Translate my BLOG

czwartek, 21 września 2017

Hormel Foods (HRL)

Przez blisko 40 lat stabilnie do przodu
HRL 20.09.2017 - 31,43 (USD) 

Dzisiaj przedstawię najnowszą spółkę, która dołączyła do mojego długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" - Hormel Foods. Firma podobnie jak General Mills (którą też posiadam) jest jednym z większych producentów żywności w stanach zjednoczonych. Spółka w ciągu ostatnich blisko 40 lat osiągała średnioroczne stopy zwrotu na poziomie 14,5%, przy tym największa historyczna korekta wyniosła zaledwie 44,3% (1987 - 1989). Spółka stabilnie podnosi swoje przychody, kapitał własny w 6 lat wzrósł ponad dwukrotnie (mimo regularnych nowych przejęć), nie zadłuża się i oczywiście kwartalnie wypłaca dywidendę, którą każdy rok zwiększa i to nieprzerwanie od 1967 roku! 

Poniżej dane fundamentalne:Korzystam z wersji niemieckojęzycznej (lepiej mi się czyta), ale jeśli ktoś będzie chciał sobie przetłumaczyć to nie powinno być z tym jakichkolwiek problemów - translator ;). Spółka według fundamentów wyceniana jest obecnie na 35$, także obecna cena zdaje się być atrakcyjna na zakup długoterminowy. Technicznie poziom 31$ jest wsparciem wynikającym z 38,2% niezniesienia Fibonacciego, ale przyznam że dla mnie zniesienia Fibo to tylko taka ciekawostka. Najważniejszy jest trend, który jest bardzo stabilny i nawet przy spadku o 50% niezagrożony.

HRL 20.09.2017 - 31,43 (USD)

10 komentarzy:

 1. Wszystkie akcje, które tu przedstawiasz jako kandydatów do "Najlepszej Spółki Swiata" kupujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie nie, kilka. Ale wszystkie które przedstawiam są na liście obserwowanych, kupuje antycyklicznie w korekcie, min. na kilka lat. Jeśli spełnią dane warunki lądują w portfelu. W sumie zamierzam w ciągu kilku lat dojść do 15-20 spółek. Nowe akcje dokładam z pewnym odstępem czasowym - to co uda mi się z kont tradingowych odłożyć przetransferuje do długoterminowego portfela, z niego nie wypłacam tylko lokuje - w końcu jest to długoterminowy portfel inwestycyjny ;)

   Usuń
 2. To się nazywa mega spółka, fundamenty mega mocne, trend mega stabilny i mega silny. Najlepiej kupić na kilkanaście lat, dywidendę można jeszcze reinwestować. Mega perełka! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak kupujesz spółki zagraniczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie też tak samo jak w Polsce, ja mam konto w bossie i nie ma żadnych różnic do spółek polskich ;)

   Usuń
 4. Był na blogu o kosztach: http://at-trader.blogspot.com/2017/09/potrzebny-minimalny-kapita-aby-zaczac.html niemal każde biuro maklerskie w Polsce ma podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cykl NSŚ rewelka. Tylko z punktu polskiego inwestora jest trochę skomplikowane. Koszt zakupu nawet 1 akcji to prowizja ok 40 zł (mBank). Później kwestie podatków od dywidendy , różnice kursowe itp. Za przemawia stabilność giełd rynków rozwiniętych. W Polsce cyrk na kółkach to co się stało z kursami NEUKI i STALPRODUKTU to istne kuriozum. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla polskiego inwestora inwestycje pod względem kosztów są bardziej atrakcyjne niż inwestycje na GPW. Różnica jest ta, że potrzeba większy minimalny kapitał (ok. 13100 zł), żeby z tego skorzystać. Jeśli chodzi o podatki, to w skali roku trzeba dodatkowo dopłacić 0,6%, co myślę nie jest jakoś mega straszne...

   Usuń
 6. Jeszcze wyjaśnię skąd 0,6% wziąłem - liczone od dywidend, podatek to 15%+15%, czyli dla np. 4% zysku z dywidend w skali roku, z 100 jest to 4, 15% z 4 jest 0,6 i ponieważ liczone jest podwójne dopłacasz drugie 0,6 ;) TADA! z 4% zysku zostaje 2,8% - podatek. Normalna sprawa, którą na GPW też masz, tylko że ona w tym przypadku jest niższa, ale za to koszty transakcji na GPW są wyższe (dla większej gotówki - powyżej 13100)!

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz "taka moda" dużych spółek produkujących żywność przejmowac mniejsze firmy, chociaz akurat HRL robi to juz bardzo dlugo, ale w ostatnim czasie te firmy wiecej to robia.

  OdpowiedzUsuń