Translate my BLOG

poniedziałek, 23 marca 2015

MCI Management SA (MCI)

Trend potwierdzony
23.03.2015 - 12,47

Troszkę późno aktualizuję sytuację techniczną MCI, ale kto śledził wcześniejsze wpisy jest na bieżąco. Sugerowany poziom potwierdzający kontynuację długoterminowego trendu wzrostowego otrzymaliśmy po wybiciu wcześniejszych szczytów (patrz analizę niżej z 21.11.2014). Obecnie spółka porusza się trendem bocznym, co można zinterpretować jako korektę ostatnich dynamicznych zwyżek. Powyższy wykres przedstawia spółkę w ujęciu M30, ważnym dla tej perspektywy poziomem obrony będzie dołek na poziomie 11,8. Opór natomiast tworzą szczyty w okolicach 13,8 zł. 


Konsolidacja zapowiedzią na kontynuację trendu?
21.11.2014 - 10,02 

 Kurs spółki MCI od sierpnia 2013 porusza się w blisko 30% konsolidacji. Zakres tego ruchu można więc wykorzystać do pozycjonowania się - na wykresie zaznaczyłem potencjalne poziomy wejścia oraz wyjścia. Pole zielono oznaczone zostało jako potencjalnie atrakcyjną strefę zakupów, z kolei pole czerwone to strefa zamknięcia pozycji. Liniami dodatkowo zaznaczyłem kolejne kluczowe poziomy - po wybiciu z konsolidacji mamy dodatkowe sygnały, które powinno się odpowiednio wykorzystać (czerwona kreska SL, zielona przyłączenie do głównego trendu (gra na wybicie)).

 W poszukiwaniu poziomów obronnych
18.10.2013 - 10,17

Dzisiaj zająłem się spółką, którą od całkiem niedawna sam posiadam (wiadomość kupna w komentarzu z ostatniej aktualizacji portfela: link). Przy analizie skupiłem się głównie na poziomach wsparcia, gdyż długa konsolidacja poniżej oporu może ostrzegać przed zmianą trendu (przynajmniej średnioterminowego). Moim celem jest oczywiście ominięcie tego (możliwego) zagrożenia, więc podpatrzyłem jak kurs zachowywał się w wcześniejszych chwilach słabości. 

Do wyznaczenia strefy wsparcia posłużyłem się głównie trzema średnimi, które to bardzo ciekawie zdradzają siłę trendu jak i możliwe przyszłe głębokości korekt. Średnia najszybsza (EMA42) trzyma kurs w trendzie i od trzech miesięcy nie pozwala kursowi zamknąć się poniżej niej. Druga średnia (na wykresie kolor najjaśniejszy) pokazuje siłę korekt i zejście kursu poniżej niej jest już pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Jednak najważniejszą średnią jest średnia EMA102, która od chwili zmiany trendu powstrzymała cenę przed głębszymi spadkami. Dlatego zejście poniżej niej (nawet w trakcie sesji (nie na zamknięciu)) może dać pierwszy sygnał odwrócenia. Istotna jest też rozpiętość tych średnich - ich szeroki układ wskazuje na silny trend wzrostowy. Naturalnie poziomem potwierdzającym dalsze wzrosty będzie przebicie ostatniego szczytu (byłby to zarazem sygnał kupna, który powinienem w sumie wykorzystać dopiero po jego wygenerowaniu, a nie wcześniej...).  Całościowo średnioterminowa sytuacja techniczna wygląda pozytywnie -  do chwili pokonania najdalszej średniej.

11 komentarzy:

 1. Ale akurat załapać się przy tej świecy dotykającej wsparcia było teraz bardzo trudno. To byla chyba tylko jedna transakcja i powrót do góry.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, zejście odbyło się na moich oczach. Chciałem dokupić papiera, ale nawet nie zdążyłem wpisać ilości a cena powróciła do ponad -2%. Posiadam mci od ceny 4,30 i cały czas zwiększam ilość akcji z połowy zysku spekulacyjnego na innych akcjach. Tutaj może być naprawdę w przyszłym roku wysoko. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Średnią tą wykorzystałem bardziej do wyznaczenia poziomów obronnych, gdyby kupować po tym jak cena dotrze do niej to powinniśmy ustawić się tam wcześniej (nie w trakcie sesji kiedy kurs schodzi) ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadza się. Dokupiłem dzień wcześniej oraz ustawiłem się na 9,60. Nie przypuszczałem ze zaraz tak po otwarciu zejdzie w dół aż tak nisko i chciałem za ostatni grosz dokupić jeszcze niżej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. co sądzisz po dniu dzisiejszym o MCI? Giełda roście a MCI spada...Mam już ją ponad miesiąc, kupiłem po 10,04 i... klops! Giełda wzrosła a spółka w dupę! trzymać czy sprzedać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w tej pozycji postaram się wykazać troszeczkę większą cierpliwością, niż wcześniej na akcjach Duon i Asbis, dlatego jeszcze potrzymam spółkę. Jeżeli nie spada trend wzrostowy nadal jest w grze...

   Usuń
 6. dzieki za podpowiedź, na duonie sam z siebie zrobiłem głupa, zamiast trzymać - sprzedałem

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja sprzedałem duona wczoraj po 1,79 dokupiłem dziś kanie po 4,25. Pierwszy zakup po 2,35 MCI jak wystrzeli panowie to będziecie klaskac uszami ze szczęścia ;) Pozdrawiam p.s aby nie być goloslownym kiedyś odezwałem się na blogu humanisty o MCI przy cenie bodajże 5zl. Dostalem odpowiedz ze jest już drogo a tu mamy powyżej 9zl ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Danielu, co dalej z MCI? Perspektywy wygladaja obiecujaco...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli dzisiejsza świeca nie zamieni się w "spadającą gwiazdę" to dalszym wzrostom już nic nie powinno zakłócać :)

   Usuń
 9. MCI trzymam od 2009 roku i dobierałem przez 5 lat. Myślę że najlepsze dopiero przez akcjonariuszami :)

  OdpowiedzUsuń