Translate my BLOG

niedziela, 16 lutego 2014

Atrem (ATR)

Idealnie trafione punkty wejścia oraz wyjścia
14.02.2014 - 8,25

20 stycznia opublikowałem analizę (do prześledzenia po rozwinięciu posta) w którym idealnie trafiłem punkty zwrotne. Przyznam, że samemu się takiej precyzji nie spodziewałem (wejście i wyjście trafione co do 1 gr!), co jeszcze bardziej cieszy i daje dowód, że analiza metodą PA bardzo dobrze się na tej akcji sprawdza. Obecnie jesteśmy w fazie korekty i na tą chwilę wygląda, że ostatnia świeca "wysokiej fali" dała możliwy sygnał, że cena ponownie przetestuje opór na poziomie 8,9 zł. Trend wyższego rzędu oczywiście dalej aktualny i do czasu nie pokonania (w mojej ocenie kluczowej) strefy wsparcia 6,6-6,9 zł gracze pozycyjni mogą dalej trzymać walor. Jeżeli uda się przebić opór (8,9 zł) cena wejdzie w tzw. lukę cenową w którym możemy zaobserwować bardzo dynamiczny ruch wzrostowy - na tle historycznym wyjaśnienie: 04-06.2009 i 06-08.2011, dynamiczny ruch w którym cena nie zawracała i się też wcześniej nie znajdowała: Walka z utrzymaniem trendu
20.01.2014 - 7,1Prawie dokładnie rok temu (bo 22.01.2013 - można prześledzić po rozwinięciu posta niżej) pisałem  o możliwym odwróceniu na spółce trendu do zwyżkującego. Obecnie kurs od chwili pierwszej analizy zyskał ponad 68% i jak dotąd nadal nic nie zapowiada zakończenie wzrostów, co więcej obecny poziom wygląda bardzo atrakcyjnie na przyłączenie się do ruchu. Szczyt z września pełni wyraźne wsparcie (tzw. zmiana biegunów) poniżej której kupujący wykorzystują chwilę słabości do zakupów (na wykresie zaznaczone strzałką). Jednak troszkę odstraszająco może działać wolumen, więc do gry swingowej lub krótkoterminowej papierek raczej się nie nadaje. Dlatego proponowałbym inwestycję średnio lub długoterminową w której to ze względu na większą elastyczność inwestora na cenę na pewno łatwiej będzie się papierka pozbyć.

Poziomy obrony "przesuwają się" teraz wyżej, najbliższe to strefa 6,6 - 6,9 zł oraz 5,85 zł, za to opory widzę na poziomach 7,85 zł i 8,9 zł.


Dalsza kontynuacja trendu
28.09.2013 - 6,23

W styczniu tego roku (dokładnie 22) pod lupę wziąłem spółkę, która znajdowała się w silnym trendzie spadkowym. W analizie zasugerowałem możliwe zakończenie tego trendu i jego odwrócenie. Dzisiaj kurs spółki stoi prawie 50% wyżej, można więc powiedzieć że udało mi się "złapać spadającego noża"... 

Podkreślę "udało", gdyż suma sumarum uważam, że wyłowienie takiej spółki to w pewnym sensie szczęście - co fakt analiza techniczna pomogła mi wyznaczyć potencjalny dołek, jednak nie nazwałbym tego regułą - zdecydowanie łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej grać z trendem, a nie przeciwko niemu.

Przechodząc do obecnej sytuacji technicznej - spółka pod tym względem jest trochę niewygodna. Linie trendu, zniesienia jak i wskaźniki mają poważne problemy z wyznaczaniem potencjalnych punktów zwrotnych, ewentualnie z "dawaniem sygnałów" kupna i sprzedaży. Jedyne co w miarę dobrze działa to poziomy wsparcia i oporu wyznaczone z ekstremów cenowych. Dlatego uważam, że najlepszą strategią zarządzania pozycją będzie w tym przypadku zwykła strategia "Price Action". Zgodnie z tym najważniejszymi obszarami wsparcia są okolice 5,2 - 5 zł oraz 4 - 3,8 zł, za to opory mamy na poziomie 6,9 zł oraz 8,9 zł. Kontynuacja rozpoczętego nowego trendu?

15.03.2013 - 4,55
 

Kurs spółki utrzymuje się w kanale zwyżkującym co jest dobrym sygnałem dla byków. Ostatnia korekta doprowadziła do przetestowania jego dolnego ograniczenia na którym to zaczęły powstawać długie dolne cienie - jest to sygnał obecności kupujących w tych okolicach. Dla graczy krótkoterminowych obecny poziom cenowy jest dobrym poziomem do przyłączenia się do trendu. Zlecenie obronne poniżej najdłuższego cienia z ostatnich świec (poniżej dolnego ograniczenia kanału + cienia tzw. byczej świecy - "młotka").
  

 Początek odwrócenia długoterminowego trendu?

22.01.2013 - 4,21

Ostatnio moją uwagę przykuła spółka Atrem - możliwe, że jesteśmy właśnie świadkami początku przejścia spółki z długoterminowego trendu spadkowego do wzrostowego.

Najważniejszym sygnałem potwierdzającym tą tezę jest ostatnia długa konsolidacja kursu na jednym poziomie, którą możemy interpretować jako bazę odwrócenia:


Zatrzymanie po silnych spadkach kursu na jednym poziomie daje sygnał, że cena (możliwie) już osiągnęła najniższy poziom trendu spadkowego - poziom ceny poniżej której niedźwiedzie nie mają już siły zejść, gdyż obóz byków jest tam za duży.

Pozytywnie też wypada reakcja ceny na wcześniejsze istotne poziomy na których to dochodziło do większych odreagowań:


A Konsolidacja poniżej której cena nie spadła niżej przebiegała dosyć stabilnie, bez większych odchyleń od średniej. Ostatnie wybicie potwierdza również wolumen:


Cena rozpoczęła też tworzenie stabilnego kanału wzrostowego, gdzie na jego dolnym ograniczeniu można spróbować przyłączyć do nowo rozpoczętego trendu (nie zapominając oczywiście o zleceniu obronnym - poniżej wcześniejszego dołka kanału, lub dla graczy długoterminowych - poniżej wcześniejszej długiej konsolidacji).

Gdyby to było jeszcze mało, na wykresie Ichimoku mamy sygnał kupna o średniej sile:


Przecięcie się średnich Tenkan oraz Kinjun towarzyszył Chikouspan - linia która pokazuje siłę oraz kierunek trendu. Do kompletu (dla silnego sygnału kupna) świeczki muszą jeszcze wybić powyżej obszar chmur, której płaska górna granica (Snekou Span B) ostrzega przed silnym oporem.

Podsumowując: pierwsze sygnały potwierdzające odwrócenie trendu już otrzymaliśmy. Do sygnału na odwrócenie ruchu na jeszcze dłuższy okres cena powinna dodatkowo potwierdzić ten ruch wybijajć powyżej chmury bessy (powyżej Senkou Span B (6,02 zł)).

20 komentarzy:

 1. Dzisiejsze zamknięcie poniżej 4.21 ma wpływ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież jest też napisane: "...dolnym ograniczeniu (kanału) można spróbować przyłączyć do nowo rozpoczętego trendu (nie zapominając oczywiście o zleceniu obronnym - poniżej wcześniejszego dołka kanału, lub dla graczy długoterminowych - poniżej wcześniejszej długiej konsolidacji)."
   Wystarczy czytać ze zrozumieniem :P

   Usuń
  2. Dziękuje Anonimowy, Ty to jesteś gość

   Usuń
 2. Miejsce mamy do co najmniej 3,9 (dolne ograniczenie kanału + wsparcie z zmiany biegunów).

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze sygnały często mogą być mylące, ale zobaczymy. Ciekawi mnie, czy trend jeszcze się odwróci na jakiś dłuższy czas, no i jak będzie z ceną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym powiedział, że pierwsze sygnały zazwyczaj są mylące!

   Usuń
 4. Wykres faktycznie wygląda bardzo dobrze, jedynie co może trochę przeszkadzać to płynność. Z drugiej strony analiza przygotowana dla graczy pozycyjnych, których to wolumen w zasadzie kompletnie nie interesuje, dla graczy długoterminowych spółka więc jest warta uwagi. U mnie ląduje na listę jako faworyt do następnego długoterminowego wejścia.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak oceniasz Atrem w tej chwili. Myslałem nad kupnem,ale wydaje mi sie że wyłamał się dołem z lini trendu.Pewnie czynnikiem negatywnym jest nie najlepszy raport.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybicie dołem z kanału z pewnością nie jest dobrym znakiem. Obecnie najważniejsze wsparcie tworzy poziom 3,99 zł. Nadzieją dla kupujących mogą być jeszcze częste długie dolne cienie świec, niemniej ja by jednak ponownie nie wchodził - wolę poczekać na POTWIERDZENIE powrotu ruchu na północ ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Gram po oporach, więc tagety szukam w nich.
   Krótkoterminowo to 7,85
   Średnioterminowo 8,9

   Usuń
 8. Świetna analiza. Świetny blog, takich właśnie szukam do mojego katalogu najlepszych polskojęzycznych blogów o biznesie. Spójrz: http://obiznesieblogi.blogspot.com/. Liczę na owocną współpracę i pozdrawiam Cię, Piotr.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się, że dobra analiza. Ogólnie tak patrze po blogu, że wartościowe wpisy się tu znajdują.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale piękny ruch złapałeś! Szkoda, że wcześniej nie przeczytałem tej analizy, bo w sumie się zabierałem za tą spółkę, ale nie wiedziałem kiedy kupować :/ a teraz od chwili Twojego wpisu już prawie 25% w niecałe 2 tyg.. Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 11. Spółka jeszcze warta kupienia? Czy już przewartościowana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musisz samemu ocenić, nikt za Ciebie nie będzie podejmował decyzji ;)
   Najbliższe wsparcie widzę to, które autor opisał "zmianą biegunów" i myślę, że poziom ten może odegrać ważną rolę - ale takie tylko moje zdanie ;)

   Usuń
 12. Moim zdaniem jest przewartościowana zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jakiej podstawie? Jakieś fundamenty czy "nos"? A mnie AT składa się ładnie z fundamentami. Za chwilę są wyniki za IV kwartał, które wg mnie będę najlepsze od 7-8 kwartałów i znacznie lepsze niż rok temu czy w poprzednich kwartałach 13 - powyżej 8,9 zł mamy lukę, o której wspomina autor. Aż się prosi, żeby AT zadziałała jak należy. Oczywiście życie nie jest takie proste i może być całkiem inaczej :)

   Usuń