Translate my BLOG

piątek, 30 grudnia 2011

Bycze spółki na 2012 rok

WIG20 stracił w tym roku ponad 20% i niestety wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami... 2012 rok zapowiada się jako burzliwy i pełen emocji. Mimo tego istnieje kilka spółek, które mają jeszcze potencjał do wzrostów. Do znalezienia takich "rodzynek" na przyszły rok, zwróciłem głównie uwagę na spółki gdzie długoterminowy trend wzrostowy mimo silnych przecen na szerokim rynku nie został przerwany. Niżej wypisałem te akcje, które w mojej opinii mogą przezwyciężyć rynek:


Cormay 27.12.2012 - 16,79
  Pierwszą z nich jest Cormay. Silny trend wzrostowy, który trwa już prawie od chwili debiutu nadal jest aktualny. Walor znajduje się w szerokim kanale wzrostowym, a w chwili obecnej cena znajduje się blisko jego dolnego ograniczenia. Więc zlecenie obronne możemy ustawić poniżej tej linii (obecnie w okolicach 16 zł - ewentualna strata wyniosła by wtedy (tylko) 5%).

Cityinter 27.12.2011 - 30,04

Kolejną spółką jest Cityinteractive. Tutaj po pierwszych mocniejszych przecenach na szerokim rynku również i na tej spółce zaobserwowaliśmy silny zjazd ceny. Jednak mimo ostatniej kontynuacji tego ruchu na indeksach, spółka przebiła linię trendu spadkowego, otwierając sobie drogę na północ. Kolejne opory tworzą wcześniejsze szczyty (zaznaczone na wykresie). Po ich przebiciu, dalsze wzrosty mogą zatrzymać jedynie bariery psychologiczne.

Integerpol 27.12.2011 - 114,8

Podobnie jak w przypadku spółki Cormay i na tym walorze prawie od debiutu jesteśmy świadkami wzrostów. Ciekawe jest to, że po przebiciu wcześniejszych (przyspieszonych) linii trendu nie dochodziło do silnych przecen tylko bardziej do trendu horyzontalnego. Tutaj też długoterminowy trend wzrostowy mimo wcześniejszych silnych przecen nadal został zachowany.

Boryszew 27.12.2011 - 0,63

Następną ciekawą spółką na przyszły rok może być Boryszew. Tutaj jednak uważam, że jako inwestycja roczna może nie przynieść nam zadowalających zysków. Boryszew to walor, który bardzo dobrze reaguje na wsparcia i opory. Ostatni impuls spadkowy zatrzymał się dokładnie na 61,8% zniesieniu Fibonacciego, dodatkowo na tym poziomie znajdowało się wsparcie utworzone z sierpnia. Dlatego też uważam, że na tej spółce można próbować grać wykorzystując strategię Price Action.

Wawel 27.12.2011 - 500

Ostatnią z moich proponowanych spółek na "inwestycję roczną" jest Wawel. Technicznie jest "najsilniejszym" z wyżej wymienionych akcji. Fundamentalnie też wygląda bardzo dobrze. Jedyna wada tej spółki to stosunkowo mały wolumen. Jednak inwestora planującego zakup na okres kilku miesięczny nie powinno to zbytnio interesować ;).

Polimexmostal 29.12.2011 - 1,67

Kolejną interesującą spółką na przyszły rok może być Polimex. Ostatnio mamy coraz więcej hałasu wokół tego waloru. Technicznie też interesująco - przebicie linii trendu spadkowego i wejście w nowy kanał wzrostowy. Jednak ewentualne wejście szukałbym dopiero po potwierdzeniu - przebicie kolejnych oporów (na wykresie zaznaczone grubą przerywaną linią).

Kruk 29.12.2011 - 43,52

Na takich trudnych sytuacjach gospodarczych jak mamy teraz profitują przede wszytkim firmy windykujące - taką firmą właśnie jest Kruk. Aktualnie cena porusza się w trendzie horyzontalnym, a minimalny zasięg wybicia z tej konsolidacji równy jest szerokości przedziału ruchu cen - w naszym przypadku ok. 20%.  Z pewnością warto obserwować tą spółkę :).

Kopex 29.12.2011 - 21,5

Kopex ostatnio też zachowuje się wzorcowo. Po przebiciu linii trendu kurs pnie się w górę. Analiza metodą Ichimoku wskazuje na początek trendu byczego (wykres dzienny + tygodniowy).

35 komentarzy:

 1. Do wpisu będę jeszcze dodawał kilka spółek, mamy prawie 400 akcji i to oczywiście jeszcze nie wszystkie, które mają szansę na solidne wzrosty w nadchodzącym roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. czy na CRM nie kształtuje sie czasami klin zwyżkujący

  a kto zna AT wie jak sie konczy ta formacja

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie o to chodzi: http://img100.imageshack.us/img100/2723/crm.png

  Póki nie przebiją linię głównego trendu, nie przywiązywałbym do tego większej wagi. Zresztą tak jak pisałem mamy tu niskie ryzyko przy potencjalnym dużym zysku. SL = ok. 5% :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak obiecałem - dodałem kilka więcej spółek ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam!
  Ja na przyszły rok dodałbym i widziałbym mimo wszystko Petrolinvest. Formacja harmoniczna Butterfly Pattern dała już sygnał kupna, a sama zapowiedź zwiększania udziału przez Ryszarda Krauze też nie będzie obojętna.No oczywiście wrócić musi zaufanie do spółki,a najprostsze byłoby dla jego powrotu rozpoczęcie wydobycia ropy.
  Szczęśliwego Nowego Roku życzę wszystkim,dużo zdrowia,obfitych zysków,miłości i optymizmu.Pozdrawiam,Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki Andrzej za wiadomość.
  Ja jednak jestem innego zdania. Takich informacji od Ryśka, że zwiększa udział było już dużo, były nawet informacje że znaleźli ropę. Jak to się wszystko skończyło to wiemy. Petrol znajduje się w silnym trendzie spadkowym i ewentualne odbicie może się zatrzymać na linii trendu. Jak tam dojdzie to ustawię się na kontraktach z krótką pozycją by wziąć udział w głównym trendzie i zarobić na spadkach. Niżej załączam wykres Petrola, który chyba daje odpowiedź na wszystko: http://img39.imageshack.us/img39/3248/petrolo.png

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam.
  Co sądzi Pan o spółkach budowlanych i deweloperskich w 2012 roku ?.
  Sektor ten jest mocno przeceniony. Jednak realna sytuacja jest o wiele lepsza, niż wynikałoby to z ich obecnej wyceny giełdowej.
  Jest wiele spółek, które mają dość niskie wyceny, pomimo bardzo dobrej sytuacji (zrealizowane prognozy sprzedaży (a nawet przekroczone), dobra pozycja gotówkowa, itd.)
  Szczególnie interesuje mnie opinia na temat dewelopera ROBYG (regularny wysoki wzrost przez kolejne lata, bardzo dobra sytuacja na tle innych firm z branży, solidny kapitał inwestorów większościowych).
  Czy mały free float i opinia o innych spółkach z sektora, nie będzie przeszkodą potencjalnych wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
 8. W czasie bessy zawsze można znaleźć parę dobrych spółek ale czy nie lepiej skupić się na trendzie? Na spadkach też można zarobić a szukając perełek może być kosztowne.

  OdpowiedzUsuń
 9. do Anonim... jeżeli chodzi o spółki budowlane to myślę, że warto zrobić analizę ekonometryczną całego sektora. Można porównać ją też z zeszłą bessą (bo obecna ma bardzo podobny charakter) i wtedy ewentualnie podjąć jakieś decyzje. Cały czas mówimy oczywiście o inwestycjach kilku miesięcznych (ponad 6-msc.). Dodam, że w 2007-2008 roku wszelkie wskaźniki fundamentalne dużo spółką nie pomagały...

  do Moc inwestycji...zwróć uwagę, że pisałem o akcjach, a na akcjach niestety nie możemy grać w drugą stronę :/

  OdpowiedzUsuń
 10. no na razie petrol jest najlepszą spółką 2012:)Impet i obrót spore.Technicznie też pozytywnie,przebite 2,63...Pozdrawiam,Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostudzę Pana emocje... linię trendu na pewno nie przebije, a jak tak to dopiero wtedy będziemy mogli rozmawiać o zmianie trendu, podobnie jak Pan Daniel ja czekam aż dojdzie do tej linii i zajmę pozycję krótką :)
  do Petrola wrócimy pod koniec roku - ja prognozuję 1 zł na grudzeń 2012 :)
  Pozdrawiam, Cyp

  OdpowiedzUsuń
 12. na razie przebił przyspieszoną linię trendu, tę prowadzoną od szczytu na 11,58, a z którą nie poradził sobie 5.12.2011.Zgadzam się z Wami, że problem będzie mógł się pojawić w okolicach linii trendu długoterminowego.Tam też średnia 200-sesyjna przebiega.Rozważę również wtedy wejście na krótko,ale do tego momentu jeszcze trochę czasu jest i na razie 25% mam na długiej pozycji.A sygnałem do wejścia na długą było odbicie od dolnej linii kanału prowadzonej po dołkach luty-wrzesień-grudzień 2011.Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 13. co Pan sądzi o Midasie

  OdpowiedzUsuń
 14. Technicznie na wykresie Ichi Midas na tygodniowym jest w trendzie spadkowym

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam,
  Co Pan sądzi o Hawe?
  Obecnie trwa korekta ostatnich wzrostów. Wybicie z klina znizkującego.
  Duże obroty, niszowy ale zyskowny biznes. Srednioterminowy trend wzrostowy po dołkach 1,98 -2,55

  OdpowiedzUsuń
 16. Hawe może być jeszcze interesujące - na ostatniej sesji ale powstała formacja objęcia bessy (nie patrząc na dzisiejsze notowania - sprawdzę je jak wrócę). Formacja ta zapowiada odwrócenie obecnie panującego krótkoterminowego trendu wzrostowego.

  OdpowiedzUsuń
 17. mam prośbę,gdyby mógł Pan co jakiś czas wpisac coś o Midasie.chcę wyjśc z niego w I kw.za poprzedni już dziękowałam.amatorka EGO

  OdpowiedzUsuń
 18. Co do Hawe, to papier jest manipulowany w jakimś celu od 9 listopada (blokowanie kursu batonami po obu stronach, zbijaniem/podciaganiem kursu w dogrywce). Rysują sobie co chcą bo kapitał maja spory co widać po obrotach. W listopadzie było RGR, w grudniu klin zniżkujacy. Przedwczoraj na dogrywce zbili kurs i narysowali świeczkę objecia bessy. Patrzę na wykres i jeżeli zbyt nisko nie spadnie to mogą narysować ORGR.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Co Pan myśli o Sobieskim czyli BVD. Złapał mocny impuls pro wzrostowy tylko pod co tak rośnie?

  OdpowiedzUsuń
 20. Midasa dzisiaj wrzucę :)
  a jak chodzi o Sobieski (BVD) to ten wystrzał mamy prawdopodobnie pod ostatnie info: liczą na jakieś porozumienie z wierzycielami - dokładniej się tym nie interesowałem więc szczegółów nie znam

  OdpowiedzUsuń
 21. na Petrolku 35% zrobiłem i to mi wystarczy na ten miesiąc a może i 2.Pozdrawiam,Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 22. Teraz pytanie, na spółce 35% czy wzrost portfela o 35% :P
  Nie no gratulacje - petrol to spółka spekulacyjna i tam zyski rzędu 40% w stosunkowo krótkim czasie to nic nadzwyczajnego, ale to nie dla mnie. Lepiej mniejsze i stałe zyski niż skokowe. Na skokowy wahania wartości portfela są zbyt wysokie, można w jeden dzień niemalże zostać milionerem jak i zbankrutować.
  Pozdrowienia Jan

  OdpowiedzUsuń
 23. Witaj Janie, Zgadzam się z Tobą...Tam zawsze wchodziłem na kilka dni przy istotnym sygnale technicznym i szybko wychodziłem. I wiem, że na tej spółce nie można przeholować z zostawaniem na dłużej, bo ukarze.Dlatego to co zrobiłem wystarczyło i w czwartek wyszedłem.I nawet jak pójdzie wyżej nie będę żałował i zagram na krótko jeśli dojdzie do linii długoterminowego trendu spadkowego.Pozdrawiam,Andrzej.

  PS.Teraz korci mnie Trakcja,poszło dynamiczne odbicie od poziomu 0,63,przy dużym wolumenie, następnie korekta (3 czarne świece w dużej białej przy małym wolumenie). Wydaje się, że rynek nadto przecenił spółkę, wskaźniki wyglądają całkiem nieźle,ale w 1 kolejności technika gra rolę.Stosunek zysk-ryzyko zachęcający

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja przed trakcją ostrzegam - ale widzę, że lubisz łapać "nurkujące" spółki :P

  OdpowiedzUsuń
 25. Widać, że nieźle na tym wychodzę,prawda.Dziś Petrol najgorszy, a Trakcja najlepsza:)Pozdrawiam,Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 26. na Trakcji też 30% i powrót na Petrola po 2,59 ze stopem 2,45.Pozdrawiam,Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 27. widzę, że gra czysto spekulacyjna :P

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak widzisz WIG20 na koniec 2012 roku?

  OdpowiedzUsuń
 29. Hm, myślę że mimo trudnych chwil jakie teraz ma rynek WIG20 powinien skończyć rok na plusie ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. I pytanie o Boryszew. Czy cos sie zmienilo w zapatrywaniach Pana na ta spolke? Gdzie miejsce wyjscia ,zapry cenowe. calkowicie sie na tym nie znam >
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam czy mógłby się pan pochylić nad wykresem EFH.Deweloperka zaczyna ładnie odbijać: Gant,Jwc.Może i tu coś się zacznie ?Pozdrawiam Zygfryd

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja Boryszew'a sam mam, kupiłem po 0,63 i niedawno połowę sprzedałem po 0,75. Teraz zlecenie obronne dla drugiej połowy ustawiłem na 0,69 zł, a sprzedać planuję w okolicach 0,90.
  Z drugiej strony sektor motoryzacyjny w porównaniu do innych troszkę słabiej stoi, więc część udziałów można sprzedawać na "amerykańskich okrągłych" oporach - 0,8 i 0,9.

  Co do deweloperki, ja na samych wykresach jeszcze nic szczególnego nie widzę, sam indeks przebił ostatnio z dosyć dużą luką linię trendu, ale po za tym nic więcej ciekawego się tam jeszcze nie wydarzyło. Po przebiciu kolejnych oporów będziemy mieli potwierdzenie i wtedy będzie można moim zdaniem na dłużej zagościć w tym sektorze :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Danielu ,az wstydze sie zapytac Czy na Boryszewie moze wystepowac "trojkat zwyzkujacy"? amarot straszny ze mnie eh.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja tam żadnego trójkąta nie widzę. Za to wybicie dołem z kanału. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń