Translate my BLOG

wtorek, 31 grudnia 2013

Bycze spółki po drugim roku walki z rynkiem

Za nami ostatnia sesja w 2013 roku, a to oznacza, że czas podsumować kondycję portfela na tle rynku. Miniony rok przebiegł pod dyktando byków - WIG w tym czasie zyskał 8,06% i stoi obecnie na 51323 poziomie. Portfel "Byki" również dobrze sobie radził i zyskał w sumie 40,70% co oznacza, że od początku jego prowadzenia (styczeń 2012) wygenerował 88,68% stopę zwrotu. Myślę, że wynik można uznać na satysfakcjonujący gdyż główny cel portfela został osiągnięty - zarówno w ostatnich 12 miesiącach jak i w całym okresie "Byki" pokonały benchmark (WIG). 


Mimo, że grudzień był bardzo słabym miesiącem, całoroczny wynik nie został "zepsuty". Wygląda na to, że tegoroczny "rajd św. Mikołaja" mieliśmy już w listopadzie, przy tym realizacja całorocznych zysków w grudniu. Możliwe więc, że czeka nas powtórka z 2012 roku - po słabym grudniu silny styczeń. Technicznie "efekt stycznia" znajduje swoje potwierdzenie w wsparciach na którym indeks się obecnie znajduje. Okolice psychologicznie ważnego poziomu 50000 pkt. potwierdza zarazem szczyt z sierpnia minionego roku i tak jak w zeszłorocznym podsumowaniu również 2014 rok oceniam na byczy. Moja zeszłoroczna prognoza  na zakończeniu 2013 roku była "bliska" (54000 pkt.) (link: "Podsumowanie 2012 roku"), więc spróbuję drugi raz: na koniec 2014 roku WIG widzę w okolicach 62000 punktów i tak samo jak rok temu, czy poziom ten chociaż w przybliżeniu zostanie osiągnięty nie ma znaczenia - co będzie za rok nikt nie wie, ważne jest tylko, żeby wykorzystać obecną sytuację by na tym zarobić...

Przechodząc do pełnych transakcji (zakończonych) w 2013 roku było kilka perełek. Niektóre absolutnie nie wykorzystane inne trafione prawie idealnie. Jeżeli miałbym ocenić najgorszą i najlepszą transakcję w 2013 roku, to były to bez wątpienia Neuca (najgorsza) oraz Aplisens (najlepsza). Kryterium wyboru najlepszej i najgorszej transakcji nie była stopa zwrotu, tylko miejsce "wejścia oraz wyjścia". Gdyby patrzeć na to pod względem osiągniętej stopy zwrotu, to najwięcej zyskał LPP (74,52%) a najwięcej straciły Azotytarnów (-8,82%). W sumie w minionym roku sprzedałem 23 spółki, z tego 16 przyniosło zysk, a 7 stratę co stanowi 70% skuteczność. Całkowita średnia stopa zwrotu wyniosła 13,39%, w tym transakcje zyskowne dały średnio 19,19%, a stratne zabrały średnio 4,20%. Oznacza to, że średni stosunek ryzyka do dochodu wyniósł 1:4,57 i w połączeniu z 70% skutecznością statystyki te przyczyniły się do 40,70% stopy zwrotu z portfela w 2013 roku (dla porównania, banchmark WIG zyskał w tym samy czasie 8,06%). Dla lepszej czytelności powyższych danych całość zestawiłem w tabeli:Dokładniejszy przebieg transakcji na poszczególnych spółkach nie będę omawiał (można je prześledzić w historii portfela (link: Portfel "Byki")). Umieszczę jedynie miejsce wejścia oraz wyjścia z transakcji, by można było ocenić czy wybrane poziomy były trafne:

Ogólnie myślę, że transakcje były udane, w sumie straciłem tylko na czterech spółkach (w siedmiu transakcjach). Pozostałe przyniosły zyski. Oczywiście nie można też zapomnieć o stosunkowo stabilnym dla indeksu roku, zmienność nie była duża, a to sprzyja stabilnym zyskom. Przechodząc do obecnego stanu portfela to wykresy spółek, które nadal są "wśród bykach" przedstawiają się następująco:


Action 30.12.2013 - 48

Zacznę od spółki Action - jedyne co daje nadzieję do ponownego powrotu do trendu wzrostowego to odbicie od głównej linii trendu. Obecny poziom oceniam na dobrym dla wejścia do gry z trendem, obowiązkowy SL poniżej ostatniego dołka, który wraz z połączeniem z linią trendu stanowi kluczowy poziom obrony.


Trakcja 30.12.2013 - 1,29

Druga spółka, która chwilowo nie daje powodów do zadowolenia to Trakcja. Przy pomocy analizy metodą Ichimoku główny trend (wzrostowy) nadal jest aktualny. Pokonanie Kinjun-sen (niebieska linia) byłaby zarazem pierwszym sygnałem do zakończenia korekty, w której się spółka chwilowo znajduje. Kolejne opory widzę dopiero w okolicach wcześniejszych szczytów (1,53 zł).


Integerpl 30.12.2013 - 322

Kolejną spółką z portfela jest Integerpl. W przypadku tej akcji kurs twardo walczy z oporem w okolicach 325 zł. Obecna korekta płaska nie przemawia też za chęcią realizowania spadków (dodatkowo długie dolne cienie świec zdradzają chęć do kupowania papierka). Perspektywa długoterminowa wygląda pozytywnie, więc nie widzę też powodów do przedwczesnej realizacji już wypracowanych zysków. 


Amica 30.12.2013 - 112

Ostatnia ze spółek, która trzyma się portfela to Amica. W jej przypadku widzimy, że "szalone" tempo wzrostów troszeczkę zwolniło. Mimo tego nie widzę jeszcze sygnałów by miały się one zakończyć - długoterminowa kondycja spółki nadal wygląda obiecująco. Obecny poziom (112 zł) mógłby nawet zostać wykorzystany do gry pozycyjnej. Obowiązkowy SL widziałbym wtedy poniżej 100 zł. 


Cała historia transakcji od dnia publikowania portfela rozwinęła się następująco:

 
 Warto podkreślić, że wzrosty "Byków" są stabilne (w 2012 roku portfel zyskał 34,1%, a w 2013 40,7%, przy ogólnej stopie zwrotu z rynku odpowiednio: 24,44% oraz 8,06%). W porównaniu z benchmarkiem portfel w ostatnich 12 miesiącach poradził sobie z rynkiem dużo lepiej niż w roku poprzednim (2012).  Ważne jest również obsunięcie kapitału i tu "Byki" również świecą przykładem:


Powyższy wykres pokazuje przyrost kapitału w złotówkach. Poziom przekroczenia 50% stopy zwrotu zaznaczyłem niebieską poziomą linią. Do 100% stopy zwrotu jeszcze troszkę brakuje (po za skalą wykresu) - brakuje nieco ponad 10%. Od transakcji nr. 37 pozycje są jeszcze otwarte, co oznacza, że końcówka wykresu wraz z zmianą ceny na otwartych pozycjach się zmienia. Całościowo najważniejsza jest zmienność oraz tempo wzrostów, które powyższy wykres obrazuje.

Dla przypomnienia całej historii przebiegu transakcji załączam jeszcze tabelę, która to uwidacznia:


Przypomnę, że wytłuszczoną czcionka to pozycje już zamknięte, pozostałe (od 37 do 40) to pozycje które nadal znajdują się w portfelu. Cały przebieg wraz z omówieniem można prześledzić w historii portfela (link: "Portfel Byki").

19 komentarzy:

 1. Czekałem na podsumowanie :)
  Gratuluję dobrego roku i życzę wszystkiego najlepszego na kolejny ;)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. czesc, pogratulowac wyniku. z jakiego programu sa takie ladne statystyki?

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany ! Jednak mi się udało - pobiłem jeden z najważniejszych benchmarków polskiego świata inwestycji czyli "Byczy portfel" Stones`a:)

  Mój portfel gry weekendowej zarobił w tym roku 55,2 %. Porównałem moje wyniki tak jak Stones, czyli od 1 stycznia 2012. Niestety portfel zarobił mniej niż Stones: tylko 83,08 %

  Pozdrawiam serdecznie, Studencina

  studencina[.]gragieldowa[.]pl

  PS. Życzę autorowi bloga jak i wszystkim gościom odwiedzających blog, wszystkiego dobrego oraz przede wszystkim żebyście byli po dobrej stronie Rynku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi do takiej stopy zwrotu brakują mile, ale w tym roku wygenerowałem pierwszą dodatnią stopę zwrotu, może dzięki blogu bo teraz wiem na co szczególnie zwracać uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Danielu, mógłbyś rzucić okiem na Bakalland ? Jest szansa na wzrosty ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotne wsparcie widzę w strefie 2,2-2,15 zł za akcję.

   Usuń
 6. Cześć Daniel, jakie jest twoje zdanie na temat Pelionu? 100 zł przebite po raz drugi, moim zdaniem kolejne zejście na 90 zł, ale może masz odmienny osąd sytuacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 90 zł to najbliższe wsparcie i na razie ja bym grał tylko pod nie, kolejne to 83 zł jak je kurs pokona to może się nam to wszystko w RGR ułoży i wtedy było by to odwrócenie trendu (przynajmniej tego średnioterminowego).

   Usuń
 7. Cześć Daniel, gdzie widzisz obecnie atrakcyjne wsparcie na zetkamie?

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel, jak bezpiecznie postawić stop loss na Amice. Na zamknięciu 100zł ? czy poniżej? Dzięki, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sorry, ale ostatnio jestem strasznie zalatany. W ostatnim czasie akcjami się w ogóle nie zajmowałem, wszystkie wsparcia i opory opisałem wcześniej w ostatnich aktualizacjach - one się nie zmieniają (są to poziomy wyznaczone przy pomocy PA). 100 zł jest ważnym wsparciem i zejście poniżej niego to ostrzegawczy sygnał do ewakuacji.
  Zetkama (korzystam teraz z wykresu internetowego więc dane mogą być niedokładne) - wygląda mi na to, że kluczowe wsparcie zostało przebite, ale radziłbym dołączyć do wykresów wskaźniki, formacje itp. Z roboczego wykresu (na który teraz patrzę) najbliższe wsparcie widzę na poziomie 60 zł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Danielu gdzie Pan widzi najbliższe wsparcie dla integer?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka znajduje się teraz w ważnej strefie wsparcia, kolejne to dopiero 240 zł.

   Usuń
 11. Moim faworytem na ten rok jest Cormay. Widać odwrócenie trendu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam jeszcze odwrócenie trendu nie widzę, według mnie jeszcze jest za wcześnie.

   Usuń
 12. Witaj Danielu. Co powiesz o Paged?

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że w dłuższym horyzoncie czasowym wygląda pozytywnie, jednak obecny układ cen może zapowiadać powtórkę z 04.-07 2013 (silna korekta -> szybki powrót ceny -> kilkumiesięczna konsolidacja -> wybicie w górę)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cześć Daniel, czy nadal poziom 37 zł uważasz, za interesujący dla Eko Export?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pisałem, że na EkoExport przy 37 zł widzę okazję? Myślę, że tam na razie troszkę słabo wygląda, bo było wybicie z konsolidacji dołem. Obecnie najbliższe wsparcie to 36,3, jak je przebijemy to widziałbym dalsze spadki do co najmniej 32,1 zł.

   Za ok 37 zł to pamiętam, że Eurocash wygląda atrakcyjnie.

   Usuń