Translate my BLOG

niedziela, 31 stycznia 2016

Bycze spółki po styczniu 2016

Polski rynek również na początek nowego roku oczekiwanie kontynuuje kierunek i spada do najniższych poziomów od kwietnia 2013 roku. Mimo tego portfel "Byki" stabilnie trzyma się okolic swoich historycznych szczytów i tym samym powiększa swoją przewagę nad benchmarkiem. Reasumując po 49 miesiącach publicznego prowadzenia portfela, "Byki" wzrosły do 121,6%, gdzie w tym samym czasie WIG zyskał lekko ponad 17%:
Styczeń wzbogacił portfel o jedną spółkę: AmRest (chęć zakupu zapowiadałem ok 2 tyg. przed jej nabyciem: link). Natomiast druga ze spółek w portfelu pomału zbliża się do swojego poziomu krytycznego, co oznacza, że wkrótce możliwie opuści portfel, więcej na ich temat poniżej:

AmRest 29.01.2016 - 184,9

Zakup spółki przypadł na dzień odreagowania wcześniejszej silnej przeceny, która wraz z połączeniem dwóch ostatnich świec dała ciekawy sygnał, który zapowiadał możliwy dynamiczny powrót do wzrostów. Wzrostów tych nie zobaczyliśmy, ale kolejna fala przeceny nie wybiła ten wcześniejszy dołek co powinno pozytywnie wpłynąć na przyszłą wycenę akcji. Na chwilę obecną najbardziej niepokojącym sygnałem jest długie utrzymanie się ceny poniżej średniej, jednak gdy cena ponownie zacznie notować powyżej niej, prawdopodobnie zobaczymy szybki atak na ostatnie szczyty. Pokonanie tych szczytów powinno dać impuls do kolejnych sesji wzrostowych.


Ciech 29.01.2016 - 78

Ciech zbliża się do pokonania rekordu ustawionego przez spółkę Amica w najdłuższym utrzymaniu się w portfelu, brakuje jeszcze kilkanaście dni. Niestety na chwilę obecną możliwe, że rekord ten zostanie utrzymany, gdyż Ciech niebezpiecznie blisko zbliża się do swoich poziomów, w których zostanie aktywowany SL. Jeśli ostatnie długie cienie wraz z wcześniejszym szczytem zostanie przebity (na wykresie pole czerwone) nie widzę powodów aby tą spółkę dalej trzymać. Technicznym okiem zaznaczone pole jest dobrym poziomem do zbierania longów, zlecenie obronne można ustawić tylko kilka procent niżej, co daje bardzo dobry stosunek ryzyka do potencjalnego zysku.  

39 komentarzy:

 1. Ladny % Ciech wypracowal. Gratuluje zakupu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba w poniedzilek kupie jak cena sie odbije

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy na spółce Ciech nie mamy czasami końca wzrostow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zalezy kto jak definiuje koniec wzrostow, dla jednych to sam szczyt trendu, dla innych np dopiero nowe nizsze dolki ;]

   Usuń
 4. Jacyś nowi kandydaci do portfela byki widoczni na horyzoncie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie nie mam nowych kandydatów. Przeglądałem historię prowadzenia pozycji na spółce Ciech i tu takie deja vu z aktualizacji portfela po czerwcu 2015:
  http://1.bp.blogspot.com/-Pyeg2H0k_3M/VZfB-mLqJ7I/AAAAAAAAEd8/TESGAPbzkss/s1600/Ciech%2B03.07.2015%2B-%2B57%252C5.png - podobieństwo do obecnej sytuacji na wykresie jest duże :)

  OdpowiedzUsuń
 6. jak zainwestować w ten portfel?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zainwestujesz bezposrednio w portfel, ale mozesz kopiowac trady ;)
   ja po czesci od ok 2 lat kopiuje niekore transakcje ;)

   Usuń
 7. Nie było info o zakupie EAT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że było i to w kilku miejscach

   Usuń
 8. No nie było. Chyba, że liczyć wpis z 3 stycznia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było i to nawet real time, zobacz sobie komentarze:
   1. http://at-trader.blogspot.com/2016/01/amrest-holding-se-eat.html#comment-form
   2. http://at-trader.blogspot.com/2016/01/bycze-spoki-po-czwartym-roku-walki-z.html
   oraz na fb:
   3. https://www.facebook.com/Pami%C4%99tnik-Gie%C5%82dowy-206341572799059/

   Usuń
 9. Zawsze jest real time, tylko na bierzaco zagladac, pilnowac i korzystac puki darmowo :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A co autor/czytelnicy sądzą o spółce Mbank. Czy nie wygląda to jak pierwsze pozytywne oznaki? Warto w tą spólkę inwestować? A może ktoś posiada walor? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Banki to chyba na długo trzeba sobie odpuścić, chyba, że ktoś ma system do zgarniania niedużego zysku i uciekania z okrętu.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja tu inwestowałem i zgarniam właśnie pierwszą kasę

  OdpowiedzUsuń
 13. Daniel,jak dalej widzisz EAT?
  A może wyleciał na stopie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie wylecial, ale duzo nie brakujw, jak opuści portfel to napisze. Dopóki mam go w portfelu widze go końcowi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amrest jest OK. Nie wywalać, ma potencjał do wzrostu!

   Usuń
 15. Bye, bye Ciech. Po rekordowo dlugim trzymaniu spolka dzisiaj opuscila portfel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mogłeś sprzedać na górce, teraz to każdy głupi widzi, że czas uciekać. Brać KGHM, Energę, tu jest co odrabiać.

   Usuń
  2. Nigdy nie wiadomo kiedy uciekac, po wczesniejszych dwoch podobnych konsolidacjach spolka utrzymala wsparcie i poszybowala wyzej, gdybys wtedy sprzedawal "na gorce" ominelo by cie sporo %.

   Usuń
  3. Drzewa nie rosną do nieba, jak jest górka to się zawsze sprzedaje, a nie czeka z gębą na pączki. Mało to codziennie dobrych spółek po przecenach, szczególnie teraz w bessie?

   Usuń
  4. No tak to jest, wywalasz Ciecha,a on w końcówce wychodzi na plus...

   Usuń
  5. Co to ma za znaczenie? Trzeba patrzyć w dłuższym ujęciu i teraz on na wygląda już spadkowo ;)

   Usuń
 16. Daniel,co sądzisz o zakupie KGHM na dłuższy czas?

  OdpowiedzUsuń
 17. Uważam, że to łapanie spadającego noża. Trend dalej jest spadkowy i nie ma co z nim walczyć. Jak się odwórci będzie jeszcze dużo okazji do wejścia i to przy znacznie mniejszym ryzyku. Jak się sytuacja poprawi to może dodam krótki wpis: http://at-trader.blogspot.com/2011/11/kghm-analiza-techniczna.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie tu widzisz spadający nóż? Dno dawno uklepane, teraz tylko w górę, miedź też nie może wiecznie spadać, a tu nawet pod samą dywidendę warto wchodzić... Już żeś wyszedł z Ciecha, jak dziś 4% do góry, bo też myślałeś że trend spadkowy, hahaha...

   Usuń
  2. Fakt faktem, pare % na Ciechu wygarnął i jeszcze się podzielił zagraniem więc proponuję ukorzyć się i grzecznie podziękować. Co z tego, że 4%, sygnałów do wyjścia jest więcej niż do wejścia. Łapanie takich pojedynczych rajdów to chyba nie taki styl inwestycyjny jaki reprezentuje autor tego szanownego bloga i chwała mu za to.

   PS Może kolega się pochwali swoimi strzałami?

   Usuń
  3. Dziękuję Daniel za opinię o KGHM

   Usuń
 18. Cześć Daniel, mam 45 wykresy i ciekaw jestem twojego zdania, może być inaczej postawiał kreski :) :

  1. http://zapodaj.net/2098f61ed5e4b.png.html Graal moim zdaniem zbliża się do dobrego momentu do wejścia. Spadki do tej pory zatrzymaly się w okolicach 24 i tam bym się ustawiał pod odbicie.

  2. http://zapodaj.net/9cb9505586ab9.png.html Monka odbiła się od SMA 50 i moim zdaniem jeszcze raz będzie testować min na poziomie 10 zeta. Tam bym się na nią zaczaił.

  3. http://zapodaj.net/7583bc683e728.png.html PGSOFT i tu mam zagwozdke - wygląda to jak kanał i teraz albo spadek w okolice 8 zeta albo długa zamula na obecnych poziomych.

  4. http://zapodaj.net/87aa89e7a7e6e.png.html Rainbow jest po solidnym trendzie wzrostowym więc przydalaby się konkretna korekta - mi to wygląda obecnie jak fala C - co Ty na to?

  Pozdrawiam i mam nadzieję, że znajdziesz czas na częstsze wpisy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem wszystkim na raz: uważam, że gra na giełdzie nie polega na łapaniu dołków i szczytów, najważniejsze jest koncentrowanie się na trendzie. Najstabilniejsze i zarazem największe zyski są na trendach. Pozostaje więc wyłapanie tych, które mają największy potencjał do dalszych wzrostów lub najmniejsze ryzyko zakończenia tego trendu, bądź coś pomiędzy (ja zawsze wolę to coś pomiędzy :P). Przy grze z trendem proponuję szukanie wejścia w okolicach wsparć (linie trendu, cienie świec, średnie kroczące, strefy cenowe które wyraźnie wpływały na cenę itd.). View na jeden rynek może być u każdego inny, co też nie znaczy że nikt nie ma racji. Każdy gra swoim systemem i jeśli dany system przynosi zyski to po co go zmieniać? Więc jeśli ktoś woli tradować "pod prąd" i ma z tego zyski to niech tak traduje dalej. Systemów na zarabianie jest wiele, zdanie na temat danego rynku u każdego inne i je powinno się akceptować.

   Usuń
 19. I jednak dobrze bylo pozbywac sie ciecha, well done, ciekawe co teraz by ten krytyk mial do powiedzenia :P

  OdpowiedzUsuń
 20. Daniel, dlaczego nie chcesz prowadzić odpłatne szkolenia z inwestycji na giełdzie? Widziałem po komentarzach, że dużo osób byłoby chętnych posłuchać Twoje nabyte doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyż po pierwsze nie lubię być w centrum uwagi i przemawiać do grupy ludzi, po drugie nie wierzę, że na szkoleniach zarobię więcej niż zarabiam na giełdzie. Po za tym i tak i tak za darmo dzielę się swoją wiedzą i jeśli są jakieś uwagi bądź pytania z chęcią się podzielę moimi spostrzeżeniami.

   Usuń
 21. Bytom zaczął szarżować :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawe, że ja sprzedałem AmRest w momencie, w którym Ty go kupiłeś :)
  Mimo wszystko życzę dalszych wzrostów!

  OdpowiedzUsuń