Translate my BLOG

wtorek, 3 listopada 2020

Fiverr International (FVRR)

 Kilka tysięcy procent potencjału w następnych paru latach?
03.11.2020

Mój długoterminowy portfel inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" osiągną wystarczająco szeroką dywersyfikację, że uznałem iż można przejść do kolejnego etapu jego budowy. Następnym etapem jest inwestycja w firmy z dużym potencjałem wzrostów, ale i zarazem z podwyższonym ryzykiem co do maksymalnego obsunięcia kursu akcji. Interesują mnie więc firmy, których kapitalizacja rynkowa jest dosyć niska, co ułatwia dalszą ekspansje spółki. Kolejnym kryterium to łatwy do lewarowania model biznesowy oraz wystarczająco głęboki rynek w którym firma działa. Również wiek spółki ma znaczenie - młoda firma ma zdecydowanie większy potencjał do wzrostu od spółki, która na rynku już jest dłuższy czas. Prawdopodobieństwo, że młoda firma będzie rosła szybciej jest po prostu większe, gdyż starsze spółki jeśli dotychczas nie zdołały zbudować dostatecznie dużą przewagę rynkową, pokazały że nie są (do tej pory) w stanie wybić się ponad konkurencję. Ostatnim kryterium to bardzo silnie rosnące obroty - młode firmy w budowaniu przewagi rynkowej koncentrują się w pierwszej linii na zdobyciu jak największej części sektora w którym działają - po uzyskaniu odpowiedniej wielkości mogą rozpocząć maksymalizować zyski.

Jedną z tych firm, która spełnia powyższe kryteria to założona w Tel Aviv (Izrael) spółka Fiverr International. Powstała w 2010 roku i oferuje freelancerom możliwość do oferowania swoich usług na całym świecie. Wśród usług jakie na stronie można znaleźć mamy m.in.: przygotowanie strony internetowej, przygotowanie różnego rodzaju grafik dla twórców, którzy działają online (np. youtuberów i blogerów), usługi programistyczne, usługi korektorskie tekstów, usługi promocyjne itd. Szczególnie w obecnym czasie (podczas kwarantann), gdzie wiele osób zmuszona została do przeorganizowania swoich umiejętności zawodowych, przeniosła się do wykonywanych z domu usług. Dla spółki był to więc dobry czas do poprawienia pozycji rynkowej i wykorzystała to idealnie: wzrost obrotów w drugim kwartale 2020 w stosunku do analogicznego okresu z 2019 roku wzrósł o ok. 82%, a w ujęciu trzyletnim obroty rosły średnio o 46% (z roku na rok). Oznacza to, że kryterium silnie rozwijającej się spółki zostało spełnione. 

Kolejne kryteria to dostatecznie głęboki rynek oraz możliwość do lewarowania modelu biznesowego. Również te kryteria spółka spełnia, gdyż działa jako dostarczyciel platformy, na której ludzie oferują swoje usługi. Oznacza to, że nie musi myśleć o tym jak zwiększać produkcję lub liczbę pracowników, co mogłoby wpłynąć na koszty. Spółka może więc ograniczyć się w pierwszej linii do pozyskiwania nowych użytkowników, którzy przyczynią się do wzrostu wyników finansowych. Dodatkowo globalnie zorientowany model biznesowy umożliwia dotarcie do praktycznie każdego zakątku świata, bez konieczności budowania nowych fabryk, lub dostarczania produktów na drugi koniec świata - podział geograficzny wygląda następująco:

Przechodząc do kapitalizacji rynkowej: ona w minionych dwunastu miesiącach wzrosła o prawie 600%, a od idealnego dołka z września 2019 roku o blisko 1000%. Jednak mimo tego kapitalizacja ta jest nadal na tyle niska, że daje dużo potencjału do kolejnych wzrostów - ona lekko przekracza 5 mld. $, co na wielkość rynku w którym spółka działa jest bardzo niską wartością. Sytuacja na wykresie przedstawia się natomiast następująco:

FVRR 02.11.2020 - 155,70 $

Trend spółki w pierwszych kilku miesiącach od debiutu giełdowego w 2019 roku był boczny i dopiero po pandemii została zauważona jako firma, która na całej tej sytuacji może wyjść  zwycięsko. Osoby, które w porę się zorientowały i w trakcie marcowego krachu dokonały zakupu, mogą się dzisiaj cieszyć kilkuset procentowymi zyskami. Jednak uważam, że wzrosty jakie mamy za sobą są dopiero początkiem sukcesu i firma w następnych latach wynik ten powtórzy wzrastając do kapitalizacji, która znacznie przekroczy 10 mld. $. W dłuższym ujęciu czasowym (ponad 5 lat) szanse na ponad 1000% wzrost kursu akcji uważam, że również jest w zasięgu. Jednak wzrosty te nie przyjdą w jednostajnym ruchu, tzn. że po drodze trzeba się liczyć z licznymi korektami, które w głębokości spadków przekroczyć mogą nawet 50%.

Dotychczas przedstawiłem argumenty, które mogą przemawiać za inwestycją w spółkę, a wiadomo, że gdzie jest potencjał do dużych zysków, jest też podwyższone ryzyko. Jednym z nich jest już wspomniana możliwość do ponadprzeciętnie głębokich obsunięć. Również o konkurencji trzeba pamiętać - rynek na jakim firma działa jest jeszcze stosunkowo młody (według CEO spółki - Micha Kaufmana porównywalny do rynku sklepów internetowych z lat 90 XX wieku). Oznacza to, że wraz z wzrostem zainteresowania usługami wykonywanymi przez internet, również i większe firmy mogą wykazać tym swoje zainteresowanie, chcąc zapewnić sobie z niego kawałek tortu. Ryzyko to oceniam na największe, gdyż firma z kapitalizacją mniejszą niż 10 mld. $ nie miałaby żadnych szans z spółkami jak Amazon czy Facebook, których zasięg jest znacznie większy. Kolejnym elementem zagrożenia może być wrogie przejęcie - z reguły punkt ten jest pozytywny dla akcjonariusza, ale kiedy przy inwestycji celem jest osiągnięcie ponad 1000% procent zysku (w stosunkowo krótkim czasie), wrogie przejęcie ograniczy przyszły zysk do niższej stopy zwrotu. Następnym punktem zagrożenia jest rozwadnianie udziałów akcjonariuszy - firma się nie zadłuża (plus dla spółki), ale za to po kapitał sięga do rynku finansowego (liczba dostępnych w obrocie akcji wzrosła w stosunku do 2019 o ponad 13% w 2020 roku). 


Podsumowując: Fiverr International to spółka z dużym potencjałem, ale i większym ryzykiem. Uważam, że dla inwestora, który już ma dostatecznie szeroko zdywersyfikowany portfel, inwestycja w tą firmę może być dobrą decyzją na "podkręcenie" średniorocznej stopy zwrotu - przy udziale firmy w portfelu do np. 5%, maksymalne ryzyko nie przekroczy tą wartość, a potencjalny zysk (dla portfela) może wzrosnąć do większych dwucyfrowych stóp zwrotu (jak akcje wzrosną kilkakrotnie). 

Firma notowana jest na amerykańskiej giełdzie i kupić ją można tylko u brokera, który umożliwia dostęp do tego rynku, np. LYNX Broker. Przypomnę, że jeśli przy zakładaniu konta powołasz się na mój blog (pamietnikgieldowy), LYNX zwróci Tobie 50$ prowizji od transakcji.

 
Dla osób głodnych większej ilości wiedzy na temat inwestowania w akcje, polecić mogę darmowy ebook, który dostępny do pobrania jest po kliknięciu na poniższy baner:


Jeśli z kolei zainteresowany jest tym w jaki sposób wyszukuję informacje, które następnie wykorzystuję do inwestowania na giełdzie, w jaki sposób inwestuję, jak zarządzam ryzykiem i wiele więcej - w swojej książce dokładniej wszystko opisałem:


38 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Jest jedną z kandydatów, która "walczy o pozycję" w portfelu :)

   Usuń
  2. Jak już jesteś, to dopytam. ALGN - jakieś opinie, przemyślenia ? Chwilowy trend podczas pandemii ? Czy może długoterminowy trend w branży medycznej/dentystycznej ?

   Usuń
  3. ALGN obserwuję - długoterminowy trend pozytywny, ale dosyć mocno zmienna akcja.

   Usuń
 2. Panie Danielu, co Pan uwaza o IPO Canal plus obecnym? Czy planuje Pan w ten temat wejsc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie biorę udziału w IPO więc nie mam zdania - moje ostatnie IPO było podczas debiutu PZU w 2010 roku.

   Usuń
 3. Dzięki za kolejny inwestycyjny pomysł!
  Z jakiego źródła są tabelki? (rozpoznaje finviz, a reszta?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. marketscreenr.com - w zakładce "przydatne strony" jest link ;)

   Usuń
 4. No cóż, chyba lepiej mieć przypomnienia o Twoich nowych wpisach, bo czytam dopiero dziś, czyli pociąg jużodcjechał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że można w przyszłości oczekiwać wysokiej zmienności - znaczy, że "pociąg zawróci i da szansę wsiąść", nie wiemy tylko kiedy to zrobi i jak daleko cofnie ;)

   Usuń
  2. https://seekingalpha.com/article/4385209-fiverr-still-cheaply-valued-and-worth-considering

   Po dzisiejszej obsuwie rozważam zakup, ale jestem na etapie poznawania spółki. Pytanie czy poziom ponizej 160 traktowac jako okazje? :)

   Usuń
  3. Nie wiem czy to już okazja, ja kupiłem, ale wiem, że obsunięcia mogą być jeszcze dużo większe. Spółka w dniu zakupu stanowiła mniej niż 3% wartości mojego portfela.

   Usuń
 5. Zastanawiam się, czytałem Twoją książkę i wiem, że dla ciebie pewnym sygnałem są za równo nowe high jak i średnie. Używasz do tego może Donchian Channels, jak żółwie? Ostatnio sprawdzałem sobie takie połączenie tego ze średnią i wygląda naprawdę fajnie a samo Donchian Channels bardzo przyjemnie pokazuje high/low z wybranego okresu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie korzystam z donchain channels, gdyż średnie dają mi troszeczkę bardziej dokładne sygnały, ale ogólnie donchain channels są dobrym narzędziem dopełniającym - kwestia gustu, kto z czego woli korzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fiverr International przyłącza dzisiaj do portfela "Najlepszych Akcji Świata". Średnia cena zakupu to 164,82 $ przy kursie USD/PLN 3,79. Spółka ta wchodzi w skład akcji mocno spekulacyjnych, co oznacza, że możliwe są bardzo głębokie obsunięcia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Do zagrożeń napewno należy konkurencja, znasz jakieś przykłady konkurencyjnych spółek z podobnej branży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największy konkurent to UpWork no i giganci jak Amazon i Facebook o których wspominałem w artykule, oni możliwe, że w przyszłości dołączyć mogą jako nowi konkurenci.

   Usuń
  2. Daniel, czym się kierowałeś przy wyborze właśnie między Fiverr a Upwork. Jaką przewagę ma ta pierwsza nad drugą, które spowodowała, że wybrałeś spółkę z Izraela a nie z USA? Nie uważasz, że dobrze byłoby zainwestować długoterminowo w obie spółki? Czy ostatnie zjazdy (na Fiverr dość drastyczne) oprócz spekulacji, mogą być spowodowane znalezieniem szczepionki na covid-19 i ludzie trochę odejdą od tego typu poszukiwania wykonawców zleceń - pracowników? Dzięki za podzielenie się swoimi przemyśleniami.

   Usuń
  3. Fiverr to spekulacja na zwielokrotnienie zysków, a to że po informacji o szczepionce tego rodzaju firmy spadną było łatwo do przewidzenia (pisałem o tym ok. 3 tygodnie wcześniej na investing, artykuł: LINK).
   Fiverr w stosunku do UpWork ma większe wskaźniki wzrostu, dlatego tą spółkę faworyzuję. W ujęciu kilku miesięcznym pewnie ludzie odejdą od tego rodzaju zleceń, ale w długim terminie myślę, że taka praca będzie coraz bardziej popularna - polecam książkę "Nieuniknione" Kevina Kelly, która bardzo fajnie opisuje rozwój świata w kolejnych 30 latach - ona trochę tłumaczy też mój wybór tej spółki :)

   Usuń
  4. Mamy rok 2022 a Fiverr jest po ... 36 USD czyli mniej wiecej tyle co w swoich poczatkach. Nadal uwazasz ze wroci do wzrostow?

   Usuń
  5. Jeśli kiedykolwiek wróci, to pewnie po długim okresie czasowym. Pozycja jeść nie woła, a w moich oczach ma potencjał. Może pewnego roku "wystrzelić", albo przejść w zapomnienie. Czas pokaże...

   Usuń
 9. Powiem szczerze, że Fiverr jest moim sennym koszmarem.
  Po Twoim wpisie zaczałem obserwować tą spółkę i stwierdziłem, że b. fajny typ.
  W momencie, kiedy cena wynosiła ~137USD ustawiłem zlecenie kupna na 135$. (Chwile wcześniej ten poziom był testowany).
  135 nigdy już nie zobaczyliśmy a ja zostałem na peronie....
  Moje zasady nie pozwalały mi skakać na pędzacy pociąg więc tym razem beze mnie. Będą jeszcze okazje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak Amazona po 700 $ nigdy nie dostałem (obecnie kosztuje już ponad 3200$)... a Fiverr może jeszcze zawróci zanim ruszy w stronę XX mld. $ kapitalizacji rynkowej :) i nawet jeśli nie, Fiverr to nie jedyna spółka na parkiecie - jest jeszcze kilka tysięcy innych równie obiecujących firm ;)

   Usuń
 10. Część Daniel.
  Na starcie krótkie ale serdeczne podziękowania za wiedzę i pomysły inwestycyjne, którymi dzielisz się na blogu i w książce :) Twoje rady ustrzegły mnie przed wieloma błędami początkującego inwestora :)

  Co do konkretów. FVRR aktualnie koryguje ok 25% od szczytu. Złapałem pierwszy, mały pakiet akcji z planami dalszych zakupow w okolicach 190-205 jeżeli będzie taka okazja. Czy przewidujesz aktualnie jakiś SL na swojej pozycji? Zastanawiam się czy przy spadku ponizej 180-190$ idziemy w strone załamania trendu i należało by wtedy ciąć straty i uciekać z pozycji.

  Pozdrawiam
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla tradingowych pozycji trend aktualny jest do lekko poniżej 150 $ - oznaczałoby to obsunięcie (od historycznego szczytu) o ok. 50%, ale trzeba uwzględnić, że za sobą mamy ok. 1000% wzrostów w rok, więc taka zmienność to nic nadzwyczajnego. Dla pozycji długoterminowych nie korzystam z SL - zabezpieczeniem jest wielkość pozycji. Przy udziale ok. 3% z dnia zakupu, maksymalne ryzyko dla portfela wyniesie więc 3%.

   Usuń
 11. No i w dniu dzisiejszym przebite 100% od dnia wpisu, raptem 3 miesiace, niesamowite. Daniel czy redukujesz pozycję w portfelu jeżeli zaczyna ona za dużo ważyć? jeżeli np. wchodzisz kapitałem 3 procent, a po jakimś czasie poprzez wzrost spółka waży już 10% to sprzedajesz część akcji czy nie? A może to zależy od konkretnej spółki?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy od konkretnej spółki. Fiverr nie sprzedaję i nie redukuję ze świadomością, że kolejna korekta może cały wypracowany zysk wymazać (coś co w 3 miesiące wzrasta o 100%, równie dobrze może w kilka tygodni spaść o 50%).

   Usuń
 12. Bardzo delikatnie powiększyłem dzisiaj pozycję na Fiverr - dokupiłem po 300 $ przy kursie USD/PLN 3,72.

  OdpowiedzUsuń
 13. Trzecia transza zakupu na FIVERR po 220 $ przy kursie USD/PLN 3,77.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej, trzymasz jeszcze FVRR? Masz jakiegoś SL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest to pozycja długoterminowa, będę trzymał. Pisałem również, że można oczekiwać cofnięcia, nawet poniżej poziomów mojego pierwszego zakupu (164 $).

   Usuń
  2. Hej, chciałem zapytać czy obecna korekta notowań, pomimo dobrego raportu, to wynik niejako przepływu kapitału z growth do value oraz ewentualnie dodatkowo wynik obecnej sytuacji w Izraelu ? Czy obecnie może to być dobry moment na uśrednienie w dół w perspektywie długoterminowej ?

   Usuń
  3. Korekta jest wynikiem sentymentu. Momentum działa w dwie strony - sprzedają bo spada i spada bo sprzedają i na odwrót. Akcje były silnie przewartościowane, nie wiemy jednak jak długo w takim stanie będą się one znajdować, dlatego czasami nie warto czekać, aż będzie "taniej" gdyż akcje w tym czasie mogą ciągle poprawiać wyniki finansowe i rewidować wycenę do góry. Późniejsza korekta może nie sięgnąć poziomów zakupu. Akcje mogą być długi czas przewartościowane i również długi czas niedowartościowane. W wieloletnim horyzoncie czasowym, wycena jednak dopasuje się do wyników spółki. Obecnie FIVERR osiągnął ucziwą, tj. średnią wycenę z ostatnich kilku lat. Ja swoje akcje nie sprzedaję - story do spółki się nie zmieniło.

   Usuń
  4. Czyżby sentyment się odwrócił do spółki po ostatnich wynikach, które pokazały, że obawy o cykliczność dochodów i obawy o wcześniejsze duże wzrosty przychodów miałyby być spowodowane tylko lockdownem i koniecznością pracy online nie sprawdziły się ?

   Usuń
 15. Które parametry na finviz dotyczą tego że firma się nie zadłuża Debt/Eq i LT Debt/Eq ?
  Pytam w kontekście nie tylko tej spółki ale spodziewanych podwyżek stóp w USA, mówi się o 3 lub 4.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak są to Debt/Eq oraz LT Debt/Eq. Dzisiaj po ponad 1 roku sytuacja w tym kontekście się zmieniła i spółka rozwój finansuje długiem i myślę, że jest to jeden z czynników który wpływa na ponadprzeciętnie głęboką wycenę.

   Usuń