Translate my BLOG

piątek, 1 stycznia 2016

Bycze spółki po czwartym roku walki z rynkiem

Czwarty rok walki Portfela "Byki" z rynkiem mamy za sobą, jest to więc dobry czas na podsumowanie. Jego wartość po 48 miesiącach wzrosła teraz do 123,7%, gdzie w tym samym czasie benchmark WIG wzrósł o 22,8%. Statystycznie portfel rośnie więc średnio 2,58% miesięcznie (WIG 0,48%). 2015 rok dla akcji był taki jak go oczekiwałem - trudny. WIG w ostatnich 12 miesiącach spadł o prawie 10% i tym samym mocno zbliżył się do mojej prognozy sprzed 365 dni (obstawiałem że WIG zamknie się w okolicach 42500 pkt. (do poczytania: link)). Utrzymując tą tradycję z prognozą na koniec następnego roku uważam, że WIG utrzyma swój kierunek również w kolejnych dwunastu miesiącach. Możliwe też, że zobaczymy jakąś stabilizację, ale w wzrosty na chwilę obecną nie wierzę. Mój typ kursu WIG'u na ostatni dzień 2016 roku to 36500 punktów. Jest to mocno pesymistyczna prognoza, a czas pokaże czy trafię przynajmniej kierunek indeksu i jak tak na ile się do tego poziomu zbliżymy...Jeśli chodzi o same statystyki portfela w 2015 roku: w sumie przeprowadziłem 7 pełnych transakcji (pełnych czyli takich gdzie zaksięgowałem zysk/stratę). Pierwszy raz w czteroletniej historii portfela, liczba transakcji stratnych przekroczyła transakcje zyskowne (z 7 transakcji 4 przyniosły stratę), jednak dzięki utrzymaniu wysokiego stosunku tradów zyskownych do stratnych całkowita stopa zwrotu w 2015 roku wyniosła prawie 19%. Pełniejsze dane zawarłem w poniższym zestawieniu:


Natomiast sam wykres krzywej kapitału na tle benchmarku (indeksu WIG) wygląda teraz następująco:


W 2015 roku najlepszym miesiącem był luty (wzrost wartości portfela o 9,1%), z kolei najgorszym grudzień (spadek o 4,32%). Miniony rok przyniósł również rekordowe ratio - statystycznie jedna transakcja zyskowna pokrywała osiem transakcji stratnych. Wykaz wszystkich pełnych transakcji w minionym roku umieściłem poniżej:


Ostatnie spółki które opuściły portfel były Kruk oraz Erocash - na decyzję zamknięcia pozycji wpłynął ogólny obraz rynkowy, gdzie te obydwie akcje zwiększyły swoją zmienność podążając za "szarą masą". Mimo tego KRU oraz EUR są dalej w trendzie i możliwe, że jeśli one się ponownie ustabilizują ja do nich wrócę. Pozostałe transakcje omówiłem już wcześniej (można to prześledzić w zakładce "Portfel Byki"). W portfelu pozostała tylko ta najbardziej stabilna spółka - Ciech:

Ciech 30.12.2015 - 86

Obecnie cena akcji Ciech reaguje na wcześniejszy szczyt przygotowując się możliwie do korekty. Jeśli przy tym ostatni dołek nie zostanie naruszony (77 zł) można oczekiwać wybicia w górę. Spółka w portfelu gości już od kwietnia 2015 i dlatego pomału będę szukał poziomów do wyjścia. Jeśli stabilność zostanie utrzymana będzie to próba wykorzystania impulsu z ponownym wejściem niżej.

Reasumując jeszcze raz ostatnie cztery lata "Portfela Byki" poniżej wykaz stóp zwrotu z wszystkich dotąd zawartych transakcji:


Na razie liderem pozostaje LPP z prawie 75% stopą zwrotu, najgorszą transakcją był Action, na której straciłem prawie 19% zaangażowanego w niego kapitału (dla całości portfela było to ok. 5% straty). W 2016 roku nie planuję jakichś drastycznych zmian - jak system zarabia nie widzę sensu aby coś w nim zmieniać: never change a winning team ;).

17 komentarzy:

 1. Bardzo fajny opisany blog i chętnie zapraszam na mój blog.
  http://superokazije.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Postanowiłem zobaczyć kilka nowych blogów i trafiłem na naprawdę dobry, mój kolega z pracy szukał kogoś komu dobrze idzie z akcjami aż mu podeśle link do twojego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. no ja sie dolącze w tym roku i zagram czescia kapitalu pod Twoje prognozy. Siedze glownie na forexie ,ale czas napoczac troche gieldy. Ktos moze polecic jakies dobre konto maklerskie na poczatek? Podobno w DB jest ok ,ale jakie jest wasze zdanie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam w DB w BOSSA. DB mniejsze prowizje 0,19%. W Bossa 0,39% czyli tak jak gdzie indziej.
   Jednak gdyby nie prowizja, to osobiście poleciłbym Bosse - jakoś mi lepiej pasuje.

   Usuń
 4. ja polecam aliora lub bosse, ma i tu i tam konto i jestem zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 5. Daniel, czy podajesz gdzieś na bieżąco ruchy w portfelu "Byki"?

  P.S. Wszystkiego dobrego w 2016r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bezpośrednio po zakupie/sprzedaży akcji pojawia się info w ost. aktualizacji portfela oraz na stronie fb, dodatkowo często też przed piszę o planie w zmianach w strukturze portfela.

   Usuń
 6. Fajnie wszystko opisujesz tutaj Danielu, można się trochę dokształcić jeśli chodzi o giełdę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Daniel gdzie ustawiłeś mentalnego SL? Sporo osób trąbi o nadchodzącej recesji, pokusisz się o pare kresek na najważniejszych indeksach?

  OdpowiedzUsuń
 8. Mentalny SL dla indeksów już dawno temu powinien się uaktywnić, ja od ok roku piszę, że będą ciężkie chwile dla rynku akcji, więc portfel prowadzę defensywnie. Jak znajdę chwilę to może dodam jakąś krótką analizę któregoś z indeksów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chodziło mi gdzie masz SL na Amreście bo spada ;) Czekamy w takim razie na analizę. Trzymaj się.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnie zdanie z analizy tej spółki: "sensowny poziom do obrony widzę w okolicach 155 zł" ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Duon wywaliłeś czy miałeś podczas wezwania?

  OdpowiedzUsuń
 12. Duon w portfelu był relatywnie krótko i nie pamiętam czy posiadałem go podczas wezwania, na których i tak nigdy nie uczestniczę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bye, bye Ciech - po rokordowo dlugim trzymaniu spolka dzisiaj opuscila portfel

  OdpowiedzUsuń