Translate my BLOG

sobota, 15 września 2018

The Sherwin-Williams Company (SHW)

Następny kandydat na przyłączenie do portfela "Najlepszych Spółek Świata"
14.09.2018 - 467,90 (USD) 

Właśnie wróciłem z urlopu i po wypoczynku czas na pracę - dzisiaj krótko przedstawię następnego kandydata do zakupu do portfela "Najlepszych Spółek Świata" - Sherwin-Williams. Firma powstała w 1866 roku, zajmuje się produkcją oraz sprzedażą (głównie w własnych sklepach) farb, lakierów oraz materiałów budowlanych. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 43 mld. $ (można więc uznać, że należy do wagi ciężkiej). Nieprzerwanie od 39 lat wypłaca co rok coraz to wyższą dywidendę, której payout ratio wynosi skromne 17%, tym samym stopa dywidendy jest odpowiednio niska: wynosi ona 0,74% i z ujęcia historycznego jest najniższa od ponad 30 lat. Oznacza to, że pod tym względem kurs akcji wyceniany jest dzisiaj na dosyć wysokim poziomie i tym samym ewentualna korekta szerokiego rynku może doprowadzić do większej korekty na tej spółce. Z ujęcia historycznego największe obsunięcia spółka doświadczała w okresach bessy rynkowej w 1987 roku (-47%), w okolicach 2000 roku (-54%) oraz 2008 roku (-43%). Mimo tego długookresowe wyniki finansowe spółka była w stanie co roku poprawiać (bądź utrzymać na bardzo wysokim poziomie).

Spółka w Europie może nie być tak znana, gdyż działa głównie na rynku amerykańskim. Tym samym inwestycja w SHW ogranicza się do działalności firmy na jednym kontynencie - ryzyko geograficzne (duże uzależnienie tylko od jednego rynku). Jednak dzięki ponad 150 letniemu doświadczeniu Sherwin-Williams może pochwalić się doświadczeniem w niemalże każdej fazie rynkowej (przetrwała dwie wojny światowe, wielką depresję lat 30 XX wieku, zimną wojnę itd.). W ostatnich 30 latach odnotowała średnio 16,7% wzrostu w ciągu roku! Dla osób którzy wizualnie lubią analizować wyniki spółki poniżej dane przychodów z lat 2006-2018 oraz tabela z wynikami z ostatnich 10 lat plus krótka obecna sytuacja techniczna spółki:

 14.09.2018 - 467,9 (USD)

Spółkę w maju miałem na radarze do zakupu, gdzie nawet już trzymałem "palec na enterze" jednak do mojego poziomu wejścia zabrakło zaledwie 3%... Finalnie miejsce spółki zastąpił Rollins (z dzisiejszego ujęcia inwestycja równie bardzo udana). Sherwin-Williams po odbiciu od tzw. "zmiany biegunów" w zawrotnym tempie powrócił do głównego trendu wzrostowego wybijając nowy historyczny szczyt. Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na słabnącą dynamikę tego trendu i teraz wsparcia spółka ma na poziomach 450 $, 430$-420$, 400$ i 360$ za akcję.

14 komentarzy:

 1. Czyli mniej-więcej odpowiednik do polskiej Śnieżki z tą różnicą, że Sherwin-Williams zarabia krocie więcej i jeszcze daje rade utrzymywać te wyniki od już wielu dekad :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.

  Trzeba dodać , że firma SHW przejęła innego dystrybutora chemii budowlanej firmę Valspar. Dzięki temu chce zaistnieć na rynkach międzynarodowych z naciskiem na rynek Azjatycki. Nie mniej jednak obecna wycena P/E powyżej 24 wskazuje trochę na przewartościowanie spółki. Forward P/E to również powyżej 21 . Czający się za rogiem kryzys lub recesja moga spowodowac spadek ceny SHW czyli jej urealnienie. Wtedy cena może wrócić na poziomy ze sam chętnie wcisnę " enter " . Cena tylko w ostatnich 12 m-cach wzrosła o ponad 35% i dalej rośnie mimo , że w połowie sierpnia było odcięcie dywidendy. S&p wzrósł w tym okresie o około 16 %. Spółka więc na tle rynku bardzo silna. Co więcej na rynku ameryki północnej konkuruje z koncernem PPG , który mocniej akcentuje swoja obecność na rynku europejskim. Tak więc miejsce na wzrost dla SHW jest duże. Spóła faktycznie do obserwacji.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem polega na tym, ze mimo przewartosciowania spolka w kolejnej korekcie moze nie pokryc poziomow na jakich notuje dzisiaj, bo zyski po prostu szybko rosna... warto pomyslec o wejsciu mala pozycja i jak zacznie spadac po prostu zbierac. Tak robie od 2 lat na akcjach Apple, kupilem mala pozycje i bylem w rynku, gdybym czekal na ta jedna wieksza korekte nie bylbym dzisiaj w pozycji, a akcje notuja juz ponad 100% w zysku...

   Usuń
  2. Kurs spółki wzrośnie i zysk wzrośnie więcej niż akcje i mamy iluzję, że cena spółki jest najdroższa w historii bo na historycznym szczycie. Amazon kilka lat temu miał P/E na poziomie 300! Dzisiaj notują ponad 200% wyżej i mimo tego akcje spółki są z fundametnalnego ujęcia tańsze niż właśnie te kilka lat temu...

   Usuń
 3. Dzisiaj po 410 $ za jedną sztukę kupiłem do długoterminowego portfela "Najlepszych Akcji Świata" dwunastą spółkę: Sherwin-Williams. Zdaje sobie sprawę, że wcale tanio nie kupiłem, ale dla długoterminowej inwestycji zależy mi tu tylko na udziale w zyskach firmy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile sztuk kupiłeś ?

  OdpowiedzUsuń
 5. takich pomysłów mi trzeba było !

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi sie tu podoba ciekawe informacje !

  OdpowiedzUsuń
 7. Czas na zakup spółki bliższej value - powiększyłem dzisiaj pozycję w spółce $SHW przy cenie 245,79$ po kursie USDPLN równym 4,043.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nieznacznie powiększyłem udział w spółce $SHW po średniej cenie równej 312,09 $ przy kursie USDPLN równym 4,0364. Tym samym udział spółki w portfelu wzrasta do 4,49%.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nieznacznie powiększyłem pozycję w spółce $SHW. Średnia cena zakupu wyszła po 294,43 $ przy kursie USDPLN równym 3,9789.

  OdpowiedzUsuń