Translate my BLOG

czwartek, 30 listopada 2017

Bycze spółki po październiku oraz listopadzie 2017

Miesiąc się zakończył, a ostatnia aktualizacja "Portfela Byki" była we wrześniu, dlatego dzisiaj krótko podsumowanie ostatnich dwóch miesięcy. Październik oraz listopad zakończył się dla portfela w stosunku do poprzedniego miesiąca wyżej. Dzięki temu portfel troszkę więcej oddalił się od benchmarku (WIG'u), który w tym czasie nie poradził sobie tak dobrze jak portfel i to mimo tego, że od września znacznie zmniejszyłem swoje zaangażowanie w rynku - nie ze względu na oczekiwane pogorszenie się ogólnego obrazu rynku, tylko z powodów zrobienia sobie przerwy od zarządzania niektórymi portfelami, w tym również portfela "Byki". 

Za nami 72 miesiąc publicznego prowadzenia "Portfela Byki" i w tym czasie w stosunku do WIG'u historia przebiegu jest następująca:


Przechodząc do spółek, które obecnie goszczą w portfelu - posiadam ich na razie tylko trzy: Benefit, Kruk oraz CCC pozostała część to gotówka, która stanowi ponad 60% wartości portfela:


CCC 30.11.2017 - 239,85

Spółka, którą sprzedałem we wrześniu celem poprawienia sobie ceny - w listopadzie udało mi się ponownie nabyć pakiet akcji poprawiając sobie poziom wejścia o ok. 13%. CCC jest  pierwszą spółką w historii portfela, która przy ponownym odkupieniu stanowiła większy udział w portfelu niż pozostałe nowo nabywane akcje - obecnie stanowi ok. 12,6% wartości portfela. Oznacza to, że jestem do niej nastawiony bardzo pozytywnie (ale oczywiście bez przesady). Uważam, że CCC w ujęciu kilku miesięcznym ma bardzo dobre perspektywy i możliwe, że nawet dla długoterminowych portfeli może okazać się dobrą inwestycja na przyszłość. Aktualnie kurs znajduje się w korekcie, mamy więc interesującą okazję do wejścia. Spółka od 2006 roku co rok wypłaca dywidendę (z wyjątkiem roku 2008), którą też co rok zwiększała (tu też z wyjątkiem roku 2016) i być może CCC stanie się stałym bywalcem portfela - tradując swingowo będę próbował wykorzystywać okresowe nadwyżki odkupując spółkę w korektach. Jeśli spółka po sprzedaży ucieknie (czyli nie uda mi się ponownie poprawić w ten sposób cenę) będę na nią polował w kolejnej korekcie. Gdyby cena natomiast po moim zakupie miała mocniej spaść będę próbował przesiedzieć chwilowe większe obsunięcie (spadek o 40% - 50 % od ceny zakupu jestem w stanie przeboleć, co byłoby i tak mniej niż 6% straty dla całości portfela). Reasumując akcjami CCC zamierzam agresywnie z dużą tolerancją na obsunięcia zarządzać, 20% na pozycji (ok 2,5% dla portfela) mogę przyjąć - jeśli ogólny obraz techniczny się pogorszy przerwę strategię prowadzenia tej pozycji (jak będzie tak daleko to o tym oczywiście napiszę).


Benefit 30.11.2017 - 1114,55

Druga spółka w portfelu po udanym wejściu w korekcie trzeciego sierpnia dzisiaj notuje w okolicach historycznego szczytu. Trend wydaje się na chwilę obecną nie zagrożony. Ważnym poziomem wsparcia jest cena 925 zł, z kolei kluczowy opór stanowi ostatni szczyt. Jak dobrze pójdzie BFT jeszcze w tym roku wybije nowy historyczny szczyt potwierdzając tym samym aktualność trendu.


Kruk 30.11.2017 - 282

Ostatnia spółka w portfelu podobnie jak CCC znajduje się obecnie w korekcie, co uważam że jest dobrą okazją do przyłączenia do głównego trendu wzrostowego. Na chwilę obecną przeciwko dalszemu obsunięciu kursu stoi średnioterminowa linia trendu. Gdyby ona została pokonana 258 stanowi pierwsze ważniejsze wsparcie, kolejne rysują poprzednie dołki oraz szczyty trendu - orientacyjnymi poziomami są 250 zł, 225 zł oraz 190 zł.

Reasumując, obecnie nadal będę stał z boku - tak jak pisałem dwa miesiące temu: kontynuuję swoją przerwę od zarządzania niektórymi portfelami (zarządzam pięcioma portfelami i moje portfele swingowe (pozycyjne na kilka tygodni) są obecnie nieaktywne), na razie koncentruję się najwięcej na portfelu lewarowanym i długoterminowym. Tym samym "Portfel Byki" dalej będzie defensywnie uczestniczył w rynku, czyli nie zamierzam go zasilać nowymi akcjami. Termin zakończenia przerwy jeszcze nie ustaliłem - uzależniony jest od czasu utrzymania się niskiej zmienności na rynku amerykańskim, ale możliwe że mimo tego w pierwszym kwartale nowego roku lekko zwiększę aktywność w tradowaniu pozycyjnym.

27 komentarzy:

 1. Jak CCC spadnie 50% to przytymasz stratę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby CCC ponad 50% spadło, portfel by tego mocno nie odczuł, ale aż do takiego odsunięcia nie pozwolę (byłoby to sprzeczne z strategią portfela). Do tej pory max. spadek starałem się trzymać poniżej 10% (w skrajnych przypadkach 15%). Przy CCC chcę zwiększyć tą tolerancję i dać miejsce na oddech do 20%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwą mnie te spadki CCC, z tego co pamiętam z danych finansowych wynikało że ich zysk w III kwartale był znacząco na +.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karol,
   czy nie uważasz, że wyciąganie wniosków na podstawie:
   -raport na + => cena rośnie
   -raport na - => cena spada
   to trochę uproszczenie. Gdyby faktycznie tak było, to każda osoba inwestująca w akcje prawdopodobnie byłaby w stanie zarabiać.

   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Kurs akcji wyprzedza wyniki spółki kilka lat w przyszłość i jeśli po drodze któryś kwartał wypadł gorzej niż oczekiwania korygują to w cenie akcji - simply as that ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Daniel nie zastanawiałeś się nad przyłączeniem firmy DINO tegorocznego debiutanta ,zauważyłem że lubisz sieciówki detaliczn, firma się podobnie rozwija jak CCC i LPP .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka razy się wstawiałem pod zakup, ale nigdy nie dostałem pozycji :( Obecnie nie stoję nigdzie pod zakup, ale w dłuższym terminie Dino mam na radarze :)

   Usuń
 6. Taka była mała dyskusja o CCC, a akcje spółki dzisiaj +8,4% :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Obyś nie musiał kupować jeszcze drożej DINO... pierwsza faza jest bardzo dynamiczna. Kruka mam też na celowniku ,CCC w portfelu ale na minusie małym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cena kupna nie gra roli, cena sprzedaży jest ważna - musi być tylko wyższa od ceny zakupu ;)

   Usuń
 8. Święte słowa :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałem tego w planach, ale postanowiłem, że wykorzystam przecenę i "Portfel Byki" zasiliłem nowymi akcjami CDR.

  OdpowiedzUsuń
 10. Daniel, a co sądzisz o GBK ?

  OdpowiedzUsuń
 11. GBK - za krótka historia, żeby ocenić kondycję na kolejne kilka miesięcy. Natomiast krótkoterminowo ostatnie długie cienie świec wskazują na aktywność kupujących w przedziale 22.3-22.15 z potenciałem na 25 i 28.6 oraz po przebiciu też i wyżej, sl poniżej tych cieni - tak ja widzę GBK ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Daniel,
  ile procent luzu na oddech dajesz CDR?

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CDR obecnie tradują przy zwiększonym wolumenie, najbliższe wsparcie 88 zł, kolejne 80 zł jak to przebije będzie niefajnie. Na razie spuszczają tylko trochę powietrze, trend długoterminowy nadal aktualny.

   Usuń
 13. CDR podobny do Apple, gdzie też główny dochód na jednym produkcie czerpią. Ost. wzrosty na CDR pewnie powiązane planami wprowadzenia serialu o Wiedźminie na Netflixie, teraz mamy tylko realizację zysków - według mnie, czyli okazja do zakupów.

  OdpowiedzUsuń
 14. Daniel co sądzisz o dzisiejszym spadku Kruka i to że prezes sprzedał pakiet swoich akcji. Pakiet który sprzedał jest można powiedzieć mały - ale przez to jest reakcja?

  OdpowiedzUsuń
 15. Sprzedaż pakietu przez prezesa będzie fundamentalnym wytłumaczeniem tych spadkow. Przebicie wsparcia było sygnałem wyjścia, mnie ale te akcje (jeszcze) nie swędzą. Chociaz w teorii i trzymając się moich dotychczasowych zasad powinienem się dzisiaj pozbyć swoich akcji. Na razie tego ale jeszcze nie robię.

  OdpowiedzUsuń
 16. Daniel, ponieważ wcześniej pisałeś, że nieco przedwcześnie kupiłeś akcje KRUK, bodajże po przebiciu poziomu 300 zł. Zakładając, że tego wtedy nie zrobiłeś, czy teraz byś wchodził w KRU po aktualnej cenie, po przebiciu wsparcia na 250 zł?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Zależy od strategii. Jeśli łapać dołek to z ciasnym SL, 225 kolejne wsparcie. Gdybym nie miał akcji to wchodzilbym po sygnalach możliwego zakończenia tych spadków - obecnie po ponownym wyjściu ponad 250 zl. Jak zejdzie poniżej 225 to chyba będę musiał w koncu wyrzucic swoj pakiet, nie ma sensu trzymania niszczarke pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daniel,
   mamy wybicie ponad 250 zł, czy odbierasz to jako potwierdzenie siły byków na akcjach KRUKa?

   Pozdrawiam i życzę ciepłych podogodnych Świąt :)

   Usuń
  2. Będzie krótka analiza w podsumowaniu miesiąca/całego roku ;)

   Usuń
 18. Trzymam zatem kciuki, żeby wsparcie na 225 nie pękło.

  OdpowiedzUsuń
 19. Przesledzilem sobie wszystkie Twoje aktualizacje portfela byków i powiem, że bardzo się rozwinales. Dobre wyciąganie wniosków, szczególnie widoczne w pierwszym roku, np. 2012 na spółce Polimex. Jednak obecnie na Kruku puściłes papierek. Choiaż widzę, że to akurat jest wytłumaczone. Tak mi sie spodobała ta Twoja droga jaką przechodziłes tym portfelem, że zrobię to samo! Taki dzienniczek tradów więcej się przydaje niż się to z początku wydaje. Ciekawy jestem jak wypadnie stosunkowo świeży portfel inwestycyjny BSW :). Super blog! Tak trzymaj! Pozdrawiam - stały czytelnik od 4 lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Wszystkim osobom, które chcą na poważniej zająć się rynkami finansowymi polecam prowadzenie takiego dzienniczka :) Innym ciekawym rozwiązaniem na wypracowanie systematyczności jest znalezienie sobie partnera tradingowego, albo ucznia/mentora, który w pewnym stopniu pilnuje Twoje dokonania. Przykładowo jeśli w swojej strategii chcę maksymalnie zaryzykować 1% portfela i w przypadku gdy pozycja ta już przekroczy tą wartość automatycznie (podświadomie) trzymamy się tego założenia, gdyż druga osoba "nas pod tym względem pilnuje". Gdy tradujemy tylko dla siebie często pojawiający się problem jest taki, że po przekroczeniu np. tego jednego procenta obsunięcia dajemy sobie miejsce na kolejne kilka procent z nadzieją że wróci. Oczywiście jest to problem psychologiczny i każdego ono nie dotyczy, ale jednak większość się na to łapie. Jeśli chodzi o ostatnio troszkę większe luzy co do puszczania pozycji w nie moją stronę to robię to tylko z tego względu, że nie śledzę tak rynki jak wcześniej - pisałem, że robię sobie przerwę od zarządzania niektórymi portfelami. W ten sposób zmniejszam sobie swój obrót akcjami w portfelu, przekształcam portfel w troszkę bardziej pasywną stronę. Jednak z czasem wrócę do moich starych założeń, gdyż do tej pory one dobrze płaciły - never change a winning team ;)

   Usuń
 20. Daniel a nie chciał byś przyjąć jednego ucznia pod swoje skrzydła? :)

  OdpowiedzUsuń