Translate my BLOG

sobota, 2 kwietnia 2016

Bycze spółki po lutym oraz marcu 2016

Ostatnia aktualizacja portfela "Byki" była w styczniu, czas więc na podsumowanie dwóch minionych miesięcy, pisząc krótko: luty oraz marzec dla rynku akcji były miesiącami odreagowania ostatnich silnych spadków. Licząc od lokalnego dołka WIG w ciągu 48 sesji odrobił 17,5% co (jak czytałem w prasie) jest największym wzrostem wartości polskiego rynku (w tak krótkim czasie) od ponad 6 lat! Nasuwa się więc pytanie, czy to koniec trwającego od maja trendu spadkowego, czy tylko korekta. Oczywiście trudno na to pytanie odpowiedzieć, ale porównując wcześniejsze trendy nawet blisko 20% odreagowanie może być tylko korektą. Myślę, że dla dalszej ścieżki WIG'u kluczowy będzie rodzaj odreagowania obecnego odbicia. Wiadomo że rynki nie są jednokierunkowe, co oznacza że prędzej czy później przyjdzie również korekta ostatniego dwumiesięcznego trendu, ta korekta możliwie, że zdradzi nam kierunek trendu na kolejne kilkanaście miesięcy. Najbardziej prawdopodobne są trzy następujące scenariusze:


1. korekta będzie dynamiczna i po niej nie wybijemy nowego szczytu - powrót do trendu spadkowego
2. korekta będzie łagodna i wybijemy wyższe szczyty - potwierdzenie zakończenia trendu spadkowego
3. ceny się ustabilizują i w kolejnych miesiącach kurs będzie poruszał się w trendzie bocznym

Jeśli poprawnie zidentyfikujemy jeden z powyższych scenariuszy powinniśmy odpowiednio działać. Dla WIG'u pierwszym poziomem, który może zapoczątkować tą korektę jest 50000 pkt., jak odbijemy od niego prawdopodobnie będzie to moment rozpoczęcia fazy przygotowania do dalszej ścieżki indeksu na kolejne kilkanaście miesięcy.

Osoby, które na bieżąco śledzą mojego bloga, wiedzą że posiadam delikatne shorty na indeks WIG20 (link do wpisu), mój pierwszy poziom wejścia wynosi 1847 pkt., pozycję tą uśredniłem w zeszłym tygodniu biorąc drugiego shorta po 1993 pkt., zlecenie obronne ustawiłem na 2014 punktów. Mimo tego, że posiadam taką pozycję nie nastawiam się pod spełnienie scenariuszu spadkowego i normalnie dalej traduje pod obecną fazę rynkową. Uważam, że każdą nową pozycję powinno się traktować z osobna. Dlatego też wszystkie nowe transakcje zawieram niezależnie do pozycji, które mam w portfelu.

Oznacza to, że Portfel "Byki" działa dalej jak działał do tej pory - szukam spółek trendowych i w nie inwestuję, wraz z chwilą pierwszych oznak zakończenia trendu pozbywam się akcji, tak było w przypadku spółki Ciech:

Ciech 01.04.2016 - 69,8  

Początkowo moment zamknięcia pozycji nie wyglądał na zbyt trafiony, gdyż po mojej sprzedaży kurs w kilka sesji wzrósł o ponad 7%. Nazbierałem przez to też kilka "hejtów" ale powtórzę, to co mówiłem już wcześniej: gra na giełdzie nie polega na łapaniu dołków i szczytów, gdyż one na wykresie występują tylko raz, za to inwestycja w trend w dłuższym horyzoncie czasowym, przyniesie zdecydowanie bezpieczniejsze i z pewnością bardziej stabilne dochody. Najlepszym przykładem sprawdzenia tej tezy jest chyba powyższy wykres ;).

Amrest 01.04.2016 - 209

Druga spółka, która nadal trzyma się w portfelu dalej utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Korekta jaką ostatnio na niej zaobserwowaliśmy była ponadprzeciętnie duża, jednak finalnie udało się z niej wyjść górą notując dzisiaj na nowych historycznych szczytach. Obecnie brak oznak do słabości, więc dalej spółkę trzymam ;).

Podsumowując ostatnie dwa miesiące były w stosunku do ostatniej aktualizacji zarówno dla portfela jak i dla benchmarku owocne. Po 51 miesiącach historia obu konkurentów przedstawia się teraz następująco:


Trudno mi teraz na kolejne miesiące ocenić w którą stronę ruszy WIG, ale nie zależnie od tego również i w trudnych czasach rynkowych zawsze można znaleźć jakieś perełki. Przyznam że tylko jedna spółka w portfelu wygląda trochę "biednie". Dlatego też planuję jakiś nowy zakup spółek. Niestety ale mój czas do analizy rynku akcji jest chwilowo niewystarczający, więc jeśli byście mi tu wspomogli listą tych akcji, które najbardziej stabilnie trzymają się trendu będę Wam wdzięczny. Mając taką listę, byłbym w stanie "szybkim okiem" wybrać te najbardziej dla mnie obiecujące.

48 komentarzy:

 1. Pierwsze, które przychodzą mi na myśl to: Rafako, Herkules, Robyg, może Asseco?

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie szybkie 5 na dziś: Amica, Herkules, Kernel i Livechat, może Euco. Czekam z niecierpliwością na Twój wybór :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Amica, Trakcja, Robyg a może Agora?

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym roku budownictwo..... ale kolejowe.
  Torpol Trakcja Newag.
  Z innych perełek to może Groclin, przyszłość to GLC.
  K2I też wygląda spoko.
  Pozd.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja poleciłbym Vistulę, Robyg i Grypę Azoty. Szczególnie, że Azoty i Vistula są w korekcie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zobaczcie sobie wyniki finansowe spolki Briju, czym się zajmuje, i do tego jakie ma perspektywy rozwoju, to pomyślicie ze rynek chyba się upil i walnal wycene z piątek klepki... ;)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ze swojej strony zdecydowanie polecam VINDEXUS, jedna z najbardziej niedowartościowywanych spółek na GPW.
  Polecam sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tę spółkę to przejmie kruk i to tylko kwestia czasu.

   Usuń
  2. to tym lepiej dla kursu akcji

   Usuń
  3. Ja polecam dwie spółki które mam obecnie w portfelu i które są w trendzie wzrostowym

   Usuń
  4. TO SĄ ARCTIC I TRAKCJA

   Usuń
  5. Mocniejsza reakcja kupujących spowodowana dobrze odebranymi wynikami przyniosła wybicie linii korekty. Obraz techniczny jest więc pozytywny i wydaje się, że cena powinna zmierzać do poziomu 4,44 zł, a po jego ewentualnym wybiciu w rejon 5 zł. Pod koniec ubiegłego roku spółka otrzymała dwie mocne rekomendacje z cenami docelowymi przy 5,60 i 5,80 zł. Miejmy nadzieję, że powoli zaczną się one sprawdzać

   Usuń
  6. Dla Trakcji teoretyczny zasięg ruchu w 5 fali to ponad 22pln.

   Usuń
 8. Dziekuje za liczne propozycje, nie spodziewalem sie ich az tak duzo :). W wolnej chwili przeanalizuje i dam znac, ktore spolki mozliwie dojda do portfela. Pzdr ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba WIG20 na high usredniles ;]

  OdpowiedzUsuń
 10. Inwestycje na giełdzie to ciężka sprawa. Ja stawiam na nieruchomości. Myślę, że to pewna inwestycja

  OdpowiedzUsuń
 11. Ziemia rolna w szczególności ;)
  Ceny rosły nieprzerwanie od 16 lat, wiec trzeba było coś z tym zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 12. Na radarze:
  ATT - długo juz w korekcie, dlatego moze byc ciekawy zakup sily, tzn. wybicie w gore
  ROB - stabilny trend, teraz w delikatnej korekcie, moze juz niedlugo zagosci w portfelu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że nieźle trafiłem ;)
   A tak z ciekawości, dlaczego odrzuciłeś Vistulę? Już za drogo?

   Usuń
  2. Nie odrzuciłem, po prostu jeszcze wszystkich propozycji nie przeanalizowałem ;)

   Usuń
  3. a nie..., Vistula mi nie pasuje ze względu na zbyt długie fazy korekty, które przechodziła wcześniej, w dodatku często miewa jak dla mnie za impulsywne wybicia (w obie strony), ale i tak dobry typ ;)

   Usuń
 13. Wybrałem trzy spółki:
  Oponeo - spółka moim zdaniem dmucha bańkę, ale puki rośnie można to wykorzystać, jak zacznie spadać, nie "wishować" że powróci do wzrostów i lepiej szybko się jej pozbyć, spółka raczej dla osób które konsekwentnie trzymają plan tradingu

  Robyg - na razie bardzo stabilnie się porusza, korektę można wykorzystać do zakupów

  Grupaazoty - czekam na dobre sygnały zakończenia tej kilku msc. korekty, zakup siły (wybicia) może tu być dobrym rozwiązaniem

  Chciałem jeszcze podziękować wszystkim osobom, które podzieliły się swoimi propozycjami i zdaniem na temat wybranych spółek, mi to z pewnością skróciło i ułatwiło czas pracy - dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. To mysmy powinni dziekowac, ;]

  OdpowiedzUsuń
 15. Odpowiedzi
  1. Teraz, na górce kupiłeś? Lubisz zjazd slalomem gigantem, zaraz po zimie?

   Usuń
  2. Spojrz na wykres, nie rosnie tylko w zime, a od 2 lat przez caly rok, trzymac sie trendu ;]

   Usuń
  3. Owszem, w długim terminie trend wzrostowy, ale teraz należy oczekiwać raczej korekty, a nie wchodzić na górce.

   Usuń
 16. Moze w takiej sile korekty mozna niedoczekac ;]

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam pytanie odnośnie OPONEO, wsparcie przy 34,40 zostało pokonane i czy należy rozważyć sprzedaż czy jeszcze może poczekać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Na chwilę obecną OPONEO kształtuje formację flagi, co oznacza że należy oczekiwać dosyć dynamicznego wybicia w górę. Także na razie z technicznego punktu widzenia brak przyczyn do zmartwień. Jeśli ale cena dwiema albo jedną dużą czarną świecą wybije w dół, spółkę sprzedam.

  OdpowiedzUsuń
 19. A co byś powiedział jeszcze na GTC? Po uporaniu się z 7,40-7,50 jest szans ana spory zarobek.

  OdpowiedzUsuń
 20. GTC na wykresie: dlugi boczniak-mocne wybicie-dlugi boczniak-mocne wybicie, czyli ogolnie bez stabilnego trendu, w boczniakach lekko wyzsze szczyty (maj-pazdziernik), co utrudnialo wejscie w wybicie, gra pod pokonanie 7,4-7,6 raczej na dlugi okres trzymania z ryzykiem na wieksze wahania kursowe

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak jak ostrzegałem, Oponeo weszło w korektę i nie sądzę, że to już koniec...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie Panie, to jak widze jest zagranie na wybicie z flagi, male ryzyko przy potencjalnym duzy zysku.

   Usuń
 22. 3 kwietnia polecałem dwie spółki które mam w portfelu to jest ARCTIC i TRAKCJA, pierwsza z nich od tamtej pory przyniosła już pokaźny wzrost, pokonała ważny opór 4,44 zł. Wszyscy są przekonani że wyniki które pokażą w maju będą bardzo dobre, czyli technika i fundamenty dają pozytywny sygnał. Co do TRAKCJI oczekuję odnośnie techniki bliskiego wyjścia górą.

  OdpowiedzUsuń
 23. Odpowiedzi
  1. Wszedłem w spółkę BIOMEDLUB, uważam że teraz jest to dobry moment na zainteresowanie się tą spółką która może dać pokaźny zysk ( ryzyko może jest większe od spółek które ma Daniel ale przecież cała giełda jest w pewnym stopniu grą ryzykowną). Jest teraz trochę dni wolnych może niektórzy zajrzą na nią i sam coś ciekawego jeszcze o niej usłyszę.

   Usuń
  2. Trochę późno, luka póki co zatrzymuje dalsze wzrosty, także duże ryzyko.

   Usuń
  3. BIOMEDLUB a jednak!!!!!!!

   Usuń
 24. Osobiście nie znam się na tych rzeczach chociaż sam mam firmę. Dlatego staram się aby była ona prowadzona w jak najlepszy sposób. Nawet po przeczytaniu https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/ już teraz wiem, że archiwizacja dokumentacji w firmie ma bardzo duże znaczenie.

  OdpowiedzUsuń