Translate my BLOG

sobota, 14 lipca 2012

Kandydaci do portfela "Byki 2012"

Ostatnio sprzedałem dwie spółki z portfela "Byki 2012" (pisałem o tym w shoutboxie) - są to EkoExport oraz Fasing. Głównym powodem wypuszczenia akcji w rynek było pokonanie ważnych wsparć na obydwóch walorach. W związku z tym trzeba by wyszukać nowe akcje, które zastąpią ich miejsce...

Najpierw krótko przedstawię dlaczego zadecydowałem się na sprzedaż EEX oraz FSG:

EkoExport 13.07.2012 - 21.19

W przypadku spółki EkoExport zadecydowałem, że po ostatnich bardzo ładnych wzrostach w przypadku zbyt silnej korekty opuszczę walor. Korekta była tak głęboka, że przebiła dosyć silne wsparcie w wyniku czego moja pozycja została zamknięta. Wszystkie sygnały techniczne, które przesądziły o sprzedaży opisałem na załączonym wyżej wykresie. Obecnie widać że znowu wybiliśmy powyżej płaskiej Senkou Span B i udało się utrzymać nad linią trendu, co świadczy o obecności byków którzy powinni dalej się starać utrzymać dominujący trend wzrostowy. Nie ukrywam, że prawdopodobnie zbyt ciasno ustawiłem swoje zlecenie obronne. Kierowałem się "pierwszym przykazaniem" analizy technicznej: ucinaj straty i pozwól zyskom rosnąć.


Fasing 13.07.2012 - 22,35

W przypadku mojej drugiej spółki, moment opuszczenia waloru był już bardziej trafny. Tutaj przebicie płaskiej granicy Senkou Span B doprowadziło wręcz do panicznej wyprzedaży. Kolejne bardzo ważne wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 21 zł i tam spodziewałbym się odreagowania. W przypadku przebicia tego poziomu będziemy już mogli mówić o odwróceniu dominującego trendu wzrostowego na spadkowy.

Teraz w portfelu jest miejsce na dwie nowe spółki. Kandydatami do wypełnienia miejsca są na razie: APATOR, ENERGOINS, NEUCA oraz ZETKAMA. Niżej przedstawiam obecną sytuację techniczną wymienionych akcji:

Apator 13.07.2012 - 26,92

Głównym kryterium doboru spółek do portfela jest ich dominujący trend. Apator spełnia ten wymóg, więc jest też świetnym kandydatem. Najlepszy moment wejścia to okolice linii trendu. Kluczowe wsparcie zaznaczyłem czerwoną poziomą kreską.


Energoins 13.07.2012 - 11,79

Kolejny kandydat to Energoins. Obecnie kurs napotkał na dosyć ważny opór, który może powstrzymać spółkę przed kontynuacją wzrostów. Prawdopodobieństwo odbicia do linii trendu jest dosyć duże, więc i tu najrozsądniejszy moment zakupu znajdziemy w okolicach linii trendu.


Neuca 13.07.2012 - 86

Następny kandydat to Neuca. Obecny trend wzrostowy jest na tyle silny, że kurs akcji zdołał pokonać długoterminową linię trendu spadkowego. Aktualnie dalsze wzrosty powstrzymuje ostatni szczyt, który może zmusić spółkę do przetestowania linii trendu. W przypadku tej akcji najlepszy moment zakupu otrzymamy po przebiciu ostatniego wierzchołka.


Zetkama 13.07.2012 - 36,67

Ostatni z potencjalnych kandydatów jest Zetkama. Kurs spółki praktycznie od 2009 roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Odnotowuje coraz to wyższe historyczne szczyty i dalsza perspektywa długoterminowa również wygląda bardzo pozytywnie.

Do końca lipca będzie czas na decyzję, które ze spółek dorzucić do portfela. Jeżeli macie jeszcze jakieś inne propozycje, to proszę śmiało pisać. Dla osób, które nie śledzą regularnie moich wpisów, chodzi dokładniej o ten portfel: Byki 2012 - aktualizacja czerwiec.
Decyzja o zakupie będzie podjęta po 31 lipca (po zamknięciu ankiety) - ankieta znajduje się na początku strony (po lewej). Naturalnie lukę uzupełnią te spółki które uzyskają najwięcej głosów. Zapraszam więc do udzielenia się w skład portfela :).

18 komentarzy:

 1. Myślę, że Zetkama i Apator wyglądają bardzo atrakcyjnie - dłuższy i bardzie zdecydowany trend wzrostowy, bez jakichś większych wahań kursowych :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W pierwszym przypadku to raczej uciąłeś zyski ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe ;P
   patrząc długoterminowo uciąłem zyski :P
   patrząc krótkoterminowo uciąłem straty :P
   w dwa dni był spadek o ponad 6% więc zadecydowałem o szybkim wyjściu z transakcji, następnego dnia był kolejny spadek o ponad 6% (po tym powstała świeczka "młotek"), a w piątek odbicie (wzrosty 6,1%) - zbyt duża zmienność, dlatego na razie bezpieczniej obserwować z boku ;)
   pozdrawiam

   Usuń
 3. Ja proponuje wrócić do Ekoexport i Wawla :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem ciekawie wygląda Alma lub Synthos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem za Synthosem i dodatkowo Apator
   a czemu akurat Alma? bo przebił linię trendu spadkowego?

   Usuń
  2. Racja Alma zjechała już pod wsparcie ale można by się zainteresować gdyby nastąpił nawrót jak na Eko

   Usuń
 5. Moja propozycja - Apator i inna (Wawel)
  pozdrawiam Aga

  OdpowiedzUsuń
 6. ZDECYDOWANIE PONOWNIE KOV

  od poczatku czerwca zdecydowny trend wzrostowy pierwszy wazny opór w oklicach -1,5-1,58

  stop loss poczatkowy mozna ustwaic na 1,24-1,25

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  Moja propozycja to spółka PEP, zaczyna wyglądać bardzo obiecująco-miom zdaniem jest do wyjęcia 10-20%
  Piter

  OdpowiedzUsuń
 8. Wawel - bo przebił ostatni szczyt i tym samym ma nowe historyczne maksimum, jest to sygnał na kontynuację hossy (dodatkowo w korekcie nie przebił długoterminowej linii trendu).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Rozumiem, że są to inwestycje na kilka miesięcy - w takim razie ja proponuje zainteresować się kontraktami na spadki na Petrolinvest :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Trzymam Wawla już prawie rok i mam bardzo ładny zysk, planuję go również dalej trzymać i wszystkim bardzo polecam tą spółkę - fundamenty oraz wykres (technicznie) wyglądają bardzo pozytywnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dziękuję za wasze propozycje :), na razie dla porządku wymienię ile razy była proponowana "inna" spółka (żeby później łatwiej policzyć, które uzyskały najwięcej głosów):
  EKOEXPORT - 1 głos
  WAWEL - 4 głosy
  SYNTHOS - 2 głosy
  ALMA - 1 głos
  PEP - 1 głos
  KOV - 1 głos

  Co do kontraktów - żeby zbytnio nie komplikować, portfel "Byki 2012" jest portfelem akcyjnym i związku z tym kontrakty niestety odpadają (ale dziękuję za ciekawy pomysł) ;)
  Propozycje oczywiście dalej przyjmuję (do zamknięcia ankiety - do 31 lipca).
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Trader
   Czy mógłbym prosić Cię o twoje zdanie na temat PEP-u,poparty twoim wykresem z "chmurami" , oczywiście kiedy będziesz miał chwilkę czasu.
   Byłbym bardzo wdzięczny.
   Pozdrawiam,
   Piter

   Usuń
 12. A co myślicie o takich spółkach jak: Dębica, Sanok i Ursus?
  Czy warto zainwestować w te podmioty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dębica NIE, Sanok TAK (już jest w portfelu Byki) i Ursus NIE,
   Pozdrawiam Mich

   Usuń
 13. PEP mnie przekonał, po za tym proponuję WAWEL

  OdpowiedzUsuń