Translate my BLOG

piątek, 1 maja 2015

Bycze spółki po marcu oraz kwietniu 2015

Kolejny miesiąc minął więc pora na odświeżenie stanu portfela akcji "Byki". Tym razem aktualizacja uwzględnia ostatnie dwa miesiące, gdyż w marcu ze względu na brak jakichś znaczących zmian nie aktualizowałem w poście jego historię. Marzec oraz kwiecień zarówno dla portfela jak i dla konkurenta (WIG'u) zakończyły się na plusie. Kwiecień był również miesiącem, w którym WIG przerwał passę lepszych dla portfela od benchmarku stóp zwrotu - w kwietniu portfel po raz pierwszy od pięciu miesięcy wygenerował gorszą stopę zwrotu niż indeks (o 0,8%). Całkowita stopa zwrotu wynosi teraz 108,23% (Portfel) i 49,27% (WIG). Cała historia na wykresie przedstawia się następująco:Marzec jak już pisałem wyżej zakończył się bez znaczących zmian, z kolei w kwietniu do portfela doszła jedna nowa spółka: CIECH (informacja o zakupie pojawiła się kilka minut po zakupie na zamknięciu 29.04 w komentarzach z ostatniej aktualizacji oraz na stronie FB): 

Ciech 30.04.2015 - 58,64

Kupno nie nastąpiło na jakimś kluczowym poziomie technicznym - bardziej szybkie przyłączenie do trendu, gdyż już od dłuższego czasu cena akcji "ucieka" coraz wyżej. Dzisiaj kurs notuje wyraźnie powyżej średniej co oznacza, że w okresie kilkutygodniowym można oczekiwać korekty. Poziomy wsparcia tworzą główna linia trendu oraz wcześniejsze dołki i szczyty, które można wykorzystać do przyłączenia. 


Quercus 30.04.205 - 7,85

Drugą spółką, która gości w portfelu jest Quercus. Obecnie znajduje się ona w wymagającej cierpliwości wąskim trendzie bocznym. Wybicie z tego trendu może być bardzo dynamiczne, dlatego w przypadku wybicia dołem pozycję zabezpiecza zlecenie obronne, które znajduje się poniżej dolnych cień świec - one jak i dominujący trend wzrostowy przemawiają ale za wybiciem w górę.


Kruk 30.04.2015 - 153,2

Ostatnia omawiana spółka to jak dotąd lokomotywa portfela. Całkowita stopa zwrotu z tej inwestycji to prawie 60% i oprócz możliwych korekt w kolejnych sesjach nic nie przemawia za zakończeniem głównego trendu. Dlatego też nie zamierzam w najbliższym czasie się tej spółki pozbywać. Przed zbyt głębokim zejściem kursu chroni mnie zlecenie zabezpieczone. 

W portfelu jest nadal wystarczająco dużo miejsca na nowe spółki i te co obserwowałem wcześniej nadal wyglądają atrakcyjnie (lista dostępna w ostatniej aktualizacji: "Bycze spółki po lutym 2015"). Jeżeli więc zdecyduję się na zakup to z dużym prawdopodobieństwem będzie to jedna z tych spółek - informacja zakupu/sprzedaży oczywiście jak zawsze bezpośrednio po transakcji w komentarzach i na stronie FB.

25 komentarzy:

 1. Sell in may and go away na rynkach za granicą już się sprawdza - DAX, CAC, SMI itd. w korekcie, czy WIG dołączy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na DAX powinna kończyć się spadkowa czwórka a przed nami piąta fala wzrostowa. Cel 13000 pkt. lub wyżej

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/04/analiza-dax-cz3.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj do portfela doszła nowa spółka: DUON, kupiona po średnio 2,79 zł

  OdpowiedzUsuń
 4. gratuluje wyniku i wytrwałości, sam inwestuje głównie na forex mam troche funduszy akcji.Pozdrawiam Baro

  OdpowiedzUsuń
 5. cześć, trzymasz jeszcze qrs- właśnie wybiło w dół z konsolidacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zlecenie stop na zamknięciu nie było aktywowane

   Usuń
  2. Masz SL ale aktywnego tylko na zamknięciu? Znaczy, że jak w trakcie sesji cena zjedzie poniżej a później wróci nad ustawionego SL i tam się ostatecznie zamknie to SL zostaje nieaktywowany? Popraw mnie jeśli coś mieszam :)

   Usuń
  3. Tak, tzw. zlecenie z warunkiem wykonania ;)

   Usuń
  4. Jak to jednak warto się uczyć :) Nie dalej jak wczoraj zeżarło mi SL a finalnie cena wróciła do góry i zamknęła się na +, niestety już beze mnie.
   Pozwól, że jeszcze o jedno się zapytam - co jeśli w trakcie sesji cena zjedzie poniżej ustawionego na zamknięcie SL i ostatecznie tam się zamknie? Rozumiem, że SL zostaje wtedy aktywowany (zakładając oczywiście, że lim ceny jest PKC albo poniżej ceny zamknięcia)?
   Dzięki za odpowiedź

   Usuń
 6. Zlecenie PKC z limitem aktywacji na zamknięcie działa jak normalny stop, jedyna różnica jest taka, że aktywowany zostaje na zamknięciu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy Ty w bossie (bo chyba tam masz rachunek, prawda?) masz możliwość ustawienia limitu aktywacji przy wyborze zlecenia ważnego na zamknięcie? Bo sprawdziłem u siebie i w db makler np. takiej możliwości nie ma. Dziwne

   Usuń
 7. W bossie traduje na instrumentach lewarowanych, do handlu na akcjach mam Aliora. Generalnie u każdego "szanującego się" brokera powinna być możliwość zleceń warunkowych, a w razie ich braku zachęcam do skontaktowania się z brokerem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odp. Jeszcze precyzując - w db makler oczywiście jest możliwość składania zleceń warunkowych na zamknięcie, otwarcie, fixing, etc. ale wybierając takie zlecenie nie można już ustawić LimAkt, jedynie LimCen.
   Cóż, coś za coś - niskie opłaty kosztem funkcjonalności widać :) Pozdr

   Usuń
  2. Niestety ale nie da się składać takich zleceń, pytałem maklera i mówił, że nie da się tak polączyć zleceń. Może przed zmianami się dało ale teraz nie, troche szkoda bo to jest dobre rozwiązanie

   Usuń
  3. No to makler się nie zna: http://www.gpw.pl/pub/files/PDF/foldery/UTP_Warset.pdf ;)

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  5. Dzisiaj dzwoniłem do bosia i powiedzial, że nie ma takich zleceń. PKC z limitem aktywacji nie może być na wnz.

   Usuń
 8. Zlecenia tego typu ważne są tylko na najbliższą sesje, co znaczy, że trzeba je co sesje aktualizować, a tu mój prt.sc z rachunku z takim zleceniem: http://zapodaj.net/fed12698dc6c4.png.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli to nie tajemnica to w jakim dm masz rachunek?

   Usuń
 9. i wszystko jasne, jeden "grubas" z 1100 szt. w kghm wszystko wyjaśnił ;p

  OdpowiedzUsuń
 10. cdr wygląda i po premierze gry dalej byczo

  OdpowiedzUsuń
 11. ładnie ponad o ponad 5% duon od dołka korekty się już teraz oddala :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na polskim rynku chwilowa niepewnosc po wyborach, sadze ze w krotce wig powroci do trendu zmierzajac w kierunku historycznych szczytow :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Daniel,czy możesz uzasadnić zakup Duonu i określić TP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkrótce zaktualizuję stan portfela byki, to krótko przedstawię sytuacje na spółkach ;)

   Usuń