Translate my BLOG

sobota, 10 grudnia 2011

Rafako (RFK)

Analiza z wykorzystaniem kilku narzędzi
09.12.2011 - 9,14

W mojej ostatniej analizie tej spółki zwróciłem uwagę na zatrzymanie się przed silnym oporem po wybiciu górą z kanału spadkowego. Zatrzymanie to nastąpiło dokładnie na 23,6% zniesieniu Fibonacciego oraz górnym ograniczeniu chmury. Obecnie spółka znajduje się w fazie korekcyjnej, gdzie od kilku dni tkwi w konsolidacji. Aktualnie kurs zawiesił się na 50% zniesieniu z ostatniej fali. Dodatkowo konsolidacja ta znajduje się między dwoma średnimi:


Jeżeli nastąpi wybicie górą to średnie te wygenerują sygnał kupna. Potwierdzenie kontynuacji po ewentualnym wybiciu będziemy mieli jak kurs przebije ostatni szczyt.  Po dodatkowym naniesieniu wstęg Bollinger'a możemy zaobserwować jak górna i dolna wstęga zaczyna się silnie wokół kursu zawężać:

 
Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że narzędzie to najlepiej sprawdza się podczas trendu horyzontalnego. Takie silne zawężenie się wstęg jak zaobserwowaliśmy na tej spółce może sygnalizować dynamiczne wybicie z tej konsolidacji. Ciekawie również wygląda to na wykresie Ichimoku:
Odbicie od górnej granicy chmury potwierdziła formacja świecowa - objęcie bessy, która jest zapowiedzią na odwrócenie wcześniejszego ruchu wzrostowego na spadkowy. Świeczki nadal znajdują się w chmurze, co oznacza niepewność - w takim przypadku należy oczekiwać wybicia z chmury. Po wybiciu z tej niepewnej strefy otrzymamy sygnał w którą stronę spółka dalej będzie zmierzać. Ciekawie również wygląda Kumo przyszłości (chmura przyszłości) - jej granice silnie zawężają. Daje nam to pewną nadzieję na początek formowania się chmury hossy.  Na koniec chciałem jeszcze pokazać ważny dla spółki indeks:


SWIG80 09.12.2011 - 8543


Rafako należy do indeksu SWIG80, a on obecnie znajduje się w bardzo ważnym miejscu. Linia trendu stanowiąca tutaj opór wraz z linią wsparcia daje coraz to mniej miejsca dla wahań kursowych. Przebicie jedną z nich powinno dać silny impuls (logicznie w przypadku przebicia oporu impuls w górę, natomiast po przebiciu wsparcia w dół). 


Podsumowując uważam, że obecna sytuacja na wykresie nie jest jednoznaczna. Dlatego też powinniśmy cierpliwie przeczekać na jakieś potwierdzenie. Najważniejszym potwierdzeniem będzie przebicie jednej z linii (wsparcia/oporu) na indeksie. On właśnie powinien być głównym "kierunkowskazem" spółki.

Wybicie z kanału i zatrzymanie na pierwszym zniesieniu...
18.11.2011 - 10,04

Informacja o nabyciu nowego kontraktu na budowę bloków pomogła w wybiciu z kanału spadkowego trwającą już pół roku. Tym samym sytuacja techniczna spółki Rafako znacznie się poprawiła. Obecnie zatrzymanie nastąpiło na pierwszym ważniejszym zniesieniu - 23,6%. Kolejne opory tworzą ostatnie szczyty, które również pokrywają się ze zniesieniami. 

Podobnie wygląda to na wykresie Ichimoku:

Nastąpiło zatrzymanie na górnej granicy chmury - mamy więc potwierdzenie silnego oporu. Przebicie tego poziomu powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Za zmianą trendu przemawia również linia sygnałowa, oraz ostatni sygnał kupna jakie wygenerowały średnie. Podobna sytuacja na wskaźniku MACD - mamy sygnał kupna, a średnie oraz histogram odnotowują coraz to wyższe poziomy. Martwić nas może jedynie RSI - jego zdaniem ostatnie wzrosty były zbyt dynamiczne...

1 komentarz:

  1. Jednak RSI miało rację, ale korekta ta jest bardzo płaska - dobrze to wróży spółce :)

    OdpowiedzUsuń