Translate my BLOG

czwartek, 20 września 2012

Pulawy (ZAP)

 Dotarliśmy do wyznaczonego pół roku temu średnio-terminowego minimalnego zasięgu wybicia z trójkąta, co dalej?
20.09.2012 - 122

Ponad pół roku temu odważyłem się na prognozę kursu na przyszłe kilka miesięcy. W tym czasie kurs spółki po dosyć silnych spadkach zaczął układać się w trójkącie, którego minimalny zasięg wybicia sugerował zmianę ceny o 35 zł, w chwili analizy była to zmiana kursu o ponad 40% (wszystko można prześledzić niżej). Po wybiciu w górę cena docelowa wyniosła zatem 122 zł. Na ostatnich sesjach ten poziom właśnie osiągnęliśmy, czy to więc oznacza że to koniec wzrostów? 
Zasięg wybicia z trójkąta jest zawsze potencjalnym minimalnym zasięgiem ruchu ceny. Tak więc osiągnięcie tej ceny nie oznacza od razu, że to koniec wzrostów. Owszem na tym poziomie może pojawić się większa korekta, ale póki nie przebije ona linii trendu powinniśmy przyjąć, że byki nadal będą dominowały.  Kolejny kluczowy opór znajduje się na poziomie 130 zł. Jeżeli uda się go przebić kurs powinien zmierzać do poziomu ok 150 zł. 
Spółka również znajduje się w moim kręgu zainteresowania jako uzupełnienie do portfela "Byki 2012", poziomy które powinniśmy obserwować (do wykorzystania zajęcia pozycji) to: 118 zł i 114 zł z zleceniami obronnymi poniżej linii trendu (w chwili obecnej na poziomie ok 110 zł). 


Potencjalny zasięg wybicia z formacji dalej w grze
04.05.2012 - 96


Opisany w analizie z 4 kwietnia potencjalny zasięg wybicia z formacji nadal jest aktualny. Poziom oporu opisany miesiąc temu zmusił do spadków w okolice wcześniej wspomnianej linii trendu - 93,5 zł. Na tym poziomie nastąpiła udana obrona wsparcia, które wraz z czasem będzie się przesuwać (po linii trendu). Przebicie tej linii (zamknięcie świeczki poniżej linii) powinno zanegować potencjalny zasię wybicia z formacji. Jednak obecnie widać, że spółka prawie w 100%  realizuje scenariusz opisany wcześniej (niżej) - prawie bo korekta była 2 zł głębsza niż zakładałem. Dlatego też oceniam, że spółka nadal jest nastawiona byczo i wkrótce powinna przebić opór otwierając sobie tym "bramę" na wybicie w okolice 120 zł.
 


Dotarcie do ważnego oporu
03.04.2012 - 104

Kurs spółki po przebiciu dolnego ograniczenia trójkąta odbił od wsparcia potwierdzonego przez linię trendu (fałszywe wybicie z formacji dołem). Po powrocie w ograniczenia formacji kurs wybił z trójkąta górą przebijając najważniejsze opory, co daje nam sygnał na możliwą realizację minimalnego zasięgu wybicia z tej figury. Potencjalny zasięg wzrostów równy jest 35 zł, czyli analizując metodą klasyczną powinniśmy spodziewać się wzrostów do poziomu 122 zł:
 Należy ale pamiętać, że dalsze wzrosty obecnie udanie powstrzymuje istotny opór. Dlatego też możliwe, że cofniemy do okolic 93,5 zł (ograniczenie na linii trendu) - po osiągnięciu tego poziomu powinniśmy z powrotem ruszyć na "północ", gdzie następnie po pokonaniu oporu (tj. 105 zł) prawdopodobnie otworzy nam się droga do tego minimalnego zasięgu wybicia z trójkąta, czyli 122 zł.
 


Ciekawa sytuacja techniczna na Pulawach
13.12.2011 - 82,8

Na prośbę zrobiłem analizę spółki Pulawy. Technicznie wygląda bardzo interesująco - kurs od dłuższego czasu formuje się w trójkącie. Formacja trójkąta zazwyczaj jest zapowiedzią na kontynuację trendu, dlatego też należało by przyjąć za większe prawdopodobieństwo wybicia dołem. Potencjalny (minimalny) zasięg wybicia możemy zmierzyć za pomocą wysokości trójkąta - w tym przypadku wynosi on 35 zł. Najbliższe wsparcia i opory tworzą kolejno dołki oraz szczyty w formacji (zaznaczone na wykresie).

Patrząc na wykres Ichimoku na dzisiejszej sesji (tj. 13 grudzień 2011) powstał słaby sygnał kupna:

Doszło do przecięcia się średnich pod chmurą bessy. Potwierdzenie możliwego odbicia od dolnego ograniczenia trójkąta mamy również na oscylatorze stochastycznym. Nie powstał tu pozytywny sygnał, jednak średnie znajdują się już w "krytycznym miejscu" - kolejna sesja może więc przynieść rozwiązanie. Jednak trading w trójkącie uważam za zbyt ryzykowny.

Podsumowując: moim zdaniem należy poczekać na potwierdzenie wybicia z trójkąta (najlepiej po przebiciu najbliższego wsparcia/oporu) i ewentualnie wtedy przyłączyć się do ruchu. W chwili obecnej potencjał do wzrostów/spadków przekracza z technicznego punktu widzenia 40%!

6 komentarzy:

 1. Skoro analiza Puław na prośbę to może poproszę o CDRED. Dawno nie było ;) Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 2. to dodam, że odwdzięczyłem się za pomoc ;p
  ale spoko, wkrótce napiszę coś na temat CdRed ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra analiza. Masz rację ja też poczekam.

  OdpowiedzUsuń
 4. stochastyczny dosyć udanie łapie dołki i szczyty na tym walorze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Co Pan sądzi o ATS (dalej się z nim bujam) dzięki i pozdrawiam serdecznie Ego

  OdpowiedzUsuń
 6. Puławy z wykresu można wnioskować ma szansę dojść do ostatniego szczytu w okolicach 130 , który będzie stanowił istotny i ważny opór i od tego poziomu może zacznie się jakaś korekta bo z biegu zapewne nie przebije tego poziomu

  OdpowiedzUsuń