Translate my BLOG

sobota, 31 stycznia 2015

Bycze spółki po styczniu 2015

Pierwszy miesiąc nowego roku mamy za sobą i w tym czasie zarówno portfel jak i benchmark (WIG) troszkę zyskały na wartości. Portfel stoi obecnie ponad 91% wyżej niż w dniu startu (po 37 miesiącach), WIG w tym samym czasie zyskał 37,7%. Cały przebieg historii wartości przedstawia poniższy wykres:
W minionym miesiącu do portfela doszła jedna nowa spółka (informacja o zakupie w komentarzu z wcześniejszej aktualizacji): jest nią Quercus.

Quercus 30.01.2015 - 6,52

Kupno nastąpiło po udanej obronie głównej linii trendu. Ogólna sytuacja techniczna wygląda pozytywnie, a zakup w okolicach linii trendu powinien zapewnić atrakcyjny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Nabycie akcji z perspektywą na kolejne kilka miesięcy, przebicie 7 zł powinno otworzyć drogę w okolice dotychczasowych historycznych szczytów. 


Kruk 30.01.2015 - 114,95

Druga spółka w portfelu również zdrowo się trzyma. Trend jest stabilny i wybicie ponad historycznych 120 zł wydaję się tylko kwestią czasu. 

Portfel dalej defensywnie trzyma się rynku - blisko 70% to gotówka. Na kolejne miesiące nie planuję kolejnych zakupów, co ale nie znaczy, że je wykluczam. Ogólna sytuacja naszego rodzimego rynku  wygląda "nudno", wiec nie ma się też co na siłę pchać w nowe akcje. Ryzyko głębszych spadków oceniam też na wyższe niż powrót do dynamicznych wzrostów.

12 komentarzy:

 1. Też mam Kruk i Quercus po za ty jeszcze, CCC, Amice LPP i Wawel :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Danielu, co myślisz aktualnie o KGHM?

  OdpowiedzUsuń
 3. KGHM, 100 zł to ważne psychologicznie wsparcie, krótkoterminowo kluczowym oporem jest 115 zł, jego pokonanie może otworzyć drogę do większych zwyżek ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A nie uważasz, że za przykładem USA gdzie dodruk $ spowodował napływ tychże na giełdy i wzrost indeksów analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w Europie? Taki DAX np. wygląda ciągle obiecująco, nie sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście - krótkoterminowo (kilka miesięcy) DAX wygląda pozytywnie, jednak w dłuższym okresie czasowym tani pieniądz "niszczy" rynek. Niewykluczone, że europejskie rynki w kolejnych miesiącach wzrosną jeszcze kilkanaście/dziesiąt %, dlatego w tym czasie powinno się grać razem z trendem, jednak w dalszym ujęciu to jak rozpędzanie samochodu na lodzie, którego zatrzyma dopiero ściana ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. czesc, czy moglbys umiescic gdzies na serwerze do pobrania arkusz exelowy, ktory mozna uzupelniac fajnie, zeby miec tak rozpisany wynik procentowy jak Ty masz?:) byłbym wdzięczny

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć

  Co sądzisz o spółce ASBIS?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ASBIS - 2 zł wsparcie, ewentualne wejście z ciasnym sl, zamknięcie zysków na stopie kroczącym (dostosowany do dwóch wcześniejszych korekt) ;)

   Usuń
 8. Cześć, napisz proszę coś o Sanoku. BTW może znajdziesz czas na nowy wpis o sytuacji rynkowej? Wiele jest głosów, że stagnacja na GPW mija i ten rok rozpoczyna wzrosty - dzięki braku podwyżek w USA.

  Ps Pracujesz w funduszu czy gdzie, że tak cinko u CB z czasem? :D

  Wierny czytelnik Jason ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Sanok wygląda bardzo dobrze. Dużo spółek wybiło z konsolidacji i kontynuuje wzrosty, możliwe więc, że do portfela wkrótce coś jeszcze dojdzie zakańczając defensywne nastawienie do polskiego rynku :)

   Jeśli chodzi o sytuację rynkową to to co ostatnio pisałem tu na blogu oczywiście dalej aktualne i w analizie DAX, krótko przedstawiłem obecną fazę rynkową.

   Czasu trochę mniej bo zająłem się więcej prop-tradingiem ;)

   Usuń
 9. Jak będziesz odświeżał portfel po ost. msc. to dodaj znowu porównania do innych rynków świata bo prawie wszędzie wybicia były - może ciekawie wyglądać :)

  OdpowiedzUsuń