Translate my BLOG

wtorek, 22 października 2019

PGS Software SA (PSW)

Polskie spółki nie chcą rosnąć, ale jak rynek wróci to warto już wcześniej mieć wybrane akcje
PSW 21.10.2019 - 9,5 (PLN)

Osoby, które śledzą moje transakcje na giełdzie wiedzą, że od dłuższego czasu tylko skromnie uczestniczę na polskiej giełdzie i handluję głównie w USA. Jednak jeśli polski rynek wróci do wzrostów warto już wcześniej być przygotowanym i spróbować wykorzystać trend. W tym celu warto mieć listę spółek, które się obserwuje i jedną taką spółką może być PGS Software. Mimo utrzymującego się od kilku lat trendu bocznego wzrosty w końcu wrócą (jeśli w międzyczasie nie doświadczymy znacznego zwolnienia gospodarczego), a jednym z większych czynników, które mogą zapoczątkować powrót do hossy to wzrost stopy inflacyjnej. Wzrost inflacji to zarazem wzrost w wycenie akcji - podwyżka cen odzwierciedlać się będzie w wycenie firm.

PGS Software jest jedną z takich spółek, które w mojej ocenie mogą coś na przyszłej hossie skorzystać. PGS jest polską firmą informatyczną świadczącą usługi programistyczne oraz outsourcingowe. Należy do spółek małych co też oznacza, że ryzyko do większych obsunięć jest stosunkowo duże. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi 275 mln. zł i jak to przystaje na polskie firmy wypłaca nieregularną dywidendę, którą w okresie 2013-2018 wypłacała dwa razy do roku (w tym roku dywidendy nie było). Jeśli więc miałbym się angażować w taką firmę to głównie z powodów na dobrą kondycję rynkową. Do spółki dołączyłbym dopiero po wyjściu kursu ponad 15 zł za akcję (jako potwierdzenie kontynuacji głównego trendu). 

Spółka raczej interesująca będzie dla małych portfeli, gdyż tu średnia dzienna płynności nie przekracza 100 000 zł - jak ktoś chce się poczuć jako "duży inwestor" to pakietem o wartości kilkunastu tysięcy złotych może poznać swój wpływ na wycenę spółki - wrzucając PKC'en ruszy kursem o kilka procent.

2 komentarze:

  1. Czesc Daniel! Co myslisz o spółkach Exxon i Chevron? Płacą dywidende ponad 25 lat i są dosyć tanie. Również Shell - z tym że nie płaci dywidendy tak długo.
    Mógłbyś zrobić szybką analizę?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć, XOM, CVX i Shell zaliczałbym do defensywnych spółek dywidendowych, więc ewentualną inwestycję traktowałbym jako "stabilizatorów" w okresie zwiększonej zmienności (jak przyjdzie bessa oczywiście też te spółki spadną, ale myślę że mniej niż szeroki rynek). Fundamentalnie wycena wcale nie jest (w mojej opinii) tania, z całej trójki Shell najtańsza i zarazem raczej z największym potencjałem. Tradinogowo bym się tu w nie angażował (tu widzę dużo innych firm z lepszym potencjałem i bardziej atrakcyjnym stosunkiem potencjalnego zysku do ryzyka).

    OdpowiedzUsuń