spółkę, zastępując jej miejsce inną, (mam nadzieję) lepszą spółką. Obym tylko znowu jak przy PlayWay nie przegapił moment wyjścia...

Budimex 29.06.2024 - 697,00 zł

Ostatnia spółka w tym portfelu to Budimex. Akcje tej firmy kupowałem w minionym kwartale, w marcu 2024. Od tamtego czasu cena akcji wzrosła tylko nieznacznie, bo o 2,8%. Jednak do czasu kiedy długoterminowy trend wzrostowy kursu akcji pozostaje aktualny, nie zamierzam też się tej spółki pozbywać. Pierwszy sygnał, że trend być może się zmienia, otrzymamy po spadku poniżej 625 zł. Czy akcje po zejściu poniżej tego poziomu będę sprzedawał to jeszcze ustalę po uwzględnieniu ogólnej kondycji szerokiego rynku, tzn. kiedy szeroki rynek będzie rosnąć, a Budimex zacznie spadać, wtedy akcje sprzedam. Jeśli z kolei szeroki rynek będzie razem ze spółką spadać, wtedy raczej spółkę przetrzymam, gdyż w takim przypadku Budimex po prostu byłby ofiarą ogólnego sentymenty na giełdzie, a nie relokacji kapitału.

Na dzisiejszą aktualizację będzie to już wszystko. Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który dzięki naszej współpracy moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), b50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

7 komentarzy:

 1. Jak teraz postrzegasz spółkę PlayWay jeżeli już przespales moment wyjścia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dołek z marca przebijemy, to już na pewno sprzedam :)

   Usuń
 2. Lifetime IKE2 lipca 2024 04:18

  Aż sprawdziłem. Ja kupiłem Budimex 2 marca :) A Ambra, Asbis, Śnieżka - nie załapałem momentu wejścia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Portfel polskich spółek opuszcza AMBRA.
  Sprzedałem po 25,8 zł. Całościowy zysk z uwzględnieniem dywidendy sięga wobec tego 39,02%.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po 2645 PLN do portfela polskich spółek przyłącza Benefit Systems.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy wejście nastąpiło dlatego że obecny poziom 5 dni się broni czy aktualne fundamenty tu też coś grały ?

   Usuń
  2. Po prostu wykorzystałem zejście do wejścia. Technicznie patrzyłem tylko na dominujący trend, który jest wzrostowy. Nie szukałem optymalnego poziomu wejścia.

   Usuń