Translate my BLOG

niedziela, 1 lipca 2012

Bycze spółki na 2012 rok po spekulacyjnym czerwcu

Czerwiec to w mojej opinii miesiąc spekulacyjnych wzrostów, które możemy wyjaśnić grą pod szczyt UE. Miało to być ostatnie spotkanie (jak zresztą wszystkie wcześniejsze też), który miał przynieść rozwiązanie co do obecnego kryzysu zadłużeniowego. Za największym osiągnięciem tego spotkania uznano utworzenie europejskiego nadzoru bankowego. Kanclerz Niemiec - Angela Merkel poszła na duże ustępstwa wobec Hiszpanii oraz Włoch, jednak w zamian otrzyma nadzór nad bankami z udziałem EBC.
Czy te wiadomości pomogą europie? Myślę, że trzeba do tego podejść ostrożnie, ja jako "technik" patrzę na takie wiadomości "drugo-planowo" - gram głównie pod to co mówi mi wykres...

W chwili obecnej wykres głównego polskiego indeksu WIG w konwersji tygodniowej potwierdza trend zniżkujący i dopiero przebicie średniej EMA100 oraz wcześniejszych szczytów może pomóc bykom do "ważniejszych" ruchów wzrostowych:
WIG 29.06.2012 - 40810

Na wykresie tygodniowym średnia EMA100 już od prawie jednego roku trzyma kurs w trendzie spadkowym. Kluczowym poziomem, który może pomóc bykom do powrotu do wzrostów będzie właśnie jej przebicie. Ciekawie wygląda również indeks w połączeniu z wykresem miesięcznym:


Ta sama średnia (tyle, że na interwale miesięcznym) powstrzymuje kurs przed jeszcze większym pogłębieniem spadków. Krótko podsumowując: łącząc te dwa wykresy (miesięczny oraz tygodniowy) widać, że WIG idzie w trendzie bocznym, średnia EMA100 odgrywa tutaj bardzo ważną rolę i przebicie jej na interwale tygodniowym bądź też miesięcznym powinno dać informację co do przyszłego długoterminowego trendu.

 Portfel "Byki 2012" mimo krytykowanej strategii "ujemna korelacja z indeksem" również w czasie wzrostów na rynkach odnotował zysk. WIG w czerwcu wzrósł prawie o 8%, a wartość portfela powiększyła się o 2,8%. W tabeli wygląda to następująco:


 W stosunku do poprzedniego miesiąca największą stopę zwrotu odnotowała spółka LPP, za to największą stratę mieliśmy na spółce Zamet. Przy czym wcześniej Zamet zyskał ponad 23%, jest to więc zwykła korekta wcześniejszych bardzo silnych wzrostów. Dokładniejszą sytuację techniczną poszczególnych spółek zamieszczam niżej:

EkoExport  29.06.2012 - 19,38

Zacznę od spółki EkoExport - na wykresie wyrysowałem główną linię trendu wzrostowego, która od października ubiegłego roku skutecznie trzyma kurs w byczym trendzie. Pierwsze sygnały słabnięcia tego głównego ruchu już mamy - od kwietnia idziemy bokiem:


Granice tego ruchu wyznacza nam kanał, który minimalnie nachylony jest w dół co świadczy o lekkiej przewadze niedźwiedzi. Dlatego jeżeli w najbliższym czasie bez większego hałasu przetniemy linię głównego trendu i dalej będziemy się trzymać tego kanału poszukam dogodnego miejsca zamknięcia tej pozycji.


Eurocash 29.06.2012 - 41

Kolejną spółką z portfela jest Eurocash. W przypadku tej akcji ostatnią korektę zapoczątkowała negatywna formacja świecowa, zwana: "nagrobek doji". Od początku jej uformowania kurs spadł o ok 14%. Jednak ostatnia sesja pokazała, że prawdopodobnie znowu ruszymy na północ - odbiliśmy od ważnej linii trendu zyskując na jednej sesji prawie 6%. Perspektywa waloru jest więc nadal pozytywna, dlatego jak najdłużej będę się starał trzymać trendu.


Zamet 29.06.2012 - 2,29

Po ostatnich bardzo silnych wzrostach na spółce Zamet mogliśmy zaobserwować zwolnienie tego ruchu i korektę boczną w formie prostokąta. Z reguły formacja taka zapowiada kontynuację trendu, jednak po wybiciu powstała druga formacja (tym razem świecowa), która ostrzegła przed możliwie nie udanym wybiciem. Na wykresie widać, że "wygrała" formacja świecowa i doszło do zawrócenia kursu. Potencjalny zasięg wybicia możemy zmierzyć przy pomocy szerokości ruchu jaki miał miejsce w formacji - i tak mierzony ruch wskazuje na cofnięcie kursu do co najmniej 2,15 zł. Mimo tego perspektywa dłuższa nadal wygląda pozytywnie i cofnięcie do wyżej opisanego poziomu raczej wykorzystałbym bym do zawarcia transakcji kupna niż pozbycia się akcji.


LPP 29.06.2012 - 3240,5

Silny trend wzrostowy również nadal dominuje na spółce LPP. W minionym miesiącu przebiliśmy górną linię trendu (pociągniętą po szczytach) co jest sygnałem przyspieszenia wzrostów. Niektórzy analitycy wykorzystują przebicie górnej linii trendu do zakupu bądź powiększenia zaangażowania w akcje... oznacza to, że i tu perspektywa dłuższa wygląda bardzo obiecująco.


Sanok 29.06.2012 - 17,89

Następną "byczą akcją" w portfelu jest Sanok. W jej przypadku możemy wyrysować książkowy kanał wzrostowy, który pomaga spółce utrzymywać dominujący trend zwyżkujący. Obecnie walor walczy z okrągłym poziomem oporu - próba pokonania 18 zł trwa już 9 dzień i wybicie powyżej tego punktu da nam kolejny sygnał zakupu. Przy tym najważniejsze wsparcia nadal będą tworzyć dolne ograniczenie kanału oraz wcześniejsze dołki w tym kanale.


Fasing 29.06.2012 - 25,68

Ostatnią z dzisiaj omawianych spółek z portfela jest Fasing. Tutaj podobnie jak w przypadku kilku wcześniejszych wyżej opisanych akcji, czerwiec był miesiącem korekty na walorze. W chwili obecnej widzimy jak uformowała się formacja zaokrąglonego dna, która mówi że ostatnie spadki prawdopodobnie już zakończyliśmy i z powrotem ruszymy do góry. Tak więc również i tu nadal dominuje trend rosnący.


Podsumowując obecną sytuację portfela "Byki 2012", czerwiec był miesiącem wzrostów zarówno na giełdach jak i w portfelu. W minionym miesiącu WIG zyskał 7,98% wychodząc znowu na prostą i zyskując tym samym 7,86% od początku roku. W tym samym czasie wartość portfela od chwili jego utworzenia wzrosła do 11,08%, oznacza to że "Byki 2012" utrzymały swoją przewagę i nadal pokonują rynek. W tabeli całość prezentuje się następująco:


2 komentarze:

  1. Gratuluję dobrych, ponadprzeciętnych zysków :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nieźle z tym Zamet'em - co do jednego grosza przepowiedziany poprawnie zasięg wybicia :)

    OdpowiedzUsuń