Translate my BLOG

sobota, 10 stycznia 2015

Trade the trend

Obligacje znajdują się w silnych trendach wzrostowych co oczywiście można wykorzystać. Poniżej wykresy kontraktów future na obligacje, które pokazują możliwe strefy zakupu jak i sprzedaży:

Euro Bund Future - 156,44

Kontrakty na niemieckie "bundy" należą do najbardziej płynnych kontraktów na świecie, zmienność jest stosunkowo niska ale i dzięki temu mamy ładny stabilny trend.


Euro BTP Future - 135,07

Podobnie to wygląda we Włoszech - trend wzrostowy niemal od początku nieprzerwany. Każdą korektę można więc wykorzystać przyłączając do niego. Poziomy obronne naturalnie poniżej wcześniejszych wsparć i szczytów (tzw. "zmiany biegunów").


Euro OAT Future - 147,65

Oczywiście niemal tak samo również i we Francji. Ewentualne większe obsunięcia od średniej można wykorzystywać do zakupów, podobnie jak wcześniej poziomy obronne kształtują wcześniejsze dołki oraz szczyty (tzw. "zmiany biegunów").


Innymi instrumentami, które stabilnie poruszają się w trendzie są niektóre akcje:

Kruk 09.01.2015 - 116,95

Pierwszą z takich akcji jest Kurk. Spółka ta znajduje się również w moim portfelu "byki" (link: "Portfel Byki (akcyjny)"). Obecnie na próżno szukać poziomów zakończenia wzrostów, tym bardziej, że ostatnie ważne wsparcie zostało udanie obronione. 


Energa 09.01.2015 -23

Następną taką akcją jest jeszcze stosunkowo młoda na parkiecie spółka Energa. Obecne poziomy mogą okazać jako ciekawą do zajęcia pozycji. Mamy tu spółkę, którą można dobrze zarządzać utrzymując atrakcyjny poziom potencjalnego zysku do ryzyka. Możliwie, że wkrótce również ona przyłączy do portfela "Byki".


Forte 09.01.2015 - 54,98

Trzecią spółką w stabilnym trendzie wzrostowym jest Forte. Była to też akcja, która jeszcze do niedawna gościła w portfelu "byki".  Możliwe, że również ona wkrótce z powrotem tam wróci.


Kolejnymi instrumentami warte uwagi, które są w silnych trendach to EUR/USD oraz Ropa. W ich przypadku, uważam że ryzyko większej korekty jest znacznie wyższe niż w poprzednich przykładach. Dlatego są to instrumenty raczej dla osób bardziej doświadczonych i przygotowanych na możliwe grubsze odreagowanie:

EUR/USD 09.01.2015 - 1,1842

Para ta jest o tyle ciekawa, że obydwie waluty "napędzają się" nawzajem. Dolar zyskuje na sile, a euro traci. Fundamentalnie nie chcę się tu więcej w to wgłębiać, ale wyrównanie wartości obu walut jeszcze w tym roku, uważam za realne.


Crude Oil 09.01.2015 - 48,36

Ropa spada w zawrotnym tempie i jak dotąd brak jakichkolwiek sygnałów ustabilizowania ceny. Obecnie do tradingu dla osób troszkę bardziej doświadczonych, gdyż dzienne wahania rzędu 4-8% to tu nroma.

12 komentarzy:

 1. Dla każdego coś, od instrumentów z niemalże zerowym ryzykiem aż po wysoko ryzykowne instrumenty lewarowane :).

  OdpowiedzUsuń
 2. 2015 rokiem krachu giełdowego?

  http://myalterfinance.blogspot.com/2014/11/2015-rokiem-krachu-giedowego.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat graala? co sądzisz o tym walorze na tę chwilę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Technicznie Graal w dłuższym okresie wygląda bardzo dobrze, u mnie ląduje na liście potencjalnych kandydatów do portfela Byki :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnia Era Dolara - prognoza dla EUR/USD:

  Prognoza EUR/USD na najbliższe lata:
  Linia szyi wspomnianej formacji głowy i ramion została przełamana w grudniu ubiegłego roku co przyniosło efekt dynamicznego umacniania się dolara do euro. Kurs po przekroczeniu poziomu 1.22 gwałtownie spadł w ciągu miesiąca do obecnego poziomu 1.17. Obecnie najbliższym wsparciem jest linia trendu poprowadzona przez dołki z roku 1985, 2000 i 2001 która wypada w okolicach 1.15 (zielona linia). Poziom ten powinien być respektowany, co oznacza że w najbliższym czasie czeka nas korekta spadków. Powinna ona zmierzać w kierunku 1.22 gdzie wypada wspomniana linia szyi. Po przetestowaniu jej powinniśmy wrócić do gwałtownych i długoterminowych spadków!
  Jeśli proporcje z lat 80-tych i 90-tych zostaną zachowane skala spadku będzie ogromna, a kurs EUR/USD powinien się zatrzymać dopiero na poziomie 0.80 w roku 2017 lub 2018!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam !
  Co Pan sądzi o JSW ?
  Oczywiście Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku i oby nas te wszystkie światowe niepokoje ominęły ! Pozdrawiam Danuta

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję i nawzajem :)
  Dla mnie JSW nie jest interesująca - silny trend spadkowy, który ostatnio trochę nawet przybrał na dynamice. Łapacze dołków mogą wchodzić po obecnych cenach, ale z OBOWIĄZKOWYM zleceniem obronnym poniżej 18,5 zł lub jak ktoś jest bardziej odporny na ryzyko poniżej 16 zł z szybkim zabezpieczeniem pozycji (w przypadku dalszego wzrostu kursu SL najlepiej przesunąć na plus).

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  jak się Pan odniesie do tych słów dotyczących euro bund:
  "If Bund reach 160 the 10-years yield will reach zero, which seems unlikely for a longer periode. I prepare gradually shorting soon, but awaiting a confirmed sell-signal."
  na http://www.investing.com/rates-bonds/euro-bund.
  Czy czeka na nas zmiana trendu?

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesowało by mnie jak autor to policzył ('if bund reach 160 the 10-years yield reach zero"). Ja tradeuje to co widzę, a na razie widzę wzrosty to gram long, jak zobaczę że trend się możliwie odwraca to zacznę grać short. Do 160 jest jeszcze dużo miejsca i może trochę minąć za nim go osiągnie, a jak go osiągnie to zobaczymy co dalej kreski na wykresie narysują.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam. Interesuje mnie wciąz graal. Co pan o nim sądzi w tej chwili. Czy to glębsza korekta czy moze zmiana trendu? zaczyna to nieciekawie wygladac?

  OdpowiedzUsuń
 11. Graal jak kupować na dłuższy czas to teraz, niestety ale SL trzeba by ustawić dosyć szeroko, bo technicznie sensowne ustawienie widzę dopiero poniżej wcześniejszego dołka - 14,7. Obecnie kurs jest na 3 letniej linii trendu.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Według mojej opinii decyzję, którą podjął niespodziewanie dzisiaj Szwajcarski Bank Centralny można wyjaśnić w prosty sposób.
  Gdy w 2011 roku panował kryzys europejski, globalny kapitał uznał franka szwajcarskiego za bezpieczną przystań. SNB aby przeciwdziałać gwałtownemu umacnianiu się franka zdecydował się powiązać sztywno franka z euro na poziomie 1.20. W tym celu SNB musiał drukować franka, a następnie skupować za niego euro.
  Patrząc na bilans banku centralnego Szwajcarii można przypuszczać, że wydrukował on w ciągu 3 lat około 150 mld CHF, a za nie skupił euro. Jeśli przyjmiemy, że 22 stycznia EBC zdecyduje się na europejskie QE to SNB już o tym wie, a więc musiał zrezygnować z utrzymywania sztywnego kursu franka do euro. Dlaczego? Bo nie byłby w stanie drukować takiej ilości CHF, aby nadal utrzymywać poziom 1.20 w przypadku gdy EBC również będzie drukował."

  http://myalterfinance.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń