Translate my BLOG

niedziela, 1 grudnia 2013

Bycze spółki po listopadzie 2013

Listopad dobiegł końca, a to oznacza, że pora na odświeżenie stanu portfela na tle polskiego rynku. Pisząc krótko: na rynkach jak i w portfelu do czynienia mamy z zdecydowanym trendem zwyżkującym. Zarówno portfel "Byki" jak i WIG odnotowały nowe rekordowo wysokie poziomy - WIG od początku prowadzenia portfela zyskał już prawie 45%, przy czym portfel zbliża się do magicznego poziomu podwojenia swojej wartości (obecnie stoi na ponad 95% zysku). Całość na wykresie przedstawia się następująco:Listopad zarówno dla portfela jak i indeksu był stabilny - na rynkach zbyt dużo się nie działo, obecny okres charakteryzuje się niską zmiennością i stabilnym trendem, co sprzyja stabilnym zyskom. Skoro dużo się na akcjach nie dzieje zdecydowałem też, że przeniosę się na rynek lewarowany - stąd moja ostatnia słaba aktywność na blogu odnośnie wpisów na temat akcji. Jak dotąd trzymam spółki, które kupiłem wcześniej i puki nie spadają nie pozbywam się ich. Nie rozglądam się też za nowymi, ale jeżeli któraś w wyniku aktywacji zlecenia obronnego opuści portfel, poszukam kandydata na wypełnienie brakującego miejsca.

Przechodząc do składu "Byków" w minionym miesiącu nic się nie zmieniło, jednak ich kondycja mogła by życzyć poprawę:

CCC 29.11.2013 - 119,2

Pierwszą taką trochę kulejącą spółką jest CCC. Ostatnia sesja zamknęła się poniżej średnioterminowej linii trendu wzrostowego, zbliżając się do istotnego wsparcia, poniżej której ustawiłem też swoje zlecenie obronne.  Jeżeli w najbliższym czasie nie zaobserwujemy odbicie, akcje będę musiał sprzedać.


Action 29.11.2013 - 52,98

Druga akcja z problemami to Action - początkowo moment zakupu wyglądał bardzo obiecująco (na tzw. zmianie biegunów, na które spółka zareagowała prawie 8% wzrostem w ciągu jednej sesji). Niestety ale nie zdołała ona utworzyć nowy wyższy szczyt co też uniemożliwiło mi zabezpieczenie pozycji zleceniem obronnym (powyżej ceny zakupu) i tak dalej czekam na wyjście kursu górą.


MCI 29.11.2013 - 10,03

Trzecią słabą spółką w portfelu jest MCI. Zważywszy na charakter trendu wybicie górą powinniśmy mieć już dawno za sobą, a jednak kurs dalej męczy ruch boczny. W celu uniknięcia przegapienia odwrócenia trendu posłużyłem się trzema średnimi które wyznaczają możliwą przyszłą głębokość korekty. Osobą cierpliwym zaproponowałbym inwestycji w oparciu o nie. Osobiście poczekam na małe odbicie szukając w pobliżu miejsca na sprzedaż swoich udziałów w tej spółce - jak to zrobię to oczywiście napiszę o tym w komentarzach oraz poszukam kandydata na wypełnienie jej miejsca.


Integerpl 29.11.2013 - 324,95

W porównaniu do powyższych trzech spółek Integerpl wygląda już dużo lepiej. Co fakt również i ona znajduje się w chwilowym trendzie horyzontalnym, jednak obserwując kurs z przeszłości nie jest to niepokojący "boczniak". Średnioterminowa (kila miesięcy) jak i długoterminowa (ponad rok) perspektywa jest nadal bycza.


Amica 29.11.2013 - 120

Ostatnią omawianą spółką z portfela jest Amica. Bez wątpienia jest ona wzorem dla powyższych czterech spółek - od chwili zakupu stabilnie rośnie, generując już ponad 70% stopę zwrotu (plus dywidenda). Obecnie brak jakichkolwiek oznak zbliżającej się korekty - wygląda na to, że zmierza ona w okolice 150 zł. Jak utrzyma tempo wzrostów to 200 zł w przyszłym roku też nie powinno stanowić problemu. Od chwili wejścia w trend wzrostowy (październik 2011) wartość akcji wzrosła już o prawie 500%, przy tym najgłębsza korekta nie przekroczyła 25%. Oznacza to, że trend jest stabilny, a gracze pozycyjni powinni właśnie do niej dostosować swoje zlecenie obronne. Krótkoterminowo szczyty można łapać na psychologicznych okrągłych poziomach.


Podsumowując, historia całego przebiegu transakcji wygląda następująco (wytłuszczoną czcionką to już zamknięte pozycje):


Bardziej szczegółową historię (moment zakupu oraz sprzedaży jak i omówione wcześniejsze miesiące) można znaleźć w zakładce "Portfej Byki (akcyjny)".

42 komentarze:

 1. Danielu co myślisz o zakupie na grudzień spółki NFIEMF ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie odbija od oporu, jest zagrożenie do spadków w okolice 10 zł

   Usuń
 2. Amica ma jeszcze duży potencjał...

  OdpowiedzUsuń
 3. za duzo szumu wokol amici sie zaczyna robic...:) moze byc lipa :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zapowiadałem, dzisiaj przed południem sprzedałem MCI:
  http://zapodaj.net/3cbbc9b291288.png.html
  W sumie transakcja przyniosła prawie 4% zysku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyglądałeś się spółce LST CAPITAL co myślisz tej spółce ?

   Usuń
  2. LST - na razie nie widzę oznak zbliżającej się większej korekty.

   Kandydat na wypełnienie miejsca MCI szybko się znalazł, dzisiaj na wsparciu kupiłem po 1,35 zł TRAKCJĘ.

   Usuń
  3. A gdzie Pan ustawił SL?

   Usuń
  4. Widzę, że ładnie się wstrzeliłem - już spadek o ponad 10%...
   Mój SL to poniżej 1,24 z aktywacją na zamknięciu.

   Usuń
  5. A ja mam takie pytanie. Jaka jest zaleta takiego stop loss'a na zamknięcie, ponieważ nigdy go nie stosowałem...

   Usuń
  6. Pod uwagę bierze tylko kurs zamknięcia - w takiego typu zleceniach, nie ważne jest jak kształtuje się cena w ciągu dnia, ważna jest jedynie cena na zamknięciu (przydatność można zobaczyć np. na AMICE - zwykły SL wyrzuciłby z rynku 23.05, 20.06, 08.08, 19.08, 05.09 itd. tu SL z realizacją na zamknięciu umożliwił udział w dużym trendzie). Bardzo przydatne narzędzie do gry długoterminowej, ale i również do spółek z małą płynnością ;).

   Usuń
  7. Rzeczywiście nie dojrzałem wcześniej tej możliwości, a już nie raz się zdarzyło wypaść z rynku przez takie wycieczki kursu w ciągu dnia. No ale zostaje jeden fakt, brak zabezpieczenia w przypadku trwałego zjazdu cen w ciągu dnia. Miałem tak z Aliorem, Lcc...Rozumiem, że jak cena w ciągu dnia zjechała poniżej stop loss i już nie wróciła to zlecenie nie zostaje zrealizowane? Jak się na to zabezpieczasz? Jeżeli możesz podpowiedzieć jakąś literaturę, która o tym traktuje będę wdzięczny lub po prostu opisz jak to działa? Może jakieś dodatkowe zlecenia?
   Z góry dzięki...

   Usuń
  8. Oczywiście są minusy i plusy takich zleceń, z jakiego typu się chce korzystać zależne jest głównie od strategii inwestora.
   Jak ustawię takie zlecenie po np. 1,24 i cena w ciągu dnia spadnie do 1,15 ale zamknie na 1,25 moja pozycja dalej będzie aktywna, ale jak zamknie poniżej 1,24 (np. 1,19) to sprzedam po 1,19. Przy zwykłym zleceniu SL zamknie od razu po pokonaniu 1,24.

   Jeśli chodzi o literaturę, teraz tak na szybkiego do głowy przychodzi mi "Kontrakty terminowe i forex" Zalewskiego - jak dobrze pamiętam to tam wszystkie typy zleceń są dobrze wyjaśnione. Po za tym typy zleceń opisane są również na stronie GPW, a tutaj krótki wpis na temat UTP z linkiem do ulotki przygotowanej przez GPW (tu również wszystko zostało wyjaśnione):
   http://at-trader.blogspot.com/2013/04/universal-trading-platform-utp-jakie.html

   Usuń
  9. Super, dzięki za odpowiedź. Jak się dziś okazało zwykły stop loss, czyli z limitem aktywacji również nie jest w 100% bezpieczny. Dziś CCC zjechało z 117 do 112, a mój stop loss PKC z lim akt na 115,40 się nie zrealizowawał :-/ . Zaraz po tym zadzwonił do mnie broker się wytłumaczyć (miło), co nie zmienia faktu, że to zlecenie również nie gwarantuję pełnego bezpieczeństwa. Wg brokera skok ceny był tak duży w jednej transakcji, że mój stop loss nie łapał się widełki, czyli był w za dużej odległości od aktulanej (112 zł) ceny. Wg mnie to trochę błąd systemu komputerowego, bo przecież skoro jedno duże zlecenie wykupowało po kolei wszystkie zlecenia, to moje również powinno się aktywować po drodze i zostać zrealizowane. Chyba że czegoś nie rozumiem, a to bardzo możliwe...
   W każdym razie dzięki za podpowiedź w sprawie zleceń.

   Usuń
  10. To faktycznie, aż dziwne.
   Mi się wczoraj udało zamknąć CCC na zakończeniu. Zysk to prawie 14%, ale z całej transakcji nie jestem zadowolony, gdyż wyznaczony poziom odwrotu trafiłem niemalże idealnie, przeszacowałem tylko głębokość korekty :/... i tak po 104 dniach portfel opuścił CCC.

   Usuń
 5. Amiga wyglada byczo :) czy teraz jest okres korekty i mozna zlapac ostrze na dole czy raczej dluzsza korekta ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbliższe wsparcie widzę w okolicach 114,5 zł

   Usuń
 6. Cześć Daniel, jaka twoim zdaniem jest atrakcyjna cena wejścia w vistulę? W okolicy 1,7 jest ładne wsparcie ale pytanie czy kurs zejdzie w te rejony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym miał się tam ustawiać to pewnie swoje zlecenie oczekujące miałbym w okolicach 1,85 zł. Poziom 1,7 wykorzystałbym tu do ustawienia SL.

   Usuń
 7. Witam?Co sądzisz o asseco?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Assecopol - obecnie kształtuje się coś w formie formacji flagi - formacja kontynuacji trendu, najbliższe opory po wybiciu mielibyśmy na poziomiach 55,45 zł oraz 56,6 zł.

   Usuń
 8. Witaj Danielu,
  Co sądzisz o aktualnej kondycji Zametu? I gdzie ustawilbys w tej chwili SL?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Czesc Danielu , co sadzisz aktualnie o Eurocash ? Jak nisko jeszcze spadnie ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Danielu, a ja mam pytanie o Polimex Mostostal Siedlce czy Twoim/ i Waszym forumowicze zdaniem minimum już zostało ustanowione i czy polecicie spółkę na dłuższy okres? Wiem ze była ona w portfelu i niestety nie dała zapadła dobrze w pamięci choć początek był ciekawy.. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam i dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polimex słabo sobie radzi i nie zdziwiłbym się gdyby w przyszłym roku zniknął z parkietu jako bankrut...

   Usuń
 11. Gdzie może zakończyć się korekta na Amice?
  Dzięki za opinie, pozdrawiam, M.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zamet - gdzie ustawić SL to indywidualna sprawa, ważny jest poziom wejścia, zaangażowany kapitał, zakładany zysk, itd. Gdybym ja wszedł na szczycie (okolice 5,25 zł) SL ustawiłbym 4,74 zł.

  Eurocash - wszystko tak jak pisałem prawie miesiąc temu (http://at-trader.blogspot.com/2012/03/eurocash-eur-analiza-techniczna.html), analiza oczywiście nadal aktualna.

  Polimex - nie widze tam na razoe dobrej okazji

  Amica - ważne wsparcie 114,5 zł kolejne 103 zł: są to poziomy w których okolice wykorzystywane są do zakupów

  OdpowiedzUsuń
 13. Parę słów o Zastalu napisz Daniel - trzymać, zwiększać pozycję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już pisałem wielokrotnie - nie mogę za kogoś podejmować decyzje, wszystko zależne jest od Twojej strategii, gotowości do ryzyka, zaangażowanego kapitału itd.

   Mogę jedynie napisać co ja bym zrobił gdybym był w posiadaniu po aktualnej cenie (1,85 zł) - myślę, że SL ustawiłbym poniżej 1,7, a TP w okolicach 2,1. Co do zakupów okazji tam na razie nie dostrzegam.

   Usuń
 14. Daniel- jeszcze pytanie- jak wyznaczyłeś wsparcie Amici na 114,5zł? Poziomy Fibonacciego?

  OdpowiedzUsuń
 15. Co myślisz Danielu o GTN? Czy to dobry moment na wejście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boczniak z większymi szansami na wybicie w górę, ale na razie przed zakupem myślę, że lepiej zobaczyć jak rozwinie się korekta na rynku.

   Usuń
 16. Panie Danielu, czy akcje pakiet Action dalej widnieje w Pana portfelu?

  OdpowiedzUsuń
 17. Cześć Daniel, jesteśmy po przecenie na szerokim rynku, mam małą prośbę, wrzuciłbyś analizę kilku spółek, które obecnie są w atrakcyjnych cenach? Jeżeli nie to spoko,, będę czekał cierpliwie na kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,
  Co myślisz Danielu o Wawelu? Czy trzyamć go długoterminowo - jakieś co najmniej 2-3 lata czy jeszcze się skorekci niżej?czy

  OdpowiedzUsuń
 19. Z tego co wiem to admin, wziął sobie spontanicznie urlop - gdzieś wyjechał. Więc możliwie, że odpowie dopiero po świętach.

  OdpowiedzUsuń
 20. Daniel chyba ci poszedł SL na Trakcji co?

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak, na kilka dni wyjechałem. W portfelu wszystko bez zmian. Zlecenia obronne jakie miałem były zleceniami WNZ co znaczy, że trzeba je co sesje odnawiać, a od momentu wyjazdu na konto się już nie logowałem, więc wszystkie akcje które wcześniej były w portfelu nadal tam są.
  Obecnie uważam, że zbliżamy się do końca korekt, więc z portfela niczego się nie pozbywam (SL poniżej dołków tych korekt).

  Jeśli chodzi o akcje które moim zdaniem są "w atrakcyjnych cenach": od chwili wyjazdu nie analizowałem rynek akcji, więc na chwilę obecną trudno mi ocenić jakie mogą dać kilka %.

  Co do spółki Wawel - długoterminowy trend wzrostowy nadal trwa i póki nic nie przemawia za większymi spadkami myślę, że można kupować. Co będzie za 2-3 lata trudno powiedzieć, więc najlepiej kupować póki rośnie, a jak zacznie spadać po prostu sprzedać :).

  OdpowiedzUsuń
 22. Panie Danielu a co dalej z Trakcją? Miał Pan SLZ <1.24 i 16 grudnia powinien zostać zrealizowany. Dalej bz z Pana koszyku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, miałem SL z realizacją na zamknięciu. Zlecenia takie trzeba co sesję odnawiać a od ok. połowy grudnia do nowego roku na rachunek w ogóle nie wchodziłem. Przez to nie odnawiałem też te swoje zlecenia. W wyniku tego Trakcja została w portfelu.
   Obecnie jestem też zbyt zajęty, żeby zarządzać portfelem tak jak do tej pory, co oznacza że będę musiał na nowo opracować plan gry na rynku akcji, tak żebym mógł dopasować swój czas do nowej strategii.
   Jak już coś opracuje to więcej szczegółów podam w następnej aktualizacji (możliwe, że będzie to aktualizacja ostatnich dwóch miesięcy, czyli że pojawi się dopiero pod koniec lutego).

   Usuń
 23. Mialem to samo - nie mialem pozniej na tyle czasu zeby codziennie aktualizowac zlecenia z akt. na zamk. przez co wrocilem do zlecen typu z lim. akt. PKC.

  OdpowiedzUsuń